Реалізація державної підтримки агросектору й надалі залишає бажати кращого. Фермерським господарствам, щоб залишатись «на плаву», необхідно крутитись, як муха в окропі. Кредити на посівмат, на добрива, на будівництво комплексів, елеваторів тощо. А ще як погода фокуси показує чи затримка постачання добрив — і таке буває. Перекредитовуємося й починаємо спочатку. Кредити, кредити, кредити.
Про свій шлях через терни (читай — українські реалії) розповідає співвласник і генеральний директор ТОВ НПА «Перлина Поділля» Сергій Іващук.
Підприємство було засноване на Хмельниччині у 2003 р. Основні напрями діяльності — рослинництво і тваринництво. Зембанк «Перлини Поділля» становить 7 тис. га. Основні культури в сівозміні — кукурудза, пшениця, горох, ячмінь. З технічних у господарстві вирощують цукровий буряк, ріпак, соняшник. Також саджають картоплю.
«Цього року ми здобули рекорди по урожайності. Маємо в заліковій вазі 110 ц/га урожайності кукурудзи. Якби всі працювали з такою урожайністю, то Україна виробляла би не 65 млн т, а 420 млн т. Тобто вітчизняному аграрному сектору є куди рухатися. Маємо гарні результати й по цукровому буряку, і по ріпаку, і по пшениці. Кукурудзи ми зібрали приблизно 17 тис. т, пшениці — 10 тис. т», — ділиться показниками врожайності Сергій Іващук.
Щодо тваринницького напряму, то на підприємстві є 2,3 тис. ВРХ, із них 1 тис. дійних корів.
Надої тут приблизно 7,8 тис. кг молока від однієї корови на рік. Молока виробляють орієнтовно 1 тис. т у місяць. З такими показниками підприємство в трійці найкращих по молочному скотарству в Хмельницькій області.
Також у «Перлині Поділля» займаються відгодівлею бичків, яких тут близько 400 голів. Є свій елеватор на 30 тис. т зернових. Крім того, компанія сама займається транспортними перевезеннями.
Розповідаючи про плани розвитку, керівник підприємства зазначив, що без кредитів сьогодні розвивати агробізнес неможливо. Кредитний портфель «Перлини Поділля» — біля 43 млн грн. Цього року брали кредит 12 млн грн терміном на 3 роки на придбання сушарки «Лубнимаш» і двох бочок для елеватора. Також навесні позичили в банку 21 млн грн терміном на один рік на поповнення обігових коштів для придбання засобів захисту.
Щоб швидше приймати, підготовлювати і зберігати зерно, тут планують розширити елеватор із 30 тис. т до 50 тис. т. Крім того, на підприємстві закінчують реконструкцію молочно-товарної ферми, що буде працювати за новими стандартами. Очевидно, усе це вимагає неабияких капіталовкладень. За словами Сергія Іващука, за останні два роки в це було вкладено біля 17 млн грн.
«Після першої розпочнемо реконструкцію другої ферми, куди теж піде орієнтовно 20 млн грн. Там треба облаштувати територію, добудувати телятники, поміняти систему роздачі кормів. Потім на черзі реконструкція третьої ферми. Тобто десь до 40 млн грн ми плануємо впродовж 4-х років вкласти в молочне скотарство, щоб вийти на потужність приблизно в 1,5 тис. дійних голів», — розповідає про плани керівник «Перлини Поділля».
Також планується запуск програми по заплідненню корів місцевого населення за кошти компанії. Після чого місцеві продаватимуть молодняк у «Перлину Поділля», де його будуть відгодовувати і формувати в партії. Наступний крок — кооперація в рамках Асоціації виробників молока й Асоціації виробників м’яса для придбання бійні в районі Одеси. Щоб не везти м’ясо живою вагою, а забивати і відправляти в мусульманські країни. На це необхідно також не менше 10 млн грн.
У «Перлині Поділля» є і 100 овець, цей напрям тут теж хотіли б розвивати. Як бачимо, плани на підприємстві грандіозні, і на їх втілення кошти потрібні з такою ж ознакою.
«Наша компанія, як і весь аграрний бізнес сьогодні, в кредитах. Отримуємо фінансування на всі потреби: обігові кошти, під основні засоби, під будівництво. Наприклад, ми виростили кукурудзу. А у зв’язку з нюансами роботи Укрзалізниці, ми не можемо вивезти урожай, тому нам потрібно його десь зберігати. Ось останній кредит ми брали якраз для того, щоб побудувати нову сушарку потужністю 60 т зерна в годину. Це обладнання українського виробника «Лубнимаш». Можна було б узяти дорожче німецьке обладнання. Але, по-перше, треба підтримувати національних виробників. По-друге, держава відшкодовує 25% вартості обладнання вітчизняного виробництва», — розповідає Сергій Іващук.
Усі залучені кредитні ресурси компанії на 100% сконцентровані в Ощадбанку, з яким почали співпрацювати із самого створення “Перлини Поділля”. Тільки в останні роки більше кредитів почали брати, до цього часу досить було і своїх обігових коштів. Не в останню чергу банк обрали і через державні програми компенсацій для аграріїв. Нещодавно компанія отримала компенсацію вартості обладнання по кредиту на придбання сушарки.
Торік за програмою компенсації відсоткової ставки (в розмірі 7–8%) через Ощадбанк “Перлина Поділля” отримала понад 1 млн грн.
«Загалом, Ощадбанк дуже оперативний. Хоча це державний банк, але він працює за європейськими стандартами. Мене дуже приваблює команда, яка працює в Хмельницькому. У них гнучкий підхід до роботи й орієнтація на клієнта, хоча в нас є стереотип, що державні підприємства дуже консервативні, бюрократизовані. Намагаються максимально сприяти, підказують, допомагають. Це приваблює, тому ми залишаємося партнерами з цією фінансовою установою», — ділиться враженнями Сергій Іващук.
Він додав, що умови ведення бізнесу в аграрному секторі суттєво погіршилися, і своїх коштів недостатньо для того, щоб вирішувати всі операційні питання й розвиватися. Брати кредити в доларах ризиковано, продавати частину акцій компанії сьогодні не актуально. Тому єдиний інструмент — це кредити.
Якщо ж говорити про урядові ініціативи, то, за словами Сергія Іващука, не всі напрямки держпідтримки сільського господарства можуть принести суттєву користь та підтримку галузі. У країні критична ситуація в молочному скотарстві і програма по відшкодуванню 25% вартості будівництва ферми ситуацію не виправить.
На думку Сергія Іващука, в програмах підтримки першочергово повинна бути компенсація відсоткової ставки для всіх учасників АПК. Сьогодні майже всі аграрії беруть кредити, тому якщо хоча б частину ставки привести до європейського рівня — 7–10%, це дасть можливість розвиватися агросектору.
«Сьогодні як виходить? Рентабельність бізнесу 20% і відсоткова ставка 20%. Тобто все, що заробив, віддав на проценти. Кредитна ставка повинна бути правильна, розумна й бажано в державному банку», — переконаний Сергій Іващук.
Питання правильної ставки у правильному банку актуальне абсолютно для всіх виробників сільськогосподарської продукції в Україні. Адже сьогодні, як уже згадувалося вище, без кредитних коштів перетворити працю на землі з хобі в бізнес — нелегке завдання. Тому для аграріїв одним із найбільш розповсюджених інструментів залучення коштів залишається кредит.
Так, у кредитному портфелі Ощадбанку клієнти АПК займають значну частку. Тому для цього банку кредитування агросектору є одним із пріоритетних напрямків. Ощадбанк є активним учасником державних програм для підприємств агросектору, в тому числі по компенсації витрат на придбання сільгосптехніки українського виробництва.
Також аграрії можуть скористатися держпідтримкою в Ощадбанку за такими програмами:
Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта