5 млн грн у Полтаві планують витратити на боротьбу з амброзією
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

21 грудня відбулася чергова сесія Полтавської міської ради. На ній депутати одноголосно проголосували за проект рішення «Про внесення змін до Програми з ліквідації амброзії полинолистої на території м. Полтава на 2017-2021 рр».

Текст нової програми нічим не відрізняється від старої. Тільки збільшилося фінансування боротьбу з амброзією — до 5 млн грн. Однак, у новому році влада Полтави готує «хімічну революцію» під назвою бішофіт. Якщо раніше про існування цього мінералу у Полтаві знали тільки науковці і косметологи, то тепер чиновники та депутати говорять про нього, як про останню надію побороти ненависний бур’ян.

В населених пунктах зазвичай з бур’яном борются простим способом — скошують мотокосою. Це мало допомагає — з однієї зрізаної рослини кущиться три. Амброзію потрібно виривати з корінням. Щоби очистити від неї місто, треба провести велику організаційну роботу: вивести половину мешканців на роботи. Таких компаній не проводять. Фермери, щоби знищити бур’ян заливають гербіцидами поля, але їх не можна використовувати в місті.

Новий спосіб боротьби із бур’яном запропонували українські винахідники. Амброзію обробили розчином на основі мінералу бішофіт, після чого вона засохла. Виробники нового препарату стверджують, що мінерал не шкодить людям, тваринам, деревам та іншим рослинам. Від нього гине тільки бур’ян.

Виробники препарату визнають, що не можна просто полити ділянку бішофітом і амброзія зникне. Амброзія надзвичайно плодовита — одна рослина дає 20 тисяч насінин. Насіння амброзії не втрачає прорісності до 40 років. Ґрунт насичений насінням амброзії, тому якщо бур’ян вирвати, полити бішофітом чи скотити, вона все одно проросте із землі через деякий період.

Фахівці радять застосовувати потрійний метод боротьби: обробити бішофітом, вирвати та засіяти територію польовими травами. Якщо все зробити по технології, амброзія зникне через 5-7 років.

Полтава заросла амброзією, хоча у місті є «Програма з ліквідації амброзії полинолистої». Наприклад, у 2007 році на боротьбу із бур’яном із бюджету виділялося 250 тис. грн. З часом щорічну суму збільшили до 500 тис. грн. У цьому 2018 році чиновники вирішили взятися за справу серйозно і збільшили фінансування програми до 4,5 млн грн. У 2019 році сума піднялася до 5 млн грн.

Заступник міського голови Полтави з питань ЖКГ Олексій Чепурко повідомив, що КП «Декоративні культури» отримає три трактори для боротьби з амброзією. Їх забезпечать обладнанням для поливання бур’яну бішофітом і скошування його після засихання.

Цього року влада Полтави спробувала проекспериментувати з бішофітом і оголосила тендер на закупку одразу 100 тисяч літрів засобу проти амброзії за 3,5 млн грн. Жодне місто в Україні стільки не замовляло. У Полтаві вирішили не приміряти нову технологію, а брати все одразу, причому не порахували площу заростей амброзії. Якщо брати розрахунок 300 літрів на 1 га, чиновники могли використати бішофіт на 333 га амброзії.

Для порівняння, площа усієї Полтави складає 10300 га, а площа парків, скверів, бульварів та зелених зон, які обслуговує КП «Декоративні культури» — близько 700 га.

Тендер був провалений, процедура затягнулася і закупівлю довелося скасувати.

Чи дійсно бішофіт знищує амброзію? Про ефективність засобів проти бур’яну виробництва ТОВ «Грінтехнолоджі» не на словах, а на справі знають у Горішніх Плавнях. Комунальне підприємство КП «Спецеко», замовило 50 тисяч літрів препарату. Директор підприємства про успіхи розповідати не захотів. Цього року Горішні Плавні не замовляли ніякий препарат проти амброзії.

Інфоіндустрія за матеріалами poltava.to