Зима близько: особливості захисту озимої пшениці
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Зима близько: особливості захисту озимої пшениці
Kurkul.comЗима близько: особливості захисту озимої пшениці

Сніг уже давно лежить на фермерських полях. Врешті й календарна зима скоро вступить у свої права. У якому стані посіви озимої пшениці її зустрінуть, чого чекати навесні та на які особливості варто зважати, обираючи препарати для захисту? Щоб знайти відповіді на ці запитання, Kurkul.com поспілкувався з керівником агрономічної служби компанії «Агрохімічні Технології» Сергієм Богомазом.

Kurkul.com: Яка ситуація з озимими сьогодні?

Сергій Богомаз: Цього року склалися оптимальні погодні умови для розвитку озимої пшениці. Вона була посіяна у вологий ґрунт. Тепла осіння погода протягом двох із половиною місяців сприяла швидкому розвитку озимини. Тому на даний момент озима перебуває у фазі середина — кінець кущення. Наприклад, на півдні Миколаївської області в більшості посівів уже майже трубка йде, тобто це дійсно кінець кущення. Там уже почали хвилюватися що з цим робити, але пішло похолодання, яке вирівняло ситуацію. А ось у Миколаєві сіяли в суху землю та ще й рано, чим самі собі створили проблеми.

Озима пшениця

 Kurkul.com: Як почувається озима пшениця в інших регіонах?

Сергій Богомаз: На Вінниччині, де я зараз перебуваю, ситуація фактично така ж, як і по всій Україні. Усі посіви, ранні та середні, уже перейшли або переходять у середину кущення. Це ж можна сказати і про Київщину, і про Західну Україну.

Kurkul.com: Чи сприяла осіння погода в цьому сезоні розвитку шкідників і хвороб?

Сергій Богомаз: З осені шкідників було дуже багато, спостерігався значний розвиток цикадки, у боротьбі з якими використовували Канонір Дуо, Атрікс.

Kurkul.com: Як правильно обрати препарат для боротьби зі шкідниками? На які чинники слід зважати?

Сергій Богомаз: Спочатку при можливості використовуємо Атрікс. При відповідній погоді, якщо немає наступних хвиль, достатньо муху та цикадку обробити цим препаратом один раз у нормі 150 г. Дія інсектицидного протруйника закінчується фактично на третьому листку. В Атрікса насправді немає пролонгованої дії, тому застосовуємо його для знищення цикадки, яка є в цей момент у полі. А далі використовуємо вже Канонір Дуо, що має пролонгований ефект до трьох тижнів. Цьогоріч ніхто не очікував, що буде настільки тепла осінь. Тому хто обрав Канонір Дуо, той вибрав правильний препарат для цього сезону. Достатньо однієї обробки в нормі 100-150 г.

А досвід попередніх років показує, що Атрікса абсолютно вистачає для того, щоб зняти разово проблему. Вдруге вона вже не з’явиться в осінній період вегетації.

Варто згадати і про оптимальні погодні умови для росту й розвитку озимої совки навесні і влітку. У багатьох посівах озимої пшениці спостерігалася серйозна проблема з цим шкідником. Вирішували її за допомогою препарату Фосорган Дуо у нормі 1,5–2 л.

Kurkul.com: В чому особливість цього інсектициду?

Сергій Богомаз: Це один із найефективніших інсектицидів, контактно фумігантний препарат, газова фаза якого дозволяє дістати совку, яка є в ґрунті. Працює він у шарі грунту 3-5 см, який є рихлим, тому газ туди краще проникає і краще працює. Коли ще є волога — це взагалі найкраще для його роботи. Обробіток слід проводити у вечірні-нічні години для того, щоб не було здуття вітром, повний штиль і температура має падати не нижче +6 °C, а краще +8 °C. При нормі 1,5-2 л і правильному внесенні достатньо однієї обробки, щоб знищити всіх шкідників.

Озима пшениця

Kurkul.com: Які препарати ще вносили?

Сергій Богомаз: Оскільки фаза розвитку вже середина-кінець кущення, то після двох тижнів від сходу культури рекомендується вносити фунгіцид по вегетації для того, щоб пролонгувати дію протруйника. Концентрація діючих речовин у листках у самій рослині падає, відповідно ефективність протруйника фунгіцидного так само падає. Вносили Флутривіт або Карбезим.

Це препарати системної дії з фунгіцидним захистом від борошнистої роси та септоріозу листя озимої пшениці. Найкраще поєднання цих двох діючих речовин з осені, достатньо норми 0,4 л/га Карбезиму та 0,4 л/га Флутривіту або ж один із цих препаратів у нормі 0,4-0,5 л/га, проте найкраще себе покаже їх поєднання. Але не по всій території України були сприятливі умови для розвитку хвороб — південь і центр їх сильного прояву не має, навіть на необроблених полях. Та слід зважати на те, що, наприклад, латентний прихований період септоріозу листя 21 день. Тому нехтувати обробкою не варто.

Крім того, оптимальні умови складалися не тільки для пшениці, а і для бур’янів. Цього року агрономи АХТ рекомендували застосувати гербіцид Гренадер Максі в нормі 25–30 г/га в поєднанні з прилипачем Агро Пав у нормі 0,2 л.

Окрім Фосорган Дуо, який ні з чим не поєднується, усі препарати поєднували гербіцид, фунгіцид й інсектицид — готова бакова суміш.

Kurkul.com: Чи багато аграріїв користуються саме баковою сумішшю? Наскільки це виправдано?

Сергій Богомаз: Здебільшого всі так і роблять. Якщо є реальна проблема з совками — використовують окремо Фосорган Дуо. У кого ж були тільки, наприклад, цикадки, злакові мухи, попелиці, можливо, блішки, то люди використовували Канонір Дуо. Наприклад, я знаю багато господарств, що використовували Флутривіт — 0,4 л/га, Канонір Дуо — 150 г/га і Гренадер Максі — 30 г/га. Водночас справилися з усім.

Так, одне з найкращих поєднань по усуненню весняних збудників - це Карбезим плюс Флутривіт у повній нормі 0,5 л/га плюс 0,5 л/га. Навесні тільки бакова суміш для відмінного стоп-ефекту з пролонгованою дією до двадцяти чотирьох днів завдяки Флутривіту.

Те ж стосується й інсектицидів — за наявності шкідників можна в баковій суміші з Канонір Дуо використовувати Атрікс.

Озима пшениця вкрита снігом

Kurkul.com: В якому стані озимі входять у зиму? На що можна очікувати весною?

Сергій Богомаз: У зв’язку з тим, що не всі використовували фунгіцидну обробку із пролонгацією з осені, то все ж таки відбулося або відбувається зараження збудниками борошнистої роси, септоріозу, можливо, навіть і сніговою пліснявою. Листова поверхня в пшениці досить велика, тому вона є більш вразливою для розвитку таких збудників. Це означає, що необхідно якомога швидше, як тільки дозволять погодні умови, зайти з фунгіцидами в посів озимої пшениці.

Якщо є потреба боротьби з бур'янами, то Гренадер Максі працює від +4-+5 °C. Дисулам ми можемо вносити після +10 °C, не раніше. Його можна використовувати до появи другого міжвузля в пшениці. Гренадер Максі — до появи прапорцевого листка. Так, Дисулам забирає в нас підмаренник у 4, 5, 6 кільцях, а Гренадер Максі — до 4 кілець. Через це слід зважати на погодні умови, температурний режим, видовий склад бур’янів та фазу культури.

© Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.