Як створити правильну упаковку експортного продукту: нюанси від фахівця
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

IV Конгрес експортерів «Ukrainian Food 2018» відбувся днями в Міжнародному виставковому центрі, що в Києві, в рамках II міжнародної виставки продовольчої продукції «Ukrainian Food Expo».

Як повідомляє Олександр Кривенко, кореспондент газети «Агробізнес Сьогодні», конгрес було присвячено темі «Міжнародний маркетинг – ключова потреба зовнішніх ринків», оскільки вважається, що саме маркетинг і є необхідним підґрунтям досягнення агропідприємством успіху, особливо у ділових стосунках із закордонними партнерами.

Програма конгресу містила виступи українських і зарубіжних експертів, у яких певним чином було проаналізовано зовнішньоекономічні відносини в сільськогосподарському сегменті між Україною, з одного боку, та її партнерами – США, Туреччиною, Японією, країнами Європейського Союзу та Східної Африки, з іншого боку.

Доповіді являли собою практичні порадники з важливих і актуальних аспектів, які формують маркетингову складову експортних і імпортних операцій компаній на ринках аграрної та харчової галузей економіки.

Читайте також: Рада прийняла Закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»

Один із доповідачів, а саме Роман КОЛЯДЮК, к.т.н., управляючий партнер з комплексних проектів AMGC (Advertising & Marketing Group COMPASS), розкрив тему «Як створити правильну упаковку експортного продукту». Він люб’язно погодився на ексклюзивне інтерв’ю для нашого видання.

 

  • Пане Романе, із вашої доповіді випливає, що упаковка – це інструмент продажів товару в торгівельній точці. Отже, наскільки я розумію, вона важлива насамперед для тих аграріїв, які прагнуть виготовляти продукти з високою доданою вартістю.

– Саме так. Це інструмент, який має забезпечити виробнику успіх на шляху від вибору цілі до отримання своєї частки на ринку. Аграрій має дбати про те, як спонукати споживача обрати саме його товар, усвідомлюючи, що покупець і є найголовнішим інвестором його бізнесу, бо ж саме з грошей, отриманих від споживача і складаються його прибутки.

 

  • Як на мене, упаковка має подвійну функцію. Одна з них полягає в тому, щоби продукт не пошкодився на шляху від крамниці до столу покупця.

– Ви маєте рацію. Водночас маю зауважити, що на шляху агробізнесу до успіху упаковка на полиці магазину має відігравати не лише та не стільки роль ємності для зберігання товару з логотипом виробника. Вона не просто носій реклами. Це серцевина, квінтесенція продукту, засіб стимулювання продажів і конкурентної боротьби.

 

  • Ще одна функція упаковки – слугувати знаряддям інформаційної комунікації з клієнтом.

– Слушно сказано, бо ж вона першою презентує сам товар, а ефективність цієї ролі залежить від якості самої упаковки. За частки секунди споживач приймає рішення, що саме вибрати з-посеред десятків і сотень замінних товарів, і це рішення залежить від сигналів, які посилає йому упаковка. На кожного з нас впливає зовнішня реклама, скажімо, на щитах. Так само діє і упаковка.

 

  • Хто має займатись розробкою упаковки продукту?

– Створення упаковки з етикеткою – це насамперед маркетинговий процес, до якого, на певному етапі, мають долучатись і дизайнери, і інші фахівці, але саме як виконавці завдань, отриманих від маркетологів, а також сформовані маркетологами цільові групи споживачів продукту – так звані тестувальники якості альтернативних варіантів упаковки.

 

  • Сьогодні середня аграрна компанія може дозволити собі мати в штаті і маркетолога, і дизайнера, і рекламіста. Чи достатньо такої команди, щоби створити належну упаковку товару?

– Хороше запитання. Ілюзія – вважати, що набір у штатних фахівців може створити таку, упаковку, завдяки якій певний товар буде успішно продаватись і на внутрішньому, і на зовнішньому ринках. Як правило всі ці працівники – молодь, але не вік є проблема, а те що вони не мають ані спеціальних знань і тривалої практики роботи над розробкою та втіленням маркетингових стратегій.

 

  • Ані належної компетенції.

– Саме так. В генеральному штабі ніколи не довірять розробляти військову стратегію лейтенанту. Така перспектива у всіх викликає посмішку. До наших справ так само треба ставитись із відповідальністю, щоби не переплутати оперативні маркетингові кроки зі стратегічним плануванням. Стратегіями мають займатись виключно «генерали», які зазвичай не є юними та мають у своєму особистому доробку успішно розроблені та реалізовані плани зі стратегічного маркетингу.

 

  • Інакше кажучи, створення упаковки – справа виключно спеціалізованої фірми, з якою замовник співпрацює. Чи може це завдання вирішити дизайнерська компанія?

– Ні. Це ще одна ілюзія. В ідеалі до команди творців упаковки рекламної комунікації входять: керівник проекту; копірайтер; коректор; маркетолог-аналітик; дослідник; фотограф або дизайнер, рисувальник.

 

  • Потужна команда вимальовується.

– Створення упаковки – це відповідальна справа маркетингових компаній на кшталт нашої, які працювали із вітчизняними, і з іноземними замовниками, які знання та навички адаптували до сучасних реалій нашого світу та економічного життя, а весь набутий досвід систематизували в технології, не в методи, а саме в технології, типові алгоритми, які приводять до успіху.

 

  • Чи могли би ви навести приклад, як проведене вами тестування покращило продажі товарів замовника?

– Показовою є історія коригування маркетингової роботи з метою поліпшення продажів кіндер-сюрпризів на західних територіях України, де перед новорічними святами вони були стабільно низькими. Тестування виявило, що тамтешні мешканці, в силу своїх традицій (відзначення католицького Різдва) здійснюють передсвяткові покупки товарів, в тому числі солодощів для малечі, значно раніше ніж, скажімо, кияни. Ми відкоригували старт рекламної компанії, і проблему було вирішено.