На думку екс-міністра економічного розвитку та торгівлі Айвараса Абромавічуса, реальний спосіб змінити якість аграрної політики в Україні – ліквідувати цілі інститути влади, які не відповідають сучасним тенденціям. Про це він розповів в ексклюзивному коментарі для AgroPolit.com, коментуючи сучасний стан справ в аграрній галузі.
Абромавічус досить категорично оцінив ефективність роботи низки державних інституцій, зокрема й Міністерства аграрної політики та продовольства України.
«Я вважав раніше і не змінюю своє думки зараз, що, наприклад, Міністерство аграрної політики не потрібне Україні. Це я кажу як відповідальна людина, котра протягом 11 років займається питаннями розвитку сільгосподарчого бізнесу в цій країні разом зі шведськими партнерами. Мінагро потрібно ліквідувати, а його функції мають перебрати на себе інші відомства. Фонд держмайна, у тому вигляді, який він має зараз, це теж зло. Його теж потрібно ліквідувати, а на його місці потрібно відкрити мобільну інституцію, яка швидко зможе продати дрібні підприємства і справно буде керувати стратегічними підприємствами», – заявив Айварас Абромавічус.
За словами екс-міністра економічного розвитку та торгівлі, держава має зосередитися на допомозі дрібним фермерам, а великий аграрний бізнес і сам прекрасно впорається з викликами сучасного ринку.
Якщо взяти найбільші аграрні підприємства України, ми побачимо, що вони практично не потребують жодної допомоги від Мінагро. Основними функціями по просуванню української продукції на нові ринки, питаннями квот та тарифів переважно займається Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ). По земельним питанням є окрема структура – Держгеокадастр, який, до речі, теж варто переформатувати. Як у ХХІ столітті може таке бути, що ми не знаємо, скільки у нас землі, де вона розташовується і яка у неї форма власності?! І кожного року нам кажуть, що земельний мораторій ще зарано знімати, адже Держгеокадастр не впорядкований. Я ще раз повторю, великі аграрні компанії не потребують державної підтримки. Держпідтримка потрібна дрібним фермерам і саме цим питанням має опікуватися держава", – впевнений Абромавічус.
На думку екс-міністра МЕРТ, приватний с/г ринок, агрокомпанії (які цього року досягли рекордних показників врожаю) демонструють, що вони краще знають про сівооборот. Адже врожайність з року в рік зростає. Навіть той факт, що агрохолдингам закидають відсутність ініціатив з розбудови підприємств з високою доданою вартістю, впирається у неможливість довгострокового планування. Поки вони знаходяться у «підвішеному» стані, через неможливість придбання земель, вони не можуть будувати довгострокові плани. Тому потрібно відкривати земельний ринок. Буде ринок землі, з’явиться змога закладати землю в банках, брати кредити, будувати підприємства з переробки продукції.
Навіть земельний банк не потрібен, адже є загроза, що всі землі опиняться під контролем однієї установи, підконтрольної якомусь черговому протеже олігарха, який буде перерозподіляти цю землю і, в подальшому, «свої» люди будуть орендувати її по заниженим цінам.
Я вважаю, що є успішні фермери, а є неуспішні. Якщо ти займаєшся своєю справою і робиш це добре, то, швидше за все, у тебе є гроші на придбання землі, якісної техніки, сучасних технологій, посівного матеріалу та засобів для його захисту. Такий фермер може прийти до банку і сказати: «Я вправний фермер, у мене гарні результати роботи. Дайте мені кредит». А якщо в тебе щось не виходить, ти купуєш-продаєш за готівку і в тебе, можливо, навіть банківського рахунку немає – вибачай. Це принцип еволюції. Я ще раз скажу, що відкриття ринку землі дасть поштовх для розвитку аграрного бізнесу і, зокрема, відсіє тих, хто нездатен ефективно займатися «білим» бізнесом", – зробив висновок Айварас Абромавічус.
На думку екс-міністра економічного розвитку та торгівлі Айвараса Абромавічуса, Верховна Рада провалить голосування щодо скасування земельного мораторію, яке має відбутися в четвер, 20 грудня поточного року.
Очевидно, що голосування за скасування земельного мораторію закінчиться погано. Зважаючи на рівень популізму, політичний стан у країні та кількість маніпуляцій, якими обросло це питання, зважаючи на хибну думку щодо земельного питання, яку створили в уяві громадян – земельний мораторій, імовірно, буде продовжено", – заявив Айварас Абромавічус напередодні голосування.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта