Який має бути «портрет фермера», якого на сьогодні банки готові кредитувати Agravery.com розповів заступник голови правління з корпоративного бізнесу Першого Українського Міжнародного Банку (ПУМБ) Олексій Волчков.
За його словами все залежить від ринків збуту.
«Всі хочуть працювати з зерновими, бо це ринок зрозумілий, працює без обмежень. Локальні кризи впливають не так сильно, тому що все йде на експорт. Олійні культури — теж світовий ринок, збут стабільний і не залежить від кінцевого споживача», — говорить Волчков.
Він наголошує, що важливо якість товару витримати і логістику добре побудувати. Банки навчилися з цим працювати, тому тут немає обмежень.
«З тваринництвом все складніше, в основному українське м'ясо йде на локальний ринок, де все впирається в низьку платоспроможність населення. Тому прибутковість тваринництва дуже циклічна. Її передбачити непросто. Ми з тваринництвом працюємо, але обережно», — зауважує експерт.
За його словами в садівництві інші цикли.
«Якщо взяти по овочах-фруктах, то Україна дуже сильно конкурує з прилеглими південними країнами. Влітку все добре, тепло, а взимку в теплицях газ. Поки газ дешевий — це одне, але зараз він дорожчає. Крім того, зернові дають швидке повернення інвестицій, а у саду це близько 5-7 років. Треба або вкластися і чекати або платити відсотки незрозуміло за рахунок чого», — відмічає експерт.
Волчков також відмічає, що банк дивиться на культури, як вони продаються, як компанія може витримати маржу, тому що їй треба з чогось кредит повертати.
«Були хороші приклади: компанія на півдні знайшла збут яблук в мережу Tesco. Так, треба працювати з упаковкою, з гарною якістю, але зате отримуєш хорошу ціну і, як тільки у тебе є хороший контракт, який дає хороший грошовий потік, то банку не складно прокредитувати таку компанію. Або якщо виробник ягід має договір з кимось із виробників йогуртів, то чому ні? Або, наприклад, виробник молока поставляє свою продукцію переробнику неподалік», — розповідає експерт.
За його словами, якщо є хороший контракт, розуміння ринку збуту, досвід вирощування, то з таким бізнесом банки працювати готові.
«Якщо людина просто виробляє і не знає, куди буде продавати, то з зерном ще можна пробувати, а іншим ми радимо пробувати на своїх грошах. Це не завдання банку — це завдання капіталу, тобто інвесторів, пробувати незвідане. Банки приходять, коли є щось стійке. В крайньому випадку, банк може видати гроші на проект, якщо розуміє, що це один з бізнесів клієнта і він, в крайньому випадку, віддасть кредит за рахунок інших», — говорить Волчков.
Експерт наголошує, що найголовніше — довести дві речі. Перша — «я вмію це зробити» (набір документів, який підтверджує моє вміння: врожайність за минулий рік, чим я займаюся і інше, скільки земель у мене під це відведено, скільки я зібрав урожаю, які технології ми використовуємо). Друге — я можу це продати.
«Ну і третя — це вже рахують банки —витрати на виробництво повинні бути менше виручки», — підсумовує Олексій Волчков.
Повний текст інтерв'ю з Олексієм Волчковим читайте в понеділок,3 грудня на Agravery.com.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта