До вивчення технологій вирощування екзотичних нішевих культур взялись науковці Інститут зрошувального землеробства НААН. Цієї осені на дослідних полях установи заклали першу експериментальну плантацію крокусів — квіток, з тичинок якої отримують найдорожчу в світі спецію (шафран).
Галина Балашова, доктор сільськогосподарських наук розповідає, що 10 кг бульб крокусів для нової плантації площею в чотири сотих гектара Інституту подарував фермер із селища Любимівки Каховського району Олег Демченко, який уже не перший рік займається виробництвом шафрану, пише newday.kherson.ua.
«Експеримент триватиме декілька років. Посівний матеріал будемо вирощувати In vitro, тобто в пробірці. Перші врожаї шафрану плануємо отримати вже до 2021 року», — ділиться планами Галина Балашова.
За словами Раїси Вожегової, директора Інституту зрошуваного землеробства, члена-кореспондента НААН, крім крокусів, тут планують вивчати особливості вирощування спаржі. Культивуванням цього делікатесного овочу наразі уже займаються у декількох районах області. Науковці націлені дослідити та удосконалити існуючі технології вирощування цих нішевих культур.
Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта