Рис здатен слугувати фільтром від агрохімікатів для води, що стікає з полів у водойми
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Рис здатен слугувати фільтром від агрохімікатів для води, що стікає з полів у водойми
Фото: SuperAgronom.com
Рис

Рис є цінним продуктом харчування, його вирощують на усіх континентах, окрім Антарктиди. Нові дослідження американських вчених показують, що рослини рису можна використовувати не лише як харчову культуру, але і як спосіб очищувати стічні води з полів, що потрапляють до річок, озер та струмків, пише the Journal of Environmental Quality.

Таку ідею висловив Метт Мур, еколог-аналітик Міністерства сільського господарства США, який сам походить з родини фермерів. Він намагався вирішити проблему забруднення води, що стікає з полів та може разом із залишками пестицидів потрапляти у водойми. Мур намагався знайти універсальний спосіб не допускати «витік» пестицидів за межі ферми, який би був простим і економічним для фермера.

Ідея прийшла несподівано: оглядаючи рисові поля, дослідник вирішив перевірити, наскільки рис може бути ефективним фільтром. Було засіяно 4 експериментальні поля, два з рисом і два без нього. Пізніше ці поля затопили водою із сумішшю трьох пестицидів. Після дворічних випробувань було встановлено, що вміст усіх трьох пестицидів був у воді, що стікала з полів, засіяних рисом. Залежно від виду пестициду, його вміст знизився на 85-97% порівняно з початковими показниками.

Дослідники вважають, що рис здатен за рахунок фіторемедіації всотувати хімічні речовини і таким чином очищувати воду. Також вони упевнені, що те саме рослини рису здатні робити з грунтом та повітрям.

Метт Мур говорить, що фермери можуть сіяти рис у дренажних каналах довкола полів, щоб запобігти потраплянню залишків пестицидів у водойми. У майбутньому, мріє він, можна було б сіяти рисові поля між полями з іншими культурами і відводити воду, що стікає з посівів, саме на такі рисові ділянки. Проте питання, чи залишаються відфільтровані пестициди у зерні рису та чи придатне воно потім для харчування, поки що залишається відкритим. Наразі дослідження у цьому напрямку продовжуються.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.