Разом з партнерами та експертами із різних компаній ми будемо детально описувати стан рослин та проблеми їх вирощування на всіх етапах розвитку на одних і тих же площах. Разом з нами ви зможете перейняти корисний досвід та цікаві інновації від різних господарств.
Першими культурами, за розвитком яких ми будемо слідкувати від самого початку вирощування до збирання врожаю, будуть озиме жито та яра пшениця (озимий посів). Як же вирощують жито на українських полях та яких технологій дотримуються виробники? Наскільки яра пшениця пристосована для нинішніх кліматичних умов та як її краще вирощувати? З якими проблемами зустрічаються агрономи під час вирощування? Саме на ці питання ми будемо шукати відповідь у новому проекті АгроПолігон. Розпочинаємо разом з представниками насіннєвої компанії «КВС-УКРАЇНА».
Поле № 1. «Вега Агро» на Житомирщині
Перше господарство, яке ми відвідали — «Вега Агро», що знаходиться в с. Осівці Брусилівського району Житомирської області. Земельний банк — 2600 га. Крім жита тут вирощують сою, картоплю, кукурудзу, соняшник, ріпак, пшеницю. Місцевість рівнинна, ґрунти дерново-підзолисті, ясно-сірі та темно-сірі.
У «Вега Агро» мають власний сушильний комплекс для зерна на дровах. При постійно зростаючих цінах на газ та дизельне паливо сушильня на дровах — дуже вигідне та економне рішення.
Лише за перший рік її використання видатки господарства скоротилися у 2,5-3 рази, а далі цей показник тільки збільшується.
Технікою господарство повністю забезпечене, на всіх об’єктах встановлено відеоспостереження.
Головний агроном ТОВ «Вега Агро» Віктор Васильович Петрашенко показує поле площею 38 га, на якому посіяні гібриди озимого жита компанії KWS ПІКАССО та ПАЛАЦЦО.
Поле, яке демонструють, довго не оброблялося, тому попередника як такого не було. У червні площу обробили Раундапом з розрахунку 3 л/га. Насіння гібридів жита ПІКАССО та ПАЛАЦЦО протруєне комбінованим протруйником Кінто Дуо 2,5 л/т + Гаучо Плюс 0,5 л/т.
Головний агроном розповідає про досвід вирощування гібридів жита:
«Гібриди жита в господарстві вирощуємо 4 роки. Вибрали для себе гібриди ПІКАССО, ПАЛАЦЦО «КВС-УКРАЇНА». Крім них, дуже задоволені також гібридом ГУТТІНО. З ним отримали рекордну урожайність 107 ц/га. Також є демо-ділянки, де вирощуємо інші гібриди компанії KWS . Постійно є супровід представників компанії. Якщо потрібно, приїдуть завжди», — розповідає Віктор Петрашенко.
Технологія вирощування
Провели оранку трактором John Deere 8295R з плугом Lemken EuroDiamant 10, культивацію та передпосівну культивацію провели культиватором Vaderstad Carrier 650.
Далі 14.09 —16.09 був посів сівалкою Vaderstad Rapid . При посіві вносили 100 кг/га амофосу. Норм висіву дотримувалися рекомендованих виробником насіння —2 млн схожих насінин на га.
В середині жовтня по сходах провели внесення калію хлористого у нормі 100 кг/га у фізичній вазі. Добрива вносили за допомогою трактора МТЗ з розкидачем добрив Amazon Zweischeibenstreuer ZA-M.
Оглядаємо посіви разом з продакт-менеджером із зернових культур компанії ТОВ «КВС-УКРАЇНА» Ігорем Давидюком.
«На 9 грудня 2016 року посіви у доброму стані, рослини зараз знаходяться на самому початку кущення (ВВСН 21-23). Фаза кущення — це оптимальна фаза для зернових при входженні в зиму. Як бачите, рослини мають по 1-3 добре розвинених пагона. Що стосується глибини висіву, то для гібридів жита вона рекомендована на рівні 2 см. Тут на полі є різниця у 2-4 см між окремими ділянками. Тому і розвиток рослин, які посіяні глибше, відстає від тих, які посіяні на правильну глибину», — розповідає після огляду ділянки Ігор Давидюк.
Причину такої різниці пояснює агроном. Вересень був дуже посушливим, до того ж дерново-підзолисті ґрунти легкі, тому сівалку було важко вирівняти та дотриматися чіткого рівня висіву у 2 см.
Це некритично, але існує певна різниця у розвитку рослин: коли жито глибоко посіяне, воно витрачає набагато більше енергії для того, щоб зійти. В той же час рослини, посіяні на рекомендовану глибину 2 см, зійшли і починають кущитись.
Отже, стан посівів добрий, хвороб та шкідників немає, норма висіву та строки посіву витримані. Рослини знаходяться не в найбільш оптимальній фазі розвитку, але й не в критичній. Проблем з посівами ми не побачили.
Поле № 2. ПОСГП ім. Івана Франка, Волинь
Друге господарство, де буде відслідковуватись стан посівів озимого жита компанії «КВС-УКРАЇНА», знаходиться в Волинській обл. В сільськогосподарському підприємстві ім. Івана Франка, що розташоване у с. Губин Перший Горохівського району Волинської області, жито вирощують як силосну культуру.
Основний напрямок роботи господарства — молочне виробництво. У ньому на даний час тримають стадо корів у 650 голів, закуплено ще 250 телиць. У майбутньому планують довести поголів’я до 1200 голів дійного стада. Порода — чорно-ряба голштинізована
Про особливості господарства розповідає його керівник Тарарай Олег Васильович.
«Основна мета у нас — впровадження передових технологій та європейських стандартів в утриманні тварин: безприв’язне утримання, підвищення комфорту, збільшення площі приміщення на голову та фронту годування, використання глибокої підстилки, безконтактне доїння, мінімальна присутність людини. До прикладу, планується відкриття нового молочного комплексу з приміщенням на 256 дійних корів, яке буде обслуговуватися 3 працівниками: дві доярки і водій на роздачі кормів та прибиранні», — розповідає Олег Тарарай .
За рахунок високої продуктивності посівів кормова база на одну голову худоби складає всього 0,3 га. У господарстві докладають зусиль для отримання максимальної віддачі з кожної одиниці площі та мінімізації виробничих витрат. Є достатньо техніки для оптимізації моторесурсу та забезпечення вчасного виконання всіх операцій: 4 трактори потужністю понад 300 к.с., 4 комбайни, 3 сівалки, оприскувач тощо. Виробіток одного трактора за рік становить не більше 300 годин.
На силос тут вирощують жито з насіння KWS: БРАЗЕТТО, КВС МАГНІФІКО, ці гібриди мають дуже високу продуктивність при вирощуванні на силос, їх вигідно вирізняє відсутність хвороб, висока поживність та перетравність зеленої маси.
Озиме жито вирощують в так званій монокультурі (в один рік на полі вирощується озиме жито на силос, а після нього — кукурудза на силос). Завдяки озимому житу можна отримати два врожаї на рік. Після збирання кукурудзи вносять 60-70 т/га гною за допомогою причепа-розкидача ПРТ-16. Мінеральне добриво NPK 5-17-30 вноситься в кількості 120 кг/га у фізичній вазі. Основний обробіток ґрунту — оранка на глибину 25-27 см. Плуг Лемкен EuroDiamant 10, трактор John Deere 835R.
Також виконується передпосівна культивація за допомогою культиватора Kokerling Allrounder або Horsch Tiger на глибину загортання насіння. Посів здійснюється сівалкою Kokerling Ultima. Глибина посіву 2-3 см, норма висіву — 2,3 млн шт./га (БРАЗЕТТО — 88 кг/га, КВС МАГНІФІКО — 82 кг/га). Посів проводили 25.08 — 20.09.
Посіви жита нам показує агроном господарства, Володимир Анатолійович Мул. Виконанням посіву агроном задоволений повністю — дотримано норму висіву, глибину, строки посіву. Густота рослин складає 220-230 шт./м2. Культура знаходиться у стані спокою, фаза 3-5 паростків. Глибина снігового покриву 2-3 см, наявна снігова кірка. Хвороби чи інші проблеми відсутні.
Поле № 3. «Агро-Еко XXI плюс»
За технологією вирощування ярої пшениці (осінній посів) сорту КВС ШІРОККО та станом посівів під час всього вегетаційного періоду ми будемо слідкувати в господарстві «Агро-Еко XXI плюс».
Розташування: с. Крушанівка Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.
Технологія вирощування ярої пшениці КВС ШІРОККО.
Насіння протруєне препаратом Кінто Дуо 2,5 л/т з додаванням мікродобрива Доктор Грін. Протруйник Кінто Дуо «тримає захист» приблизно 100 днів. Тому при посіві в листопаді місяці він буде тримати до середини лютого.
Попередником соя. Що стосується добрив, то під попередник було внесено 10 т/га курячого посліду (NPK 150:150:150 д.р. кг/га). Після збирання сої було внесено 100 л/га КАСу для деструкції соломи.
Яра пшениця КВС ШІРОККО сіється по технології No-Till. Якщо говорити про обробіток ґрунту під яру пшеницю під осінній посів, то найкращим є саме нульовий обробіток або ж мінімальний.
«Попередником для культури була соя. Критичною фазою для ярої пшениці восени є 2-3 листка (ВВСН 12-13). Оптимальною фазою для входження в зиму є шило або взагалі щоб рослини не зійшли. Саме така ситуація на полях господарства: насіння не зійшло, сходи з’являться лише навесні», — розповідає головний агроном Конрад Павлак.
Тобто стан посівів на даний час оптимальний.
За подальшим розвитком культур, станом посівів та динамікою росту ми будемо й надалі слідкувати у режимі реального часу. Залишайтесь з нами! Буде цікаво!
Думка редакції Superagronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта