Які збитки України від АЧС за останні 4 роки?
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

28.jpg

З моменту першого спалаху в Україні небезпечного вірусного захворювання – африканської чуми свиней (АЧС) в 2012 році, державний бюджет втратив близько 200 мільйонів гривень, повідомив голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.

"Фактично, обсяг прямих збитків від АЧС на даний момент перевищує 130 мільйонів гривень. Загальні втрати, включаючи непрямі, ми оцінюємо в суму близько 200 мільйонів гривень", - сказав він. За словами Лапи, за останні 4 роки внаслідок епідемії Україна втратила понад 120 тисяч свиней. Зокрема, у 2016 році ветеринари вилучили 52 тисяч тварин, а з початку 2017 – вже 2,8 тисячі голів.

Очільник відомства додав, що станом на 10 лютого домогосподарства отримали близько 14,2 млн грн компенсації за вилучених свиней, а промислові виробники – близько 116 млн грн.

При цьому Лапа вважає, що для того, щоб боротьба з епідемією АЧС була більш успішною, механізм виплати компенсації за вилучених тварин слід удосконалити. Оскільки держава не може сплатити підприємцям і селянам обіцяні кошти в повному обсязі, вони нерідко приховують факти хвороби свиней. У такому випадку тварини нелегально утилізуються, їх м'ясо розвозиться регіонами, і вірус продовжує поширюватися.

Крім того, Держпродспоживслужба пропонує створити мобільні робочі групи боротьби з поширенням АЧС, а також у кілька разів збільшити штрафи за неідентифіковану худобу і перевезення тварин без супровідних документів.

За даними Держпродспоживслужби, якщо існуюча тенденція до поширення АЧС збережеться, Україна до 2020 року втратить понад 1,2 млн свиней, або 4 млрд грн, а непрямі витрати зростуть на 5-7,5 млрд грн. Усього з початку 2017 року в Україні зареєстровано 33 спалахи АЧС проти 91 у попередньому році. Враховуючи існуючу динаміку поширення захворювання, Держпродспоживслужба прогнозує, що в 2017 році ветеринари зафіксують близько 100-110 випадків зараження.

За матеріалами: УНІАН