Майбутнє ягідної галузі у підсумках конференції «Ягідництво і переробка»
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Міжнародна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» зібрала у Рівному понад 300 учасників з України, Польщі, Білорусі, Грузії.

До дводенного заходу, що з великим успіхом відбувся 13-14 грудня, долучилися 50 компаній-учасниць, виробники із 33 стендами обладнання, технологій та супутніх матеріалів.

Організаторам – проекту «Технології та Інновації» – вдалося надати максимум інформації та можливостей для розвитку бізнесу кожного з учасників. 

– У 2016 році ми почали проводити конференції для професіоналів. І за два роки відчули, який активний рух пішов серед виробників ягідної та садівничої продукції у плані впровадження інноваційних технологій. Звичайно, люди розуміють, що без знань далеко не заїдеш, інакше можна просто закопати свої гроші в землю. Ягідництво – галузь стара, овіяна традиціями, але сьогодні вона інноваційна: новітні технології, підходи та матеріали, сучасні сорти. Дуже багато є можливостей для розвитку, які ми намагаємося продемонструвати, – зазначила у вітальному слові засновниця проекту «Технології та Інновації» Катерина Конєва. – 2018 рік був складний, але у ваших руках – знайти свого споживача, створити успішне виробництво, а ми вам у цьому допоможемо!

Теми конференції охопили весь ланцюжок виробництва: від поля до продажів ягідної продукції. Генеральним партнером заходу виступила компанія «Байєр» – провідний світовий виробник засобів захисту рослин та новітніх рішень. У полі зору експертів і доповідачів були насамперед теми вирощування, продажів, зберігання і переробки популярних ягідних культур – лохини (чорниці високорослої), суниці садової, малини та чорної смородини.

 

nov 21 12 2018 yagodi 4

 

Розпочався конференц-день із круглого столу: «Розвиток внутрішнього ринку: маркетинг, культура споживання». Участь в обговорення взяли начальник відділу розвитку садівництва, виноградарства та виноробства МінАПК України Віктор Костенко, директор департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОДА Надія Переходько, голова ГС «Укрсадвинпром» Володимиром Печко. До дискусії долучилися всі охочі.

– За останні три роки динаміка експорту зростає за всіма ягідними культурами. Приємно, що сьогодні ми освоюємо не тільки Східний ринок, наша продукція вже пішла і на Західний, і в Азію та інші країни світу, – зазначив Віктор Костенко. – Проте є і ключові проблеми. Це відсутність інвестиційної привабливості через неможливість продажу землі, низький рівень державної підтримки, низький рівень експортного потенціалу продукції. Сьогодні Міністерство намагається розв'язувати ці питання разом із громадськими галузевими організаціями.

Так, у 2018 році загалом держава планує відшкодування витрат за садибний матеріал, висаджений протягом року на площі у 3,8 тис. га. З них зерняткових – 559 га, кісточкових – 294 га, горіхоплідних – 1820 га, суниці – 179, ягідних кущових – 743 га (у тому числі лохини – 480 га), виноградників – 229 га, хмільників – 6 га.

За даними Віктора Костенка, у 2019 році на ключові аспекти державної підтримки цих галузей пропонується виділити 400 млн грн. З них половина – на будівництво холодильників із РГС та камер швидкого заморожування, придбання сортувальних ліній і сублімації; придбання переробного обладнання для виготовлення натуральних соків і плодово-ягідних вин із власної сировини. Ще 200 млн грн – на відшкодування витрат на садибний матеріал та догляд за молодими насадженнями багаторічних культур для органічного виробництва. Зазначимо, що перевагу в фінансовій допомозі на будівництво холодильників та придбання переробного обладнання надаватимуть кооперативам різних форм.

 

nov 21 12 2018 yagodi 2

 

– Тільки на Рівненщині за останніх три роки фізичними особами висаджено 300 га ягідних культур для промислового виробництва, – зазначає Надія Переходько. – Переважна більшість – без проектної документації. Друга проблема: використовується посадковий матеріал, не внесений до Реєстру. Сьогодні держава здешевлює вартість саджанців, і якщо ви будете висаджувати зареєстровані сорти, це допоможе вам розвиватися. Крім того, в нашій області стартувала підтримка органічного виробництва зі здешевлення вартості сертифікації. Із 6 претендентів, які її отримали, четверо – це ягідники. Відзначу, переважна більшість дрібних виробників зараз ще потребують фахового об’єднання у кластери, або ж це може бути будь-яка форма кооперації, яка об’єднає ягідників і допоможе розвиватися.

Не оминули увагою і юридичні питання, головні засади правильного оформлення документації, механізм отримання допомоги від держави. Генеральним юридичним партнером виступила ППФ «Пахаренко і партнери», яку представила Анастасія Терземан. Експерт розповіла про особливості охорони прав інтелектуальної власності на сорти рослин, яка надає значні ринкові переваги для будь-якого бізнесу. У презентації були роз’яснені наступні теми: набуття майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин; ліцензійні договори (основні проблеми, виходячи із судової практики); назви сорту рослин та торговельна марка (особливості спільного використання).

Однією із центральних тем заходу було позиціювання ягідної продукції Made in Ukraine на міжнародних ринках, продаж свіжої та переробленої ягоди в Україні, вихід на експорт. Про це докладно розповів Тарас Баштанник, директор ТОВ «Українська ягода» – головного організаційного партнера конференції:

– Основна проблема вітчизняних виробників полягає у тому, що вирощувати ми більш-менш навчилися, а от продавати - ні. Продажі напряму пов’язані з післязбиральною доробкою і маркетингом. Канали збуту потрібно оцінювати і визначати ще на етапі ідеї ягідника. Важливо формувати однорідні великі партії. Перспективним є ринок переробки, тому що на свіжому для експорту є певні обмеження, особливо для суниці та малини – досить короткий термін зберігання. Потрібно виходити не на сировину, а на продукцію з доданою вартістю. Ритейл, HoReCa – перспективні сегменти, в яких ціна на ягоду не впаде так, як це було з малиною цього сезону. На глобальний ринок варто виходити зі свіжою лохиною, черешнею чи замороженими ягодами. Також дуже важливо для виходу на експорт – дотримання правильного холодного ланцюжка. Саме температурі всередині ягоди, а не ззовні приділяють основну увагу.

Протягом усього конференц-дня у залі готельно-ресторанного комплексу «Айвенго» працювала виставка європейських і українських компаній, що презентували технології догляду за ягідником і переробки ягідної продукції. Участь у виставці взяли 33 компанії. 

– Конференція організована, як завжди, на високому рівні. Радий тому, що представлена велика кількість не лише компаній, а й багато виробників, фермерських господарств. І в спілкуванні з ними я почув відгуки, що вони дуже задоволені тією інформацією, котру отримали від українських та закордонних спікерів, – відзначає Володимир Сіленко, агроном компанії «БТУ-Центр». – Тому захід дуже потрібний, своєчасний. Особливо зважаючи на те, що ягідництво сьогодні переживає черговий бум, який, на мою думку, закріпиться, і спаду не буде. Я вірю в це! І особливо вірю у підйом органічного виробництва ягід.

 

nov 21 12 2018 yagodi 3

 

Розуміючи, що передпродажна підготовка продукції та, особливо, переробка ягід – це реальний спосіб отримати додану вартість, збільшити прибутки, на конференції організували масштабну експозицію технологій та обладнання, запросили експертів з цього напряму. Був презентований новий перспективний напрям переробки – виготовлення плодово-ягідних вин. Адже нещодавно виробники отримали зелене світло для відродження національних напоїв та диверсифікації свого бізнесу: спрощено ліцензування та знівельовано непід’ємний акциз.

– Ринок продуктів переробки, в тому числі соків і плодово-ягідних вин буде найближчим часом дуже популярним у нашій країні, – розповідає Володимир Печко. – Скасовано оплату за ліцензування – 500 тис. грн, процес значно спрощений та пришвидшений. Встановлено акцизний податок на 1 л плодово-ягідних вин у розмірі 1 копійка. Відтепер ягідники будуть сплачувати податки не як виробники лікеро-горілчаних напоїв, а як виробники сільськогосподарської продукції. Відновлення плодово-ягідного виноробства сприятиме розвитку багатьох супутніх галузей. Малинове вино, смородинове, полуничне – це той напрям, який зараз треба розвивати!

Спробувати оригінальні українські напоїв і продукти на базі ягід і фруктів мали нагоду всі учасники конференції під час Народної дегустації. Віталій Чата, директор плодово-ягідного розсадника «Корець-Сад», презентував ягідні вина з кизилу, вишні, малини, смородини, білого та рожевого винограду. Олександр Андрієвський, власник пивоварні «Шульц», який займається ще й вирощуванням малини, здивував сухим малиновим вином високої якості, виготовленим на пивоварному обладнанні.

Приємним завершенням насиченого інформацією дня став фуршет і розважальна програма – виступ аматорського колективу «Терен» Гощанського будинку культури Рівненської області. Запальні українські пісні й танці не залишили байдужими нікого!

14 грудня учасники конференції вирушили в бізнес-тур до ТОВ «Українська ягода» в с. Маркуші Бердичівського району Житомирської області. На площі понад 100 га тут вирощують лохину, суницю садову, аґрус, малину, смородину чорну, черешню та інші культури. Представники господарства гостинно прийняли делегацію та провели екскурсію новітнім переробним комплексом, розповіли про підприємство і технологію вирощування ягідних культур. Особливий інтерес викликав майстер-клас із зимової обрізки лохини.

Міжнародна конференція «Ягідництво і переробка» – це не тільки цінна інформація, а найкращий майданчик для спілкування та вирішення нагальних проблем! Тож до зустрічі наступного разу вже на ягідній конференції 2019 року, яка відбудеться, за традицією, на свято Андрія, 13-14 грудня.

- Захід дуже сподобався, я тут вперше. Все цікаво і корисно, особливо як для початківця, – ділиться враженнями учасник конференції Олександр Семеняк, фермер із Білорусі. Цього року його підприємство в Брестській області заклало плантації малини і полуниці. – Всі теми були актуальні, тому що для доброго результату це все треба знати, і постійно вчитися новому. Найбільше зацікавив напрям заморозки. Адже як такий білоруський ринок – не поглинач нашої продукції, і потрібно експортувати.

Проект «Технології та інновації» вже готується до конференції для садівничої і переробної галузей «Від землі до готового продукту», яка пройде наприкінці березня 2019 р. у м. Черкаси. Захід відбудеться за підтримки головного організаційного партнера – компанії «МАІС».