Розвиток сільського господарства в Україні відзначається розбалансованістю та численними галузевими перегинами. В першу чергу, це обумовлено розвитком експортоорієнтованих видів сільськогосподарського виробництва, які в міжнародній спеціалізації не всі країни мають бажання розвивати через швидке виснаження грунтів. Про це пише в статті журналу "Економіст" Василь Голян, директор громадської організації «Європейський аналітичний центр».
Значні запаси родючого чорнозему на території України призвели до гіпертрофованого розвитку галузі рослинництва, продукція якої, в основному, має нижчу додану вартість порівняно з виробництвом продукції тваринництва. Разом із тим, оборотність капіталу в рослинництві є вищою, що і відіграє вирішальну роль у виборі спеціалізації сільськогосподарських підприємств в нинішніх умовах. В основному це пов’язано з макроекономічною нестабільністю в країні та складністю фінансового планування на 3-5 років, що необхідно для розширеного відтворення тваринницької галузі.
У той же час у галузі тваринництва спостерігаються певні дисбаланси, які пов’язані зі згортанням виробництва м’яса ВРХ та гіпертрофованим зростанням виробництва м’яса птиці (рис. 1). Найкраща ситуація у виробників курятини. Вони збільшують обсяги поставок як на внутрішній, так і на іноземні ринки. Мінімальний, але все ж ріст у 2016 році показали виробники м'яса великої рогатої худоби. З січня по липень 2016 року виробництво м'яса курятини виросло на 4,5% і досягло рівня 643,7 тис. тонн. Основний приріст дали великі виробники, але водночас також намітилася тенденція до зростання в сільських домогосподарствах.
Рис. 1. Динаміка виробництва м’яса ВРХ та птиці протягом періоду 2003-2015 роки (розраховано за даними Державної служби статистики України)
Разом із тим, якщо розглянути динаміку поголів’я великої рогатої худоби в Україні, то можна відмітити активне її скорочення в господарствах населення порівняно з підприємствами (рис. 2).
Зокрема, за період, що аналізується, поголів’я ВРХ, що вирощується населенням знизилось в 3 рази, тоді як сільськогосподарські підприємства продемонстрували скорочення в 2 рази. Головною причиною зниження поголів’я ВРХ в населення стало масове зубожіння сільського населення та міграція трудових ресурсів в країни Європейського Союзу.
В результаті, вперше за останні три роки український м’ясний ринок буде жити в умовах перевищення попиту над пропозицією. Тенденція зростання споживання м’яса поступово набирає обертів, в той час як поголів’я ВРХ взагалі є зараз найнижчим за всю історію з моменту проголошення незалежності України.
Рис. 2. Динаміка вирощування поголів’я ВРХ у сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення за період 2002-2015 роки (розраховано за даними Державної служби статистики України)
В 2016 році було відмічено зростання споживання яловичини і зменшення поголів’я ВРХ. Завдяки блокуванню поставок до Росії та наявному потенціалу виробництва за рахунок внутрішніх ресурсів м’яса вистачило на внутрішнє споживання. В цьому році ринок забезпечить зростання споживання за рахунок збільшення імпорту, що обумовлено подальшим скороченням поголів’я ВРХ та згортання ресурсно-виробничого потенціалу галузі тваринництва (рис. 3).
Рис. 3. Імпорт м’яса та їстівних субпродуктів протягом періоду 2002-2015 років (розраховано за даними Державної служби статистики України)
Крім того, необхідно відмітити і скорочення обсягів державної підтримки через зміну податкової політики по відношенню до виробників сільськогосподарської продукції. Зокрема, замінено відшкодування ПДВ на прямі дотації підприємствам, що збільшує корупційну складову у використанні коштів Державного бюджету. Загальний рівень відшкодування ПДВ був вищим за розмір дотацій.
Варто очікувати, що частина виробників просто відправить поголів’я ВРХ на забій. Активності на даному ринку додасть підвищення рівня мінімальної заробітної плати, що дозволить частково збільшити споживання м’ясопродуктів. Тим не менше є загроза, що додаткові ресурси будуть витрачені на придбання імпортної м’ясної продукції. Динаміка виробництва м’яса в Україні демонструє галузевий перегин в тваринництві: виробництво м’яса ВРХ скорочується, в виробництво м’яса птиці зростає.
Загалом, аграрний сектор став «локомотивом» розвитку національної економіки у зв’язку із виснажливим використанням родючих земель, а не шляхом розвитку комплексного та збалансованого сільськогосподарського виробництва, свідченням чого є динаміка поголів’я ВРХ. Збереження домінуючого тренду у поголів’ї ВРХ й далі посилює сировинну, а віднедавна і енергетичну спрямованість сільськогосподарського виробництва, що у середньостроковій перспективі матиме незворотні негативні наслідки як для розвитку сільських територій, так і для стійкості агроландшафтів.
За матеріалами: "Економіст"
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта