Перспективи зернової логістики України: про що домовлялися агровиробники та «Укрзалізниця»
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

«Урожай 2019 року очікується не меншим за рекордний минулорічний, при чому за рахунок більшого об'єму ранніх зернових культур», - відзначила Катерина Конащук, віце-президент з комерційних питань компанії AgroGeneration, під час круглого столу «Агровиробники vs Укрзалізниця», який відбувся 21 лютого у медіа-центрі AgroGeneration.

«Відвантаження агрокультур на експорт залізницею йде активно, але недостатньо щоб уникнути накладання врожаїв двох сезонів у липні-вересні. Тож з самого початку жнив матимемо проблеми з вивезенням та звільненням елеваторів», - додала К.Конащук.

Так, аграрії в чергах, витрати на зберігання зросли… Окрім того, майже вдвічі за минулий рік зросли розцінки на логістику зерна залізницею.

«Витрати на логістику аграрної продукції постійно зростають. Щоб це зростання було справедливим та обґрунтованим, аграріям необхідно об’єднатися у відстоюванні своїх інтересів», - зауважив Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Ідея об’єднання для відстоювання інтересів також була озвучена Андрієм Рязанцевим, директором з економіки та фінансів АТ «Укрзалізниця», якій вважає однією з проблем аграрного бізнесу «його недостатню концентрацію спільних зусиль на побудові професійного лобіювання інтересів у органах влади».

Майбутні перспективи відвантажень в зерновій логістиці в новому 2019/20 маркетинговому сезоні знаходяться в зоні уваги, тому наявність вантажних вагонів, локомотивів, закриття малозавантажених залізничних станцій, індексація тарифів, стратегічне планування при перевезенні зернових та олійних культур й надалі хвилюють українського товаровиробника.

З урахуванням потенційного зростання валового збору та без ефективних змін у системі транспортування ситуація тільки погіршиться, бо застаріла інфраструктура "Укрзалізниці" занепадає.

«Ситуація з УЗ буде посилюватися, особливо з інфраструктурою, що в першу чергу зумовлено недофінансуванням за останні 15 років, відсутністю інвестицій в залізничну галузь (необхідно мінімум 3 млрд. на рік), неефективністю управління УЗ (включаючи корупцію, яка оцінюється на рівні 1-2 млрд. дол. на рік)», – зазначив Володимир Шульмейстер, директор програми «Інфраструктура майбутнього» аналітичного центру «Український інститут майбутнього», та додав, що на цьому негативному тлі аграріям залишається знаходити альтернативні види транспортування, переважним з яких є річковий транспорт, тому що автомобільний транспорт буде дорожчати в разі необхідного введення жорсткого контролю за перевантаженням.