Попередні результати аналізу ягідної індустрії класу «органік» були представлені в ході нещодавнього бізнес-форуму «Органічний ягідний бізнес: помилки 2018 і перспективи 2019», який нещодавно влаштували в Києві компанії «Органік Стандарт» і «Organic Business School».
Як повідомив Олександр Кривенко, журналіст газети «Агробізнес Сьогодні», дослідження щодо вітчизняного сегменту ринку ще тривають. Їх на замовлення Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP проводить орган сертифікації «Органік стандарт», оцінюючи дані своїх клієнтів.
В Україні загальна площа земель під різними ягідними культурами у 2016-му році становила понад 750 га, в тому числі найбільше – понад 550 га, майже три чверті від загалу, займали малинові плантації. Під лохиною та суницею садовою перебувало понад 100 га та 50 га відповідно, а решта земель – під іншими культурами. Привертає увагу той факт, що за період 2015–2018 рр. розмір «малинових» площ зріс у кілька сотень разів, а під іншими культурами – у кілька десятків разів.
Валовий збір органічних ягід у 2018-му році склав: по малині приблизно 2,8 тис. тонн, по лохині – понад 30 тонн, по суниці садовій – понад 350 тонн.
Читайте також: Фермери відмовляються від виробництва малини через нестачу сезонних робітників
За кордон із України постачались органічна ягідна продукція з плантацій дикоросів, таких як чорниця, ожина, брусниця, журавлина, бузина, аронія, терен, шипшина, обліпиха, горобина, дика вишня, лісова суниця, та культивованих насаджень – малини, суниці садової, аронії. Експорт був у вигляді: замороженої (переважно); сушеної (рідко); свіжої та переробленої сировини.
Слід зауважити, що мова йде не про величину врожаю, який зібрали ті чи інші виробники по певній культури, а про обсяг експортованої продукції в конкретному році, до якого частково потрапляє і врожай попереднього аграрного сезону.
Органічна лохина ще жодного разу не експортувалась, але є надії, що ця ягода в свіжому вигляді продаватиметься за кордоном у поточному році.
Серед постачальників на зарубіжні ринки близько 20 операторів є експортерами дикорослих ягід, 8 – постачальниками культивованих (малина, суниця) культур і понад 90 виробників ягід, переважно малини, котрі отримали свої врожаї, маючи розмір господарства, що складається із земельних ділянок площею від 0,2 до 35 га. Лави експортерів представляють 87 виробників малини, 15 – лохини, 20 – суниці, а так само суміжно лохини та малини.
Читайте також: Між якістю та ціною арабський партнер вибере надійність
Лідером серед поставлених за кордон органічних ягід українського виробництва в останні три роки як за обсягами експорту, що невпинно зростав, так і за кількістю країн-покупців стала чорниця заморожена. 1 967 тонн цієї ягоди придбали 9 країн у 2016-му році, 2 892 т – 13 країн у 2017-му, і 3 291 т – 11 країн у 2018-му роках. Імпортерами виступили Австрія, Бельгія, Великобританія, Данія, Іспанія, Італія, Кіпр, Литва, Нідерланди Німеччина, Польща, Сербія, Франція, Чехія, Швейцарія.
662 тонни бузини замороженої органічної українського виробництва було експортовано у 2018-му році до Німеччини, Польща та Чехії, що більше понад, ніж удвічі, порівняно з 2016-м та 2017-м роками.
Обсяг експорту української ожини замороженої класу «органік» зріс зі 105 тонн у 2016-му до 147 у 2017-му та 260 тонн у 2018-му роках. До переліку країн імпорту за цей час увійшли Австрія, Бельгія, Іспанія, Італія, Кіпр, Німеччина, Польща, Франція, Чехія.
Найдинамічніше розвивався експорт органічної малини замороженої українського виробництва. 5 тонн її було поставлено до Франції у 2016-му році. Наступного року цю ягоду обсягом на загал 116 тонн придбали також Польща та Чехія. Минулоріч до Франції поставок із України не було, але до складу країн-імпортерів 392 тонн малини додались Німеччина та Сербія.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта