Сергій Балачук: «Піщаним ґрунтам – органіку, тоді буде результат!»
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Сергій Балачук, головний агроном ТзОВ «В. Прометей»
Сергій Балачук, головний агроном ТзОВ «В. Прометей»

Сергій Балачук: «Піщаним ґрунтам – органіку, тоді буде результат!»

Не всім щастить на своїх полях із родючими ґрунтами. Тому часто потрібно пристосовуватися до умов, які маємо. У «польовому» інтерв’ю з Сергієм Балачуком, головним агрономом ТзОВ «В. Прометей» (Волинська обл. Ковельський р-н., с. Великий Порськ, господарство, яке входить до ГК «Вілія») SuperAgronom.com говорив про непросту роботу на полях із піщаними ґрунтами та про те, як отримати хорошу врожайність на пісках.

SuperAgronom.com: Чи давно ви працюєте у ТзОВ «В. Прометей»?

Сергій Балачук: На посаді головного агронома – уже три роки. До цього працював агрономом інших дільниць компанії.

SuperAgronom.com: Як швидко вдалося увійти у курс справ, чи є у Вашій роботі особливості?

Сергій Балачук: Для агронома, щоби зрозуміти для себе, де ти опинився, потрібно попрацювати хоча б один сезон – рік. Пройти всі етапи, тільки тоді з’являється досвід. Моя робота вирізняється тим, що працюємо на піщаних ґрунтах.

Ярослав Мазуренко: Ріпак може давати хороший урожай і на піску. Досвід вирощування у «Волинь-Зерно-продукт»

Читати

SuperAgronom.com: У чому їхня відмінність?

Сергій Балачук: Одне поле може мати три типи ґрунту: пісок, торф, суглинок, чи буває змішаним.

SuperAgronom.com: Чи виникають у зв’язку з цим проблеми?

Сергій Балачук: Так, особливо під час сівби. Підходимо по-іншому до обробітку ґрунту. Там, де «кращі» поля – застосовуємо оранку, проте не під усі культури, лише під ріпак, соняшник, кукурудзу. Під пшеницю ми не оремо. Якщо тип ґрунту піщаний – працюємо комбінованими культиваторами, це включає й дискування. Лапи культиватора розрихлюють ґрунт на глибині 25 см. Оранки на пісках не застосовуємо, зберігаємо таким чином рослинність у верхньому шарі ґрунту та зменшуємо розвиток ерозії.

SuperAgronom.com: Який земельний банк та які культури вирощуєте?

Сергій Балачук: Вирощуємо озиму пшеницю, ріпак, озиме жито, кукурудзу та сою на площі  5 710 га.

Сходи ріпаку

SuperAgronom.com: На яку селекцію робите ставку? Які характеристики повинні бути у насіннєвого матеріалу?

Сергій Балачук: Наша зона вимагає «швидких» сортів і гібридів, ранньостиглих. Цій зоні притаманний  коротший світловий день та рік, ніж у зонах Степу й Лісостепу, а це вагомий фактор у виборі сортів. Для посіву пшениці, наприклад, використовуємо сорти німецької селекції – Мулан, Патрас, Аспект. З пізньостиглих – Колоніа.

SuperAgronom.com: Як у вас минула посівна озимих? Були особливості, труднощі?

Сергій Балачук: Посіяли озимі культури ще у вересні. Цьогоріч фізично було легше. Погода сприяла збиранню соняшнику, кукурудзи, бо не було опадів, а от у плані сівби озимої пшениці було важко морально: стояла посуха, «сіяли в пил». Дуже хвилювався: чи зійде? Адже тут оцінюється твоє прийняття рішення та вплив його на результат. Наразі усе зійшло, маємо чудові результати.

Сергій Балачук

SuperAgronom.com: Система удобрення на піщаних ґрунтах чим відрізняється? На що передусім потрібно звертати увагу? Що саме ви вносите?

Сергій Балачук: Є такі поля, де ми стабільно вносимо органічні добрива – і вже маємо якісні сходи. Хоча не завжди було так: через дуже незначний вміст органіки на перших етапах росту сходи пропадали.

Вносимо гній ВРХ – 25 т/га , курячий послід – 5 т/га, барду – 10 т/га, дефекатний бруд – від 30 до 50 т/га. Цього року почали вносити рідкі органічні добрива свинокомплексів 50 т/га. Але не під всі культури. Під окремі: ріпак, кукурудзу, частково – під соняшник.  Де «щирі» піски, можемо вносити й під пшеницю.

SuperAgronom.com: Яку цього року вдалося отримати врожайність?

Сергій Балачук:. Цьогоріч навесні мали проблему – частину полів було затоплено. Розливалися річки (на місцевості протікає річка Стохід), тому не могли якісно зайти технікою в поле, вона вгрузала, а це відтягувало час робіт, тож, як наслідок, спізнилися з азотним підживленням. Другий момент – посуха, особливо це відчула пшениця, адже має слабку кореневу систему. Зважаючи на всі ці моменти, ми зібрали озиму пшеницю по 5,3 т/га, а озимий ріпак – 3,6 т /га. В умовах цього року – це непоганий результат.

SuperAgronom.com: Бажаємо успіхів і дякуємо за цікаву розмову!

Вікторія Чубарко, SuperAgronom.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.