Українці змінили думку щодо відкриття ринку землі
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Попри всі заяви політиків, українці скоріше за все підтримують земельну реформу, за умов цивілізованого відкриття ринку та захисту прав власників паїв.

Про це свідчать результати останньої хвилі соціологічних опитувань компанії GfK, яка протягом 2018 року разом з Центром економічної стратегії  на замовлення проекту Світового банку «Підтримка прозорого управління земельними відносинами в Україні» щомісяця опитувала 1000 респондентів щодо ставлення до відкриття ринку землі.  

Перша тенденція, яку показали опитування, — результати опитувань можуть відрізнятись залежно від того, як соціологи формулюють питання.

«Факти показують, що різниця у відповідях респондентів може бути до 10 процентних пунктів, залежно від того, як було сформульоване запитання: довкола скасування мораторію, чи довкола можливості розпорядитися своєю земельною ділянкою. У другому випадку, кількість позитивних відповідей більша. Люди хочуть мати право продати, коли їм буде потрібно. А коли в питанні звучить про мораторій, сприймають це як “страшилку”», — заявив заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Кількість противників реформи дуже близька до кількості тих, хто не визначився зі своєю позицією. А в низці регіонів — кількість тих, хто не має жодної позиції щодо земельної реформи/ринку, переважає кількість противників ринку.

«Одна з особливостей відповідей — дуже велика кількість людей, які не визначилися зі своєю позицією. Зокрема, в цілому по Україні "не підтримують" чи "скоріше не підтримують" земельну реформу майже 43%, а не мають чіткої позиції — майже 40%», — зазначив Дмитро Яблоновський.

Ситуація дуже різниться залежно від регіону. Більше половини респондентів з Півдня, Сходу та Києва не мають чіткої позиції. На Заході — більша поляризація прихильників та противників реформи, а тих, хто не визначився з позицією, значно менше. Найменше противників реформи — у Києві та східних областях.  У вибірці власників паїв — близько 11%, у близько 29% опитаних паї є у родичів, 60% — не мають жодного стосунку до землі.

«Серед власників паїв, 32% відповіли, що хочуть мати право продати земельну ділянку, якщо це буде їм потрібно. Серед тих, хто не має відношення до володіння паями, лише 15,8% хочуть мати право купити або продати земельну ділянку; 14,7% погоджуються з необхідністю відміни мораторію», — деталізував Дмитро Яблоновський.

Також відмічається, що на жаль, українці не вважають земельну реформу пріоритетною.

«Але це пов’язано з тим, що вони мало про неї знають.  Тому дуже важливо не зупинятися на питанні “так чи проти”, а рухатися далі та пояснювати компроміс з точки захисту прав людини та переваг реформи. Чим більше респондент знає про земельну реформу, тим краще він ставиться до скасування мораторію. Бо в принципі вже навіть прихильники збереження мораторію не говорять, що ринок не потрібен», — додав Яблоновський.

Нагадаємо, на цьому тижні Верховна Рада має вирішувати, чи продовжувати дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення на наступний рік.