Своїм баченням розвитку АПК з учасниками форуму поділився народний депутат, президент Українського аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Він переконаний: одним із ключових напрямків, який забезпечить розвиток економіки України, є АПК. Натомість, ми свій величезний потенціал поки що реалізували лише на третину. Та навіть за таких умов Україну в світі сприймають як потужну аграрну державу й наші позиції на глобальних продовольчих ринках є високими. Але, на жаль, ми досі експортуємо переважно сировинну продукцію. При цьому, Нідерланди, які мають у 12 разів менше с/г землі, постачають продукції з доданою вартістю на майже 100 млрд доларів.
На думку Леоніда Козаченка, щоб максимально використати наявні у нас ресурси, маємо вирішити низку проблем, які стосуються подолання корупції, розвитку монетарної політики, підтримки фінансування АПК вітчизняним банківським сектором, створення іпотечного банку, відкриття ринку землі тощо.
- Ринок землі в Україні реально відкрити з 1 січня 2020 року, але для цього потрібно прийняти низку законів, зокрема Закон «Про обіг землі с/г призначення» та підзаконних актів. Це стане додатковим імпульсом для розвитку вітчизняного АПК й забезпечить ефективні довгострокові та середньострокові фінансові ресурси. Утім, для вирішення цієї проблеми нині бракує політичної волі. Найбільша суперечка виникає у питанні: чи зможуть і на яких умовах іноземці купувати нашу землю? Тому через правові колізії це питання доведеться відтермінувати принаймні на 10 років, - вважає Леонід Козаченко.
За його словами, ця проблема, як і подальший шлях розвитку АПК, нині дещо заполітизовані. І це не дивно, враховуючи те, що в Україні тривають президентські перегони. Але деякі політики не розуміють специфіки розвитку нашого аграрного сектору та с/г в ЄС. Євросоюз просто боїться пускати нашу продукцію на свої ринки, які закриває своїми квотами. Але європейські фермери не здатні конкурувати з нашими агрохолдингами. Так, у ЄС виділяють на підтримку фермерського господарства майже 50% бюджету, а Україна практично без дотацій та ще за наявності квот спроможна конкурувати з європейцями. Тому ЄС, шантажуючи зняттям квот, і пропонує Україні фермерський шлях розвитку АПК, який нині почали активно лобіювати деякі вітчизняні політичні сили.
Окремо президент УАК зупинився на питанні держпідтримки нашого аграрного сектору, яка має бути визначена не на один, як нині, а, принаймні, на найближчі п’ять років. Це дасть можливість аграріям чітко планувати свою роботу в перспективі.
- Весь світ прагне співпраці з Україною. Адже нині продовольство - це зброя, й Україна нею володіє. Завдяки АПК ми здатні впливати на світову політику. С/г важливе для піднесення авторитету України на міжнародній арені. Але якщо держава не запровадить прозорі правила гри для бізнесу, не зупинить корупцію, блокування по ПДВ, незаконні арешти майна, «маски-шоу», ми ніколи не зробимо розвиненим ні с/г, ні економіку в цілому, - переконаний Леонід Козаченко.
ІЦ УАК
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта