У Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» проблемам мінерального живлення сільськогосподарських культур приділяють досить велику увагу. Не дивно, адже саме мінеральне живлення є вагомим фактором урожайності будь-якої культури. Микола Мірошниченко, заступник директора Інституту з наукової роботи, кандидат біологічних наук, розповів про 9 критеріїв зваженого сучасного підходу до живлення рослин.
Сьогодні, кажуть агрономи, вже нікого не здивує внесення азотних добрив по 300-500 кг/га у фізичній вазі, тоді як ще 15-20 років тому вважалося достатнім внесення 70-80 кг/га добрив у фізичній вазі. Частково збільшення норм добрив є наслідком зміни технологій та підходів до агровиробництва. Частково – можливістю інвестувати більше коштів у розвиток технології. Агровиробники зазначають, що з 2008 року ціни на сільгосппродукцію почали зростати порівняно з попередніми роками, Україна стала експортоорієнтованою країною, а отже, аграрій отримав змогу більше вкласти в гектар.
Такі дані підтверджують і розрахунки, проведені на базі інформації від Державної служби статистики: частка витрат на добрива у господарствах поступово зростає протягом останніх 10 років. Зростають і норми внесення, що позитивно позначається на урожайності основних культур.
Оскільки у загальному обсязі витрат на агротехнологію частка витрат саме на добрива сягає 30%, важливо подбати, аби усі витрачені кошти «пішли в діло» і не були витрачені даремно. Задля цього аграрії застосовують концепцію чотирьох правил удобрення:
Проте, зазначають фахівці Інституту ім. Соколовського, сьогодні потрібно керуватися не лише цими загальновідомими критеріями, а дещо розширити поняття сучасної системи удобрення.
Микола Мірошниченко пропонує застосовувати 9 наближень сучасної системи удобрення сільськогосподарських культур, які б охоплювали усю низку чинників, що можуть вплинути на ефективність та вартість живлення рослин.
«Дієвий — не завжди є синонімом слова «результативний», — нагадує Микола Мірошниченко.
Власне, не в останню чергу через економічну доцільність принципи точного землеробства так повільно та неохоче запроваджуються у загальне агровиробництво, вважає експерт. Головними причинами відсутності прогресу у цій галузі він називає наступні фактори:
Якщо господарство має обмежені фінансові ресурси та взагалі не має ресурсів сировинних, воно зуміє досягнути окупності витрат та вийти на певний рівень прибутку, але підвищення родючості ґрунту буде для нього дуже важкою, майже непосильною, задачею. Щоб працювати у прибуток, виправдовувати всі витрати та ще й при цьому дбати про родючість ґрунтів, потрібні значні фінансові ресурси, переконаний науковець.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта