При проведенні навчань наголошується на виконанні вимог законодавчих актів України у сферах захисту рослин, санітарних правил і вимог при транспортуванні, зберіганні та застосуванні пестицидів, екологічних вимог тощо.
Слухачам щоразу надається докладна інформація щодо змін в асортименті пестицидів з посиланням на «Перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» (далі «Перелік»), який охоплює велику кількість препаративних форм, більшість з яких належить до різних груп органічних сполук.
При здійсненні заходів щодо захисту рослин підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами, діяльність яких пов’язана з користуванням землею, лісом, водними об’єктами, вирощуванням рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого ґрунту, а також реалізацією, переробкою, зберіганням і використанням рослин та продукції рослинного походження дозволяється використовувати тільки зареєстровані у Переліку сполуки. Відповідно до статті 1 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», пестициди – це токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів тощо, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди матеріальним цінностям. Натомість, агрохімікати – це органічні, мінеральні і бактеріальні добрива, хімічні меліоранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості ґрунтів, врожайності сільськогосподарських культур і поліпшення якості рослинницької продукції.
Закон України «Про пестициди і агрохімікати» координує роботу, пов’язану з даними препаратами. Зокрема, в статті 11 «Вимоги до транспортування, зберігання, застосування, утилізації, знищення та знешкодження пестицидів та агрохімікатів та торгівля ними», зазначається: «Особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та торгівлею ними, повинні мати допуск (посвідчення) на право роботи із зазначеними препаратами. Порядок одержання такого допуску (посвідчення) визначається Кабінетом Міністрів України згідно з затвердженою «Програмою навчання працюючих з пестицидами та агрохімікатами». Програма навчання передбачає підготовку, перепідготовку організаторів та працівників підприємств, установ, організацій, робота яких безпосередньо пов’язана з організацією та транспортуванням, зберіганням, застосуванням, торгівлею пестицидами і агрохімікатами (агрономи, механізатори, заправники, комірники, вантажники, продавці та інші працівники).
Слухачі одержують основні знання про хімічні і фізичні властивості пестицидів і агрохімікатів, їх токсичність, пожежно-небезпечність, призначення та способи їх застосування, вимоги щодо техніки безпеки при роботах з ними, надання першої долікарської допомоги та самодопомоги при нещасних випадках чи отруєнні.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про захист рослин», підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням,зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише осіб, які пройшли згідно з цим Законом спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск, що видаються щороку центральним органом виконавчої влади, яка реалізує державну політику у сфері захисту рослин.
Для видачі допуску підставою є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров’я. Особи віком до 18 років, вагітні жінки, жінки, що годують дітей, особи, які мають протипоказання за станом здоров’я, а також особи, зазначені у переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, визначеному МОЗ, і на яких забороняється застосування праці жінок, до виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами не допускаються. Особи, які не пройшли спеціальної підготовки та не отримали відповідного допуску та посвідчення на право проведення робіт, пов’язаних з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею засобами захисту рослин згідно зі ст. 21. Закону України «Про захист рослин» несуть адміністративну відповідальність.
Інфоіндустрія за матеріалами dpss-ks.gov.ua
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта