За прогнозами Державного департаменту США сільського господарства (USDA) урожай зерна в Україні цьогоріч складе 67,2 млн т, а експорту — 48,16 млн т. Зокрема в USDA прогнозують, що експорт пшениці з України у 2018/2019 МР буде на рівні 16,5 млн т. Офіційна статистика України говорить, що з початку 2018/2019 МР станом на 14 листопада ми експортували 15,5 млн т зернових, що на 3,5% більше, ніж на аналогічну дату попереднього МР, а українські експерти прогнозують ріст валютної виручки на $1,5-2 млрд у порівнянні з минулим роком. Наскільки прогнози є виправданими, та чого чекати Україні у наступному році, пояснювала керівник відділу аналітики та даних MarcoPolo Commodities Олена Нероба.
Kurkul.com: Наскільки зросте експорт зернових, порівняно до минулого сезону?
Олена Нероба: Експорт зросте пропорційно збільшенню виробництва. Очікується, що пшениці (включаючи продукти переробки) буде продано 16,5 млн т, (проти 17,75 минулого сезону); інших зернових — ще 31,6 млн т (кукурудзи — 27 млн т, ячменю — 4,5 млн т). Експорт інших зернових значно зросте, порівняно до 23 млн т минулого маркетингового сезону — у першу чергу за рахунок кукурудзи (було 18,5 млн т).
Kurkul.com: Яка валютна виручка очікується від експорту зернових урожаю 2018 року? Чи вірним можна назвати прогноз росту валютної виручки на $1,5-2 млрд?
Олена Нероба: Говорити зарано, оскільки ринок на сьогодні дуже мінливий і факторів, які на нього тиснуть, багато. Наразі темпи експорту кукурудзи випереджають минулорічні у 2,5 рази, оскільки вона є субститутом більш дорогої фуражної пшениці. Ціни на кукурудзу відповідають минулорічним, пшениця дорожча, тож загалом надходження зростуть.
Звісно, ми зараз не скажемо точної цифри, але можемо приблизно порахувати.
Ціна кукурудзи $153/т. Множимо її на 27 млрд т і отримаємо $4,12 млрд. Пшениця — $203/т помножених на 16,5 млрд т дадуть ще до $3,7 млрд. Ячмінь основний уже пішов по $195/т, а зараз по $240/т.
При експорті у 4,5 млрд т це ще до $1 млрд. Загалом набігає десь $8,84 млрд. Тож загалом, я погоджуюсь з прогнозом, за умови збереження поточної ринкової ситуації, коли очікується зниження кінцевих запасів зернових у світі, що призведе до зростання цін ближче до весни. У будь-якому випадку, ми отримаємо більше за рахунок валу.
Kurkul.com: Чи варто очікувати змін у переліку головних покупців українського зерна?
Олена Нероба: Так, останні сезони відбувається корекція традиційної географії експорту, а з початком торгової війни між США та Китаєм, Америка шукає нові ринки збуту, витісняючи Україну.
Kurkul.com: Дякуємо за коментар
Редакція Kurkul.com намагалась також залучити до оцінки прогнозів експортної ситуації співробітників Міністерства аграрної політики і продовольства України, зокрема заступника міністра з питань євроінтеграції Ольгу Трофімцеву, але наш запит до неї залишився без відповіді.
© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2018 р.
Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта