Забезпечені вологою: озимі культури стають основою сівозмін
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Озиме жито
Фото: SuperAgronom.com
Озиме жито

Поки на полях лежить сніг, під ним «відпочивають» і чекають весни озимі пшениця, ріпак та ячмінь. Про їх досвід вирощування, результати минулого року та плани на майбутній розповів головний агроном ТзОВ «В. Прометей» (ГК «Вілія») Сергій Балачук.

SuperAgronom.com: Які площі під озимими культурами у ГК «Вілія» та як вони розподілені?

Сергій Балачук: Під озимі культури на 2019 рік у нас планується 16 тис. га.  Це від загальної структури – 62-63%. Із них пшениця – 7 717 га, ріпак – 8 266 га та насіннєвий ячмінь – 26 га.

Озимий ріпак

SuperAgronom.com: Які типи ґрунтів переважають?

Сергій Балачук: У нас усе розподілено на дві зони – Ковельська  (Волинська область) - дерново-підзолисті, піщані, супіщані ґрунти та Млинівщина (Рівненська область) і Горохівщина (Волинська область), де переважають кращі ґрунти – чорноземи.

SuperAgronom.com: Якій сівозміні надаєте перевагу?

Сергій Балачук: У нас перевага надається озимим культурам. Тому що на пісках може бути проблема з нестачею вологи, а озимі культури гарно входять в зиму, формують кореневу систему. Весною краще витримують посуху.

SuperAgronom.com: Поділіться результатами врожайності за 2018 рік. Чи задоволені?

Сергій Балачук: У 2018 році в загальному, по структурі господарства, отримали таку врожайність:

  •       озима пшениця — 6,8 т/га,
  •       озимий ріпак — 3,9 т/га,
  •       озимий ячмінь — 5,9 т/га,
  •       горох — 4,5 т/га,
  •       ярий ячмінь — 5,9 т/га,
  •       яра пшениця — 6,5 т/га,
  •       соя — 3,3 т/га,
  •       кукурудза зернова — 11,9 т/га,
  •       соняшник — 3,1 т/га,
  •       цукровий буряк — 73,9 т/га.

Сподіваємося завжди на кращі результати!

Сергій Балачук

SuperAgronom.com: Які фактори завадили отримати більше цього року?

Сергій Балачук: Основний фактор, який завадив отримати більший врожай — погодні умови. Якщо враховувати цей рік, то це хороші результати. Весною цьогоріч був надлишок вологи, який не дав можливості вчасно зайти в поля і розпочати підживлення. Як наслідок — зменшення врожайності. А пізніше — посуха. Вологи вже було недостатньо, особливо у піщаній зоні. У пшениці та ріпаку не сформувався бажаний врожай. Зібрали трішки менше ніж планували, хоча технологічні операції усі виконали.

SuperAgronom.com: Сорти пшениці, жита, ячменю — іноземні? Чи надаєте перевагу сортам української селекції?

Сергій Балачук: Усі сорти іноземної селекції. Тому що ми маємо хороші технології під усі ці культури, які дозволяють розкрити увесь їхній потенціал. Українська селекція трішки слабша, генетичний фонд у нас непоганий, а селекція скажімо так занепала. Ми маємо свій насіннєвий завод. Стараємося виготовити якнайкраще насіння як для себе, так і для клієнтів. Ми можемо цього досягти з іноземними сортами і гібридами насіння. В основному надаємо перевагу німецьким сортам, адже там подібний клімат до нашого, вони найкраще адаптуються  до наших кліматичних умов.

Сергій Балачук: «Піщаним ґрунтам – органіку, тоді буде результат!»

Читати

SuperAgronom.com: Який обробіток ґрунту переважає під озимі культури?

Сергій Балачук: Під ріпак — оранка, а якщо піщані поля — глибока культивація і рихлення. Під озиму пшеницю та озимий ячмінь лише культивуємо.

SuperAgronom.com: Чи є в господарстві проблеми з карантинними хворобами та шкідниками?

Сергій Балачук: Ні. Поки ми з цим не мали справи. Завжди йдемо на випередження, не чекаємо поки вони почнуть розвиватися і створювати проблеми. Маємо технологічні операції, які можуть це передбачити. Спостерігаємо за погодними умовами: чи буде більше навантаження, чи менше, аналізуємо вплив попередніх культур. Після цього обираємо систему захисту.

SuperAgronom.com: Як та які використовуєте регулятори росту навесні?

Сергій Балачук: Якщо говорити про пшеницю — це дворазова регуляція росту. Перша йде після зими, коли пшениця знаходиться у фазі кущення, вносимо, всім відомий, Хлормекват-хлорид. У фазі виходу в трубку (31, 32 фаза за шкалою розвитку) — працюємо комбінованими рострегуляторами — Хлормекват-хлорид у суміші з Модус або Медакс Топ. По ріпаку застосовуємо тебуконазол, коли він виростає до 15-20 см.

Озима пшениця

SuperAgronom.com: Які фактори впливають на внесення азотних добрив навесні? Чи робите аналіз ґрунту?

Сергій Балачук: На внесення азотних добрив найперше впливає те, як вони ввійшли в зиму. Якщо пшениця, наприклад, зайшла в нерозкущеному стані, то ми весною додаємо більшу норму азотних добрив, щоб вона краще розкущилася і дала старт, краще розвивалася. Якщо ж розкущилася, то ми вносимо 40 кг в діючій речовині, для забезпечення живлення. А тоді вже розподіляємо: початок виходу в трубку – КАС і листок. Аналіз ґрунту для себе робили, але поки що від нього відійшли. Тому що він робиться на окремі ділянки. На полі це дуже багато проб і тоді вже можна побачити загальний вміст усіх елементів. Для того, щоб правильно використовувати ці дані, потрібно мати систему диференційованого внесення. Поки що у нас  такої системи немає.

SuperAgronom.com: Що вносите та скільки? Яка оптимальна система живлення?

Сергій Балачук: Якщо говорити про живлення, то ми вносимо добрива в основному на запланований врожай. Якщо на чорноземах плануємо отримати більший врожай, то вносимо більше добрив, якщо на піщаний ґрунтах менший зменшуємо кількість. Оптимальна система живлення для пшениці, наприклад, триразове підживлення і знову ж таки залежно від планової врожайності це від 160 до 200 кг діючої речовини по азоту. Якщо ріпак від 170 до 200 кг. Зараз переходимо на живлення КАСом, бо він має ряд переваг по якості, ціні, методах внесення, не залежить від вологи. Раніше користувалися аміачною селітрою.

SuperAgronom.com: Зі зміною погодно-кліматичних умов агрономам сьогодні потрібно передивлятись та поступово змінювати технології вирощування. Чи вже торкнулись зміни технологій вашого господарства?

Сергій Балачук: Це стосується кожного. І нас це не оминуло. Ми стараємося підлаштувати технології, йдеться про різні обробітки ґрунту, зміну підходів живлення, вибір засобів захисту. Основною проблемою наразі є нестача вологи. Західна Україна завжди була нею забезпечена, а тепер маємо з цим проблеми. Ми не сіємо культур, які не дають хорошої врожайності. Раніше соняшник у Волинській області ніхто не вирощував, а зараз це топова культура, усі вирощують і ми в тому числі. Менше сіємо сої, бо вона просто не витримує високих температур та нестачі вологи і, в результат не формує врожай.

SuperAgronom.com: Дякую за розмову!

Вікторія Чубарко, SuperAgronom.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.