Фітопатологу Марії Банковській – 80!
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Фітопатологу Марії Банковській – 80!Марія Григорівна народилася 26 грудня 1938 р. у с. Мшана Кроснянського району Краківської області (Польща). У 1944 р. сім’я евакуйована в Україну (с. Володимирівка Межівського району Дніпропетровської області). Потім переїжджає на Львівщину. Після закінчення середньої школи Марія вступає до Львівського держуніверситету ім. І. Франка на біологічний факультет. Після університету в 1960 р. направлена в Український науково-дослідний інститут виноградарства і виноробства ім.В.Є.Таїрова старшим лаборантом відділу захисту рослин. В 1964 р. вступає до аспірантури Українського науково-дослідного інституту виноградарства і виноробства ім.В.Є.Таїрова відділу захисту рослин за спеціальністю «Фітопатологія».

Фітопатологу Марії Банковській – 80!Як фахівець-фітопатолог Марія Григорівна сформувалася під науковим керівництвом відомого вченого Штеренберг Поліни Марківни. Поліна Марківна зауважила цікаву і добре підготовлену студентку Марію Банковську під час проходження нею переддипломної практики і підготовки диплома про особливості розвитку мучністоросяних грибів і запросила її на роботу в інститут. Бере участь в роботах по моніторингу грибних, бактеріальних і вірусних хвороби винограду, в широкомасштабних випробуваннях ефективності нових груп фунгіцидів проти найбільш шкідливих в цей період патогенних грибів - збудників плямистого некрозу, мілдью, сірої гнилі, оїдіуму і ін. У цей період в країні відбувається інтенсивний ріст площ виноградників, практично безконтрольне ввезення посадкового матеріалу без урахування сприйнятливості сортів до хвороб і шкідників. Марія Григорівна зосередилася на питаннях епіфітотії оїдіуму. За результатами отриманих в 1961-1971 роках досліджень підготувала і успішно захистила в 1973 р. кандидатську дисертацію за темою «Епіфітотії оїдіуму винограду на півдні України».

З 1976р. займає посаду завідувача лабораторії фітопатології.

В 1978р. за сімейними обставинами виїжджає в м. Аннаба, НДР Алжир за місцем роботи чоловіка і працює секретарем Представництва ВО «Совфрахт».

У 1982 році повертається в інститут і працює старшим науковим співробітником відділу селекції та сортовивчення – фітопатологом. У ці роки відділ селекції і сортовивчення сконцентрував сили на виконанні дуже важливої теми - виведенні сортів з груповою стійкістю до шкідників і хвороб.

Фітопатологу Марії Банковській – 80!Найбільш відповідальна частина роботи лягла на плечі фітопатолога М.Г.Банковської. Проводилась оцінка гібридних сіянців і виділених форм до гнилей, грибних хвороб, встановлення зв'язку таких показників з умовами середовища, створення провокаційного фону і оцінка розвитку хвороб. Робота дуже важлива, відповідальна, надзвичайно об'ємна, виконувалася в польових і лабораторних умовах. Потрібно було ще постійно моніторити стан виділених або перспективних рослин, обробляти результати і рекомендувати селекціонерам вибір батьківських пар при схрещуванні. І Марія Григорівна з властивою їй наполегливістю і працездатністю справлялася з навантаженням.

За роки досліджень була визначена відносна патогеноустойчівость понад 2,5 тисячі генотипів винограду 4-х ампелографічних колекцій, близько 1000 перспективних селекційних форм, понад 50 тисяч гібридних сіянців винограду переважно від міжвидового схрещування. В результаті цієї колосальної роботи М.Г.Банковська цілком обґрунтованно є співавтором 20 сортів винограду, на які отримані патенти України, в тому числі 16 з них включено до Реєстру сортів рослин України.

Фітопатологу Марії Банковській – 80!Марія Григорівна завжди брала найактивнішу участь в семінарах, конференціях у виноградарських районах Північного Причорномор'я, виступала з конкретними рекомендаціями щодо способів і прийомів захисту винограду від шкідників і хвороб в залежності від конкретних умов року, регіону і сортименту винограду. Такі практичні рекомендації з великим інтересом та увагою сприймали фахівці виноградарі. Щорічно видавалися «Рекомендації по боротьбі з шкідниками і хворобами винограду в Україні», співавтором яких завжди була М. Г. Банковська.

Використовуючи багатий досвід і знання культури винограду і прийомів захисту його від шкідників і хвороб, Марія Григорівна постійно консультує молодих вчених і фахівців, надає безпосередню допомогу здобувачам в підготовці дисертаційних робіт. За час роботи в інституті нею опубліковано понад 90 наукових робіт.

В грудні 2013 р. Марія Григорівна вийшла на заслужений відпочинок.

Колектив
Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім.В.Є.Таїрова вітаєнашу славетну колегу, товариша, вченого – фітопатолога і просто чарівну жінку Банковську Марію Григорівну з 80-річним ювілеєм!

Багаторічна і сумлінна праця, високий професіоналізм сприяли розвитку вітчизняної науки з питань фітопатології, селекції та сортовивчення

нових сортів винограду, яким присвятила всю свою трудову силу, енергію та ентузіазм Марія Григорівна. У цей радісний для всіх нас день висловлюємо щиру вдячність і глибоке почуття задоволення, бажаємо ювіляру міцного здоров'я, успіхів, життєвої наснаги та нехай на життєвому шляху доля дарує Вам удачу, благополуччя і добро !