Землі державної власності продаються іноземним підприємствам за спеціальною процедурою
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Верховний суд ухвалив рішення, у якому зазначив, що землі державної власності продаються іноземним підприємствам за спеціальною процедурою. Про це повідомляє legalhub.online.

Нагадаємо, Конституційний Суд визнав фермерське господарство основою аграрного ладу в Україні.

Так, зареєстроване в Україні дочірнє підприємство іноземної компанії подало до господарського суду позов про визнання незаконною бездіяльності облдержадміністрації з розгляду заяви позивача щодо продажу йому орендованої ним земельної ділянки .

Відповідач проти позову заперечив, вказав, що позивач невірно обрав орган, уповноважений державою на прийняття відповідного рішення щодо питання продажу орендованої позивачем земельної ділянки; прийняття такого рішення виходить за межі компетенції відповідача в силу приписів статей 82, 122, 127, 129 Земельного кодексу України.

Рішенням Господарського суду міста Києва у позові відмовлено повністю. Постановою Київського апеляційного господарського суду вказане рішення суду залишено без змін, як законне і обґрунтоване.

Не погодившись з висновками судів попередніх інстанцій, позивач подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просив скасувати рішення та постанову судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення у справі, яким задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.

Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права, а саме:

  • невірно застосовано та не враховано вимоги статей 127, 129 Земельного кодексу України та частини першої статті 6 Закону України Про місцеві державні адміністрації;
  • суди помилково не розмежували поняття “іноземна юридична особа” та “іноземне підприємство”, не врахувавши, що позивач є підприємством, зареєстрованим в Україні та за законодавством України, відтак, за результатами розгляду заяви про продаж земельної ділянки має бути прийнято розпорядження голови обласної державної адміністрації або щодо задоволення або щодо відмови у задоволенні такої заяви, що і буде розглядом в установленому для даного органу порядку питання, яке стосується предмета спору, чого в цьому випадку відповідач не зробив.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку:

Господарські суди встановили, райдержадміністрація Закарпатської області (орендодавець) та дочірнє підприємство іноземної компанії (орендар, позивач) уклали договір оренди землі (договір), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування господарських будівель, комерційних послуг та оптової торгівлі.

Особливості продажу земельних ділянок іноземним юридичним особам визначено статтею 129 Земельного кодексу України і такий продаж здійснюється Кабінетом Міністрів України за погодженням з Верховною Радою України.

Детальніше про перебіг розгляду справи та аргументи суду за посиланням.