Наразі у Волинській області поширені чотири види карантинних шкідників: західний кукурудзяний жук, золотиста картопляна нематода, бактеріальний опік плодових, амброзія полинолиста.
Західний кукурудзяний жук (діабротика) вперше був помічнений на Волині у 2017 році. Він встиг оселитися на площі 330 га. Цьогоріч шкідник розповсюдився ще на 76 га і загальна карантинна зона збільшилася до 406 га. Фахівці з карантинного захисту кажуть, що діабротика потрапила з Румунії та Югославії, де була вперше виявлена.
Жук упродовж вегетаційного періоду може пролетіти відстань від 40 до 80 кілометрів, тому наразі вже розповсюдився на 11 районів, де й запроваджені карантинні режими.
У ГС "СПАС" кажуть, що катастрофічної ситуації наразі немає, хоча деяким із господарств з шкідником зустрічатись доводилось. Наразі аграрії застосовують сівозміну та добре протруєне насіння кукурудзи, яке є стійким до шкідника, обробляють поля інтексицидами. Однією з причин стрімкого поширення шкідника називають і збільшення площ під кукурудзою в області, адже у 2018 році посіяли майже на 5 тис. га. більше, ніж минулоріч ( 2017 р. – 21,1 тис. га, 2018 р. – 26,9 тис. га). Експерти прогнозують подальше поширення шкідника і в Центральні регіони України.
Для боротьби радять також застосовувати глибоку оранку, сіяти гібриди кукурудзи з сильною кореневою системою, щоб личинки жука не могли її пошкодити.
Наприкінці 80-х років на Волині з’явився ще один із карантинних шкідників – золотиста картопляна нематода. Цьогоріч вона забезпечила області друге місце в Україні за площею зараження – 949 га. Шкідник поширюється переважно у приватному секторі (присадибні ділянки). Це дуже ускладнює боротьбу, бо пояснити селянину, як боротися зі шкідником, важко.
«Перший спосіб боротьби – сівозміна. Примусити селянина не садити картоплю у себе на присадибній ділянці - фактично нереально. А цисти в ґрунті зберігаються 20 років і шкідник поширюється. З 2008 до 2017 року в області діяла програма боротьби з цим шкідником. Ми закуповували стійкі до цього паразита сорти картоплі й на безоплатній основі роздавали тим власникам присадибних ділянок, де була виявлена нематода. Наразі такої програми немає», — розповідає начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Світлана Рабичевська.
Бактеріальний опік плодових – поширений лише в одному районі області – Іваничівському на площі 14,7 га (загалом в Україні – 22,7 га). У саду здійснюються карантинні заходи боротьби, аби не дозволити захворюванню розповсюдитись на більшу територію.
Із Південних та Центральних областей України на Волинь «приїхала» й амброзія полинолиста. Найчастіше її можна побачити обабіч доріг і залізничних колій. Її особливість у тому, що вона шкодить як сільському господарству, так і здоров’ю людини, бо викликає алергію під час цвітіння. Наразі карантинна площа невелика – 20 га.
«Під час досліджень було встановлено, що до нас вона потрапила з будматеріалами: піском, щебенем. Розповсюдилася там, де робили ремонт доріг. З Південних регіонів України амброзію привезли разом з баштанними культурами – кавунами та динями (солом’яна підстилка, де було насіння бур’яну). Наразі нам вдається стримувати її поширення, проводимо карантинні заходи», — зазначає Світлана Рабичевська.
SuperAgronom і надалі відстежуватиме карантинний стан у Волинській області.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта