Аграрний дайджест від Єнота-агровіра (03.12 - 08.12)
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Що важливого відбулось в аграрному світі України за цей тиждень? Всі найактуальніші матеріали та найважливіші новини в агродайджесті від Єнота-агровіра.

Вітаю, друзі! З вами знову я, Єнот-агровір, та мій друг - Насичений Тиждень. Насичений Тижню, привітайся з читачами та поділись цифрами тижня.

Цифра тижня №1: 69,3 млн тонн зерна врожаю 2018 року зібрали українські аграрії станом на 4 грудня. Стільки зерна наша країна ніколи не збирала за свою історію. Так привітаймо її!

Цифра тижня №2: експорт зерна із України перевищив 19 млн тонн, що на 1,6 млн тонн більше від минулорічного результату.

Цифра тижня №3: 30 % складала частка іноземних інвестицій, спрямованих у розвиток тваринництва в 2017 році.

Цей тиждень видався багатим на події, тому Єнот буде для своїх читачів і політично-активний, і експортно-орієнтований, і ринко-інформований.

Чому б не почати із скандалів, інтриг та розслідувань?

За словами голови Національного банку Якова Смолія, чи давати Україні транш, МВФ вирішуватиме після 10 грудня. У свою чергу, у Мінфіні хваляться, що нарешті змогли запровадити трирічне бюджетне планування: тобто, бюджет на наступний рік українці отримуватимуть до 15 липня, перед відпустками, а не в грудні, «під ялинку». Але які питання найбільше цікавили аграріїв цього тижня? Правильно, дотації, рейдерство і «земельний мораторій».

Цього тижня парламент отримав одразу п’ять законопроектів, які передбачають подовження заборони на ринок землі. На підтримку таких ініціатив Асоціація фермерів та приватних землевласників навіть провела свій протест під будівлею ВР. Втім, можна напевно сказати, що від таких політичних ігор страждає сам АПК – запуск ринку землі міг би одноразово «влити» $12 млрд в економіку України, а також дати держбюджету  $52 млн додаткових податкових надходжень щороку, підрахував Центр економічної стратегії. І не варто заперечувати, що ринок землі не можна запускати, бо простий фермер не знайде гроші на викуп паїв, бо банки готові давати кредити на землю. Детальніше читайте ось тут: Заступник голови правління ПУМБ: Якщо фермер може довести, що продасть свій товар, кредит можна отримати під будь-який бізнес

Можливо, оптимізація бюджетного процесу – це добре для всієї країни, але для аграріїв це обійшлось у мінус два мільярди гривень на держпідтримку АПК. Більш того, аграрний сектор і далі страждає від нападів рейдерів. Наприклад, цього тижня депутат Вознесенського районної ради Миколаївської області Микола Бойчук заявив про спробу рейдерського захоплення його фермерського господарства «Юлія» бізнесменом з Нової Одеси. За фактом рейдерського захоплення Бойчук подав заяву до поліції. До того рейдери намагались захопити агрогосподарство через договір застави на частку статутного капіталу в ФГ «Юлія», а також – через публікації в ЗМІ про пікети біля ГПУ начебто ошуканих пайовиків господарства «Юлія». Цікаво, що рейдери удосконалюють свою тактику, і тепер наймають не «чорних нотаріусів», а хакерів, що підробляють «ключі доступу» нотаріусів. Останні дізнаються про втручання на робоче місце уже від слідчих СБУ. Про це розповіла Наталія Козаєва, член Ради Нотаріальної палати України, голова комісії Національної палати України з питань протидії кіберзлочинності під час антирейдерського форуму «Бізнес проти знищення держави», організованого ГО «Бізнес-Варта».

Але політичні новини не завжди мають бути погані. Наприклад, цього тижня Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» допустити приватні локомотиви на колії загального користування. Курси акцій українських аграрних компаній почали відновлювати свої рівні після падіння на 3,26% через введення воєнного стану. А міністерство аграрної політики нарешті отримало формального очільника: ним став в.о. міністра аграрної політики Максим Мартинюк.

Коментар Єнота: так, де тут записують в «політичні експерти»? Хочу терміново всім розповісти, що це все – під вибори. Не питайте, що саме «все», просто – під вибори.

Говорити про відпочинок на теплих морях завжди приємніше, аніж про агроекспорт до країн з теплими морями. Але Єноту і так тепло, тому слухайте про експорт, тим більш тут є свої цікавинки.

Наприклад, експорт насіння соняшнику за останні два місяці досяг 13 тисяч тонн, що удвічі більше за минулорічний показник. Головним покупцем при цьому була Туреччина. 94% всього агроекспорту припадає на крупний агробізнес, заявила директор «Української федерації убезпечення» Галина Третьякова. Компанія «Агроекологія» змогла відкрити для своєї продукції ринок США. Компанії «Авеста Транс», «Тріонта Логістікс» і «Сісайд Термінал», що належать бізнесменові Леоніду Крючкову, планують інвестувати в будівництво нових потужностей з перевалки зернових вантажів і масла в морському торговому порту «Миколаїв», а також в реконструкцію залізничної станції «Миколаїв-Вантажний». Компанія Нібулон планує побудувати річний порт в селі Олександрівка Білозерського району на Херсонщині. За 10 місяців 2018 року компанія «Аскет Шіппінг» перевалила через Дніпро 24 тисячі тонн вантажу. А 6 грудня перший віце-прем'єр-міністр України — міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів зміг розблокувати експорт цукру до Казахстану.

На цьому хороші експортні новини закінчились. Тільки відновився 4 грудня повноцінний експорт через порти «Маріуполь» і «Бердянськ», як 7 грудня Росія знову заблокувала рух суден через Керченську протоку. Були сподівання, що вантажі із Азова можна перекинути на порти Чорного моря, але «Укрзалізниця» традиційно підвела: уже вчетверте за останні півтора місяці УЗ запроваджує заборону на відправку вагонів із зерном до портів. На додачу до всього, Агентство по сільськогосподарському карантину Міністерства сільськогосподарського розвитку Індонезії висунуло українським аграріям «прожарювати» зерно на експорт. Цікаво, що у тиждень 24 - 30 листопада порти відвантажили 579 тисяч тонн зерна, що на 43% менше від результату попереднього тижня у 1,01 млн тонн. Скорочення обсягів перевалки зачепило усі види зернових: експорт пшениці просів на 38% або до 179 тис. тонн, по кукурудзі — на 44% або до 401 тис. Тонн.

Коментар Єнота: Укрзалізниця – довго запрягаємо, але не їдемо. Не заздри, Ілон Маск, ти так все рівно не зможеш.

А як побудувати зерносховище якому теж обзаздриться Ілон Маск, читайте ось тут: Курс на розширення: як спроектувати та побудувати успішний елеватор

Єнот був би радий нікого не засмучувати, але непозбувна бентега – неодмінна супутниця агроринку.

Наприклад, нинішній 2018 рік видався «успішним» для сої, бо через великий урожай ціна на цю продукцію суттєво знизилася: на  вересня ціна на сою становила близько 11 тис. грн/т, а вже до кінця листопада знизилася до 8,6 тис. грн/т. Тож українські фермери планують відтермінувати продаж сої до весни 2019 року, сподіваючись на ріст ціни. За 2018 рік рентабельність гороху упала від 80% до 10%. Свою частку в це внесло падіння врожаю культури: у 2017 році валовий збір становив 1,1 млн т, у 2018 році — всього 800 тис. т

Але не все так і погано. Наприклад, за минулі три місяці прибутковість виробництва молока виросла на 28,5%, зокрема в листопаді – на 8,4%.Наприклад, вартість сала перетнула позначку у 70 грн за кг: у жовтні коштувало 73,4 грн, у листопаді – вже 77 грн за кг. На 4 грудня 2018 року українські цукрові заводи переробили 11,25 млн тонн цукрових буряків та виробили 1,52 млн тонн цукру. За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, до кінця 2018 року ціни на всі види м’яса птиці підвищаться ще на 10%. Цьому, зокрема, сприятиме збільшення попиту напередодні Новорічних свят. Лише за перший тиждень грудня ціна живця свиней виросла на 1,3%, або до 42-44 грн за кілограм, така ціна повністю влаштовує як і свинарів, так і переробників.

Коментар Єнота: цікаво, як зватимуть нового "сального" чи "свинарського" короля, навзамін Косюкові? 

До речі, майбутнім свинарським олігархам знадобиться: Стійкі мікроби, або чому перестають спрацьовувати антибіотики?

Якщо хочете знати детальніше, яким цього тижня був ринок зернових і олійних, прочитайте ось цей моніторинг:

Україна аграрна: що відбувається з ринком зернових та олійних (26.11 - 30.11.2018)?

І наостанок, ТОП-3 текстів цього тижня.

Один день "Інституту здоров’я рослин"

Student Wanted: Де прокачати агро-скіл та пройти виробничу практику або стажування?

Парасолька для аграрія, або чому зростає популярність індексного страхування

Ледь не забув: цього тижня Україна святкувала і День волонтера, і День Збройних сил України. Ну так за людей доброї волі цей келих!