Наразі споживач вважає за краще купувати грушу вітчизняного виробництва, дотримуючись твердження, що імпортна мало безпечна через високий рівень пестицидів та іншої хімії. На даному твердженні виграють українські виробники, які зараз отримують за найдешевшу грушу трохи більше €1/кг.
В супермаркетах України, в залежності від регіону, ціни на найпопулярніший сорт груші Конференція, варіюється від 40 до 45 грн/кг, при тому що імпортна продукція обійдеться мінімум у два рази дорожче. Сорти, які відомі тільки на локальному українському ринку (Листопадова, Бера і ін.), коштують трохи дешевше — 33-36 грн/кг, хоча на оптових і стихійних ринках можна зустріти пропозиції на домашню і маловідому грушу не дорожче 20 грн/кг.
Незважаючи на зростаючу культуру споживання груші, експорт української продукції не радує, так як працювати з сортовою політикою фермери тільки починають і найближчі врожаї експортних партій будуть через 1-2 роки
На ринку ЄС у цьому році великим урожаєм може похвалитися Бельгія, яка за якістю груші значно краще визнаної голландської. Фермери відзначають, що в цьому сезоні зібрали рекордні врожаї, однак є і свої проблеми. Засмага (невеликі ділянки на груші жовтуватого і червонуватого кольору) на товар отриманий в результаті посушливої погоди, знизить ціну продажу на 10-25%. Втрата основного ринку збуту — Росії, ще додасть проблем бельгійцям, так як до 80% груші сорту конференція експортувалося саме туди.
ІЦ УАК за матеріалами kurkul
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта