Ринок сільгоспземель в Україні можуть запровадити з 2020 року, - експерт
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Існує велика ймовірність, що з 2020 року ринок сільськогосподарських земель буде запроваджено. Так прокоментувала прийняття 20 грудня 2018 року Верховною Радою України закону №9355-5 про продовження мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення заступник директора Національного наукового центру Інститут аграрної економіки Ольги Ходаківська, повідомляє Укрінформ.

Нагадаємо, депутати зобов’язали уряд подати до 1 березня 2019 року закон про ринок земель.

«Наразі існує велика ймовірність того, що з 2020 року ринковий обіг буде уведено. Проте нинішня редакція закону відрізняється від попередніх. Відмінність його полягає в тому, що цього разу у документі, окрім норми, яка відтерміновує уведення ринкового обігу земель, міститься пряме доручення Кабінету міністрів України до 1 березня 2019 року розробити і внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про обіг земель сільськогосподарського призначення», - повідомила Ходаківська.

За її словами, очікується, що за цей період будуть напрацьовані необхідні нормативно-правові акти, які визначать чіткі правила гри та забезпечать поступове уведення у ринковий обіг сільськогосподарських земель.

За результатами проведених Інститутом аграрної економіки анкетних опитувань встановлено, що майже третина – 31,0% – респондентів є прихильними до запровадження ринкового обігу земель. Щоправда, за так званий вільний ринок виступають лише 3,3% опитаних, - підкреслила науковець.

Вона додала, що більшість опитаних громадян висловлюються за зняття заборони (мораторій) на продаж земель сільськогосподарського призначення лише за таких умов: повне законодавче та нормативне урегулювання обігу таких земельних ділянок; запровадження обмеженого, чітко регульованого обігу земель за участі спеціальних агенцій (на зразок SAFER у Франції, регіональної організації з управління землями (Landgesellschaft) у Німеччині тощо) або земельних комісій, створених на місцях (повноваження яких поширюватимуться у межах територіальних громад, де знаходиться земельна ділянка); обмеження розміру землеволодіння однією особою, а також обмеження суб’єктного складу покупців.

Як наголошує науковець, однією з суттєвих перешкод на шляху запровадження ринкового обігу земель дотепер залишається брак обігових коштів у потенційних покупців. З огляду на це респонденти цілком справедливо зазначають, що процес «запуску» ринку земель має доповнюватися механізмами пільгового кредитування та розстрочення платежу з наданням пріоритету тим, хто самостійно господарює на землі, або молодим фермерам, які хочуть започаткувати власну справу. Тому найближчим часом усі зусилля державотворців мають бути сконцентровані у цій площині.

Досвід країн ЄС переконливо доводить, що без запровадження спеціальних заходів і регуляторів, зняття мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення унеможливить збалансований розвиток українського сільського господарства. В умовах класичного банківського кредитування це стане суттєвою перешкодою для розвитку малих форм господарювання і значно меншою мірою торкнеться великих господарств, які, завдяки системам власної гарантії, мають доступ до кредитних та інших фінансових ресурсів. Без ефективних і дієвих адаптовних механізмів малі і середні виробники можуть залишитися за межами земельного ринку, - переконана Ходаківська.