В Україні дорожчає більшість соціально значущих продтоварів
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

У листопаді несподіваних змін у цінових тенденціях на споживчому ринку продовольства не відбулося. Як і у попередні місяці, триває подорожчання більшості соціально значущих продовольчих товарів.

Про це повідомляє Економічний дискусійний клуб.

​Згідно із даними моніторингу, із переліку, що включає 23 види соціально важливих продуктів харчування у листопаді споживчі ціни:

  •  зросли − на 17 позицій;
  •  знизилися − на 6 позицій.

До переліку продовольчих товарів, ціни на які у листопаді знизилися увійшли:

  • морква, ціни на яку у поточному сезоні стрімко зростали, минулого місяця виявилася лідером подешевшання та знизилася в ціні на 7,9%, або 95 коп. на кілограмі;
  • гречка та цукор, ціни на які зменшилася приблизно на 2% внаслідок високої сезонної пропозиції цих товарів;
  • свинина також продемонструвала двовідсоткове зниження ціни, що на наш погляд, пов’язане із збільшенням пропозиції цього виду м’яса, насамперед від господарств населення;
  • яйця та м'ясо птиці подешевшали на 0,5%. Можливо припустити, що таке зниження носить технічний характер, і вже у грудні ціни повернуться до своїх попередніх значень.

Першість у зростанні споживчих цін у листопаді дісталася цибулі, яка додала до вартості майже 22,6%, або 2,37 грн/кг. Тренд до підвищення цін на цибулю, який спостерігається декілька місяців поспіль, обумовлений скороченням валового збору цієї овочевої культури та низькими якісними характеристиками цьогорічного врожаю. Подорожчали також і інші представники «борщового набору»: вартість буряків зросла на 5,6%, картоплі − на 3,7%, капусти − на 0,1%.

Серед м’ясної групи продовольства, другий місяць поспіль, найвідчутніше зросли ціни на сало − на 3,0%, або 2,24 грн/кг. Ковбаси варені 1 ґатунку подорожачали на 1,1% (1,03 грн/кг), яловичина – на 0,4% (50 коп. на кілограмі).

Прогнозовано зберігалося зростання цін на молокопродукти, що є характерною ознакою осінньо-зимового сезону. Протягом останнього місяця ріст споживчих цін на масло вершкове, сир м’який, сметану та молоко знаходився у межах 2%−3%. У абсолютному виразі найпомітніше подорожчали масло вершкове(«плюс» 5,55 грн/кг) та сир м’який («плюс» 2,49 грн/кг).

Зберігається вже звична для споживача ситуація щодо зростання цін на масові види хліба, щоправда у листопаді темпи росту пришвидшилися. Так, хліб з борошна пшеничного 1 ґатунку подорожчав на 4,1%, хліб житньо-пшеничний − на 3,1%, або на 54 – 68 копійок на кілограмі. Загалом, з початку 2018 року хліб масових сортів подорожчав на 19%−21% («плюс» 2,90−3,03 грн/кг) при загальному індексі продовольчої інфляції 105,9% (листопад 2018 р. до грудня 2017 р.).

Триває ріст цін і на інші види продуктів переробки зерна: макаронні вироби подорожчали на 2,0%, борошно пшеничне – на  1,3%, рис – на 0,3%.

За розрахунками ЕДК, загалом у листопаді ц. р. середня вартість набору із 23-х продуктів харчування склала 1 059 гривень, або порівняно із жовтнем зросла на 1,3%, тобто на 14 гривень. По відношенню до відповідного місяця 2017 року набір подорожчав на 143 гривні («плюс» 16%).

Зростання вартості набору торкнулося всіх регіонів країни та знаходилося у діапазоні від 0,2% у Сумській до 3,3% у Запорізькій областях. При цьому, у 9 регіонах темп зростання вартості соціальних видів продовольчих товарів перевищив середній по Україні.

Традиційно найдорожчий набір із соціально значущих продовольчих товарів можна було придбати у Києві (за 1 172 гривень), а найдешевший – на Тернопільщині (за 966 гривень).

Нагадаємо, у 2018 році споживання м’яса птиці в Україні зросте до 25,2 кг на особу.