Тарас Березовець: Сьогодні жоден з олігархів… не підтримує чинного Президента
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Тарас Березовець: Сьогодні жоден з олігархів… не підтримує чинного Президента
Тарас Березовець, політолог, співзасновник Українського інституту майбутнього

Політична монополія (аналогія з дитячою грою) – ось що чекає на українців на виборах у 2019 році. Якщо раніше переважно кожен з представників бізнес-еліт грав сам за себе, то  в новому політсезоні їм доведеться об’єднуватися у клуби за інтересами… аби вижити. Перші альянси  уже вимальовуються на ринку! Хто із  олігархів на кого ставить? Чи виросте на цьому фоні самостійний «третій гравець» від народу? Як поводитиметься Святослав Вакарчук і йому подібні молоді та обдаровані? Чому нинішні події в Аграрній партії України – це не лише внутрішньопартійний конфлікт, і до чого тут «рука» Банкової та Батьківщини? Та чи затягнуть у Раду за цей рік земельний закон про вільний ринок? Про це та інше читайте на AgroPolit.com у ексклюзивному інтерв’ю політолога, співзасновника Українського інституту майбутнього Тараса Березовця:

AgroPolit.com: Мін’юст призначив нового голову АПУ – ним став Юрій Крутько замість Віталія Скоцика. Чи варто очікувати зміну курсу партії у зв’язку з цим та про що свідчать такі перетасовки?

Тарас Березовець: Цей з’їзд був нелегітимним, тому «заміна» керівника так само нелегітимна. Партією продовжує керувати Віталій Скоцик. Скоцик керував партією і привів її до перемоги на місцевих виборах. У даному випадку ми бачимо, що останнім часом у політсилі тривали складні підкилимні процеси – боротьба за партію з двох боків: з одного – «Блок Петра Порошенка», з другого – «Батьківщина». Остання змогла ввести низку своїх людей у керівництво партії, через яких рейдерським чином намагалася цю партію захопити. Скоцик стверджує, що серед них були Михайло Поживанов, Олег Корбан і Володимир Шандра.

Читати до теми: Аграрна партія на роздоріжжі: розкол чи новий лідер від «Батьківщини»?

Чому? Тому що партія має багато низових регіональних організацій, що буде дуже важливо напередодні президентських виборів. Тому контроль над Аграрною партією був важливим і для Порошенка, і для Тимошенко.

AgroPolit.com: Ви кажете про «Батьківщину», а Віталій Скоцик говорив про інше – про «руку Кремля».

Тарас Березовець: У нас дуже часто перебільшують, називаючи «рукою Кремля» все що завгодно. Навряд чи Аграрна партія являє собою інтерес для Росії. Проте інтерес до неї точно був у людей, як стверджував сам Скоцик, близьких до Віктора Медведчука.

Завдання керівництва Аграрної партії – розміняти електоральний потенціал партії на участь у президентській кампанії у прохідній частині списку потужної партії… Самостійно на парламентських виборах Аграрна партія наразі не здатна подолати 5%-й бар’єр

AgroPolit.com: Як Ви вважаєте, яка подальша доля партії?

Тарас Березовець: Як на мене, завдання керівництва Аграрної партії – розміняти електоральний потенціал партії на участь у президентській кампанії у прохідній частині списку потужної партії. Хоча, згідно з рішенням з'їзду, у наступних президентських виборах-2019 візьме участь лідер АПУ Віталій Скоцик.

Читати до теми:  «Бунт в Аграрній партії – в чому причини?» 

Самостійно на парламентських виборах Аграрна партія наразі не здатна подолати 5%-й бар’єр. У неї поки що замало шансів на самостійну гру. Ми знаємо, що в Польщі є партії з аграрною ідеологією у Сеймі. У нас цьому заважає те, що таку партію поглинає партія влади: згадайте блок «За ЄДУ», Селянська партія…

AgroPolit.com: За даними закритих соцдосліджень БПП, Вакарчук відбирає найбільше голосів у Петра Порошенка. Як виходитиме з цієї ситуації президентська команда?

Тарас Березовець: Я не знаю, як вони будуть виходити – треба запитувати у них. Але думаю, що для початку Вакарчук має визначитися: бере він участь у президентській кампанії чи парламентській. Наскільки мені відомо, наразі Святослав Вакарчук вагається стосовно того, чи балотуватися йому на посаду Президента і, швидше за все, не збирається брати участь у виборах. Він ухвалить таке рішення ближче до старту кампанії – до 1 січня 2019 року. На мою думку, Вакарчук братиме участь як лідер парламентської сили. Він також дійсно може поборотися за крісло Президента, посівши 3-тє місце, але вихід у 2-й тур для нього – не реалістичний. Що робитимуть технологи Порошенка? Важко сказати, бо Вакарчук є самостійною політичною постаттю, і він точно не прислухатиметься до порад із Банкової. Чи перетинається його та Порошенка аудиторія – так, частково. Це молодь проєвропейськи орієнтована, середній клас.

Я на 100% виключаю, що Вакарчук може домовитись із Садовим. Вони обоє львів’яни, а де двоє львів’ян, там три гетьмани.

AgroPolit.com: Або Вакарчук може стати VIP-агітатором для команди Порошенка під впливом своїх наставників зі США.

Тарас Березовець: Не згоден, що він буде агітатором за Порошенка. Хоча я вважаю, що позиція його друзів зі США може вплинути на Вакарчука щодо підтримки когось із кандидатів. Втім, я не думаю, що він зараз готовий розмінюватися на підтримку якогось іншого кандидата у президенти.

Читати до теми: Олігархи виставили фігуру Вакарчука на торги для Тимошенко та Порошенка

AgroPolit.com: То він мовчатиме?

Тарас Березовець: Ні. Критикуватиме всіх кандидатів, особливо популістів.

AgroPolit.com: У нього мало часу виростити свою політичну силу. Тоді треба приєднуватися до когось?

Тарас Березовець: Я думаю, що Святослав Вакарчук має достатньо можливостей розкрутити власний виборчий проект, або увійти в наявний. Він має велику підтримку ліберальної громадськості та активістів. Крім того, я думаю, що його радо підтримують неформальні західні лобісти, зокрема зі США, та Віктор Пінчук, який давно не приховує своєї підтримки. Тому у Вакарчука буде все гаразд із медійною та фінансовою підтримкою. І давайте не забувати про Михайла Фрідмана – власника «Альфа-банку», який теж «не чужий» нині Святославові Вакарчуку.

Сьогодні у Верховній Раді немає потрібної кількості голосів для відкриття ринку землі. А Президентові невигідно входити в історію з провальним голосуванням щодо землі. Хоча західні партнери, зокрема МВФ, вимагають відкриття ринку землі та зміни законодавства

AgroPolit.com: Яка вірогідність, що Вакарчук може подружитися з «Самопоміччю»? Наприклад, із крилом Садового?

Тарас Березовець: Я на 100% виключаю, що Вакарчук може домовитись із Садовим. Вони обоє львів’яни, а де двоє львів’ян, там три гетьмани. Крім того, їхні інтереси взаємовиключні, та й Вакарчукові ні до чого посилювати Садового, він не зніматиме свою кандидатуру на користь якогось іншого кандидата. Вакарчук має шанс сам подолати 5%-й бар’єр. Я думаю, що Святослав шукатиме київських інтелектуалів, лібералів серед депутатів місцевих рад, зокрема й собі у команду.

Дивитися  до теми: Результати 6-ти опитувань електоральних симпатій людей за політичні партії на парламентських виборах

AgroPolit.com: Петро Порошенко вже оголосив три політичні стовпи своєї президентської програми – віра, мова і церква. А чи будуть економічні?

Тарас Березовець: У Президента чітко визначені Конституцією повноваження: національна безпека та оборона, тому економічна тематика – прерогатива виключно уряду і прем’єра Гройсмана. Якщо Порошенко намагатиметься керувати публічною економічною тематикою, то він також розділятиме всі ризики від цього. До нього тоді будуть звертатися з вимогами збільшення пенсій, виплат, субсидій. Ми знаємо, що фінансування субсидій на наступний рік у бюджеті зменшено на 15 млрд грн – з 70 млрд грн до 55 млрд грн. Президентові небажано в цю тему входити взагалі, йому вигідніше зробити відповідальним за економічну ситуацію прем’єр-міністра Гройсмана. Тому він цього робити не буде публічно. Чи буде впливати закулісно? Так, бо у нього є найбільша парламентська фракція, яка може голосувати і впливати на формування бюджету.

AgroPolit.com: Уникай не уникай, але вибирати Президентові таки доведеться: до красивих чи до розумних. Таке питання вибору перед Гройсманом і Порошенком – питання землі. Наразі Президент намагається зробити багато реверансів у бік зовнішніх партнерів, щоб отримати від них підтримку на виборах, а натомість йому їм потрібно дати щось, наприклад, вільний ринок землі.

Тарас Березовець: Я думаю, що сьогодні у Верховній Раді немає потрібної кількості голосів для відкриття ринку землі. А Президентові невигідно входити в історії з провальним голосуванням щодо землі. Хоча західні партнери, зокрема, МВФ вимагають відкриття ринку землі та зміни законодавства. Я не думаю, що цю ризиковану історію Порошенко підтримає до президентських виборів. Але після них (особливо, якщо здобуде перемогу і вдруге обійме посаду Президента) я не виключаю, що він повернеться до питання землі між президентськими та парламентськими виборами, щоби внести на розгляд Ради законопроект про відкриття ринку землі.

Ігор Коломойський підтримує Юлію Тимошенко. Пінчук робить ставку… на Святослава Вакарчука. Ахметов – на Олега Ляшка… Дмитро Фірташ  схиляється до Юлії Тимошенко

AgroPolit.com: Хто розігруватиме Україну на виборах 2019 року – спочатку президентських, а потім – парламентських?

Тарас Березовець: У нас від виборів до виборів ситуація не міняється. З одного боку, ключову роль відіграють великі українські промислові та олігархічні групи, які мають найбільші медійні фінансові ресурси. І вони вже визначилися, принаймні Ігор Коломойський підтримує Юлію Тимошенко. Пінчук робить ставку на кількох кандидатів – швидше за все, це Святослав Вакарчук. Ахметов традиційно продовжить робити ставку на Олега Ляшка і паралельно дивитиметься на тих, хто має найбільше шансів перемогти (він завжди фінансує кількох кандидатів). Дмитро Фірташ (судячи з риторики його каналу) схиляється до Юлії Тимошенко.

AgroPolit.com: А хто з олігархів підтримає Петра Порошенка?

Тарас Березовець: Сьогодні жоден з олігархів публічно чи непублічно, фінансово чи медійно не підтримує чинного Президента.

AgroPolit.com: Чому?

Тарас Березовець: Він їм не надто вигідний. Кінцеві ставки олігархи зроблять напередодні виборів, коли будуть зрозумілі рейтинги.

AgroPolit.com: Можливо, вони його бояться, бо він їх просто «з’їсть» під час другого терміну? Їхній бізнес ми ж бачимо, апетити ростуть?

Тарас Березовець: Я не знаю, як відповісти на це запитання, бо сьогодні нікого з олігархів не з’їли, ні в кого бізнес не забрали.

ПОЛІТИЧНА МОНОПОЛІЯ – ХТО З  ОЛІГАРХІВ ІЗ КИМ ОБ’ЄДНАЄТЬСЯ

AgroPolit.com: Але в бізнес входять…

Тарас Березовець: Мені такі факти невідомі. Переходячи до зовнішніх гравців, можу сказати, що США не будуть втручатися – працюють з усіма й нікого одного конкретно не підтримують, працюватимуть із переможцем.

Росія точно буде грати проти чинного Президента – про це вже заявив президент Володимир Путін. Водночас надавати підтримку комусь із кандидатів також не будуть, робитимуть ставку на проросійського кандидата від Опоблоку чи інших проросійських сил.

Європейський Союз значної ролі на виборах в Україні не відіграє.

Читати до теми: Коаліційна безпорадність Кабміну, Ради та Президента – угода в частині АПК виконана лише на 30%

AgroPolit.com: Сьогодні українська політика нагадує мені гру в монополію: спочатку кожен грав за себе, зараз великий бізнес об’єднується і починає будувати ферми, елеватори, аби вижити, інакше їх розкуркулять. Як ви бачите зараз розподіл за бізнес-інтересами у політичній монополії серед олігархів в Україні?

Тарас Березовець: Я думаю, що найвірогідніше об’єднуватимуться інтерес Ігоря Коломойського, Дмитра Фірташа, Льовочкіна – це група, яка підтримуватиме одного кандидата – Юлію Тимошенко. Окремо без жодних альянсів стоїть Рінат Ахметов. Так само Пінчук, він завжди грає абсолютно самостійно. А інших великих гравців фактично немає.

Кандидат Медведчука – це буде головний, хто артикулюватиме готовність іти на підписання миру на умовах Росії

AgroPolit.com: Аграрні? Медведчук?

Тарас Березовець: Це дуже дрібні гравці, про них немає сенсу згадувати. Віктор Медведчук – не олігарх, але це людина з величезними насамперед лобістськими можливостями, і його завдання – допомогти проросійському кандидатові, прізвище по суті тут ролі не грає. Кандидат Медведчука – це буде головний, хто артикулюватиме готовність іти на підписання миру на умовах Росії.

AgroPolit.com: Які ідеї завоюють виборців, котрі ще не визначилися?

Тарас Березовець: Немає у нас нових ідей та ідеологічних партій, які б зачистили під себе велике поле невизначених. Тому вибір буде довкола ідеї автокефалії, НАТО і ЄС, проти Росії, влиття в «русский мир» тощо. Ці виборці визначатимуться за цими маркерами.

AgroPolit.com: А Ви певні, що проголосують знову за «шоу»? Набридло воно вже всім, хочеться «хліба», адже більшість країни уже посадили на дієту, а попереду «зуби на полиці» від такого набору реформ.

Тарас Березовець: У кожному суспільстві є частина людей, яка голосує за популістів, а не за ідеї, за зовнішню політику, тож частка популізму захоплює світ. Насамперед, Європу. Давайте звернемо увагу на партію «Фідес» в Угорщині, партію «Ліга п'яти зірок» в Італії та ін. Все це виключно популістські проекти…

AgroPolit.com: Не плутайте, у них рівень життя значно відрізняться від нашого.

Тарас Березовець: Це не має значення, бо все одно люди тікають із Польщі до тієї ж Італії. Проблеми скрізь одні й ті ж самі.

Між Порошенком і Гройсманом існує домовленість, що Гройсман піде на вибори із самостійним проектом. Зараз люди Гройсмана ходять і цікавляться насамперед виборчими та економічними програмами, які вони готові купувати

AgroPolit.com: Наостанок, чи побачимо ми протистояння між Президентом та прем’єром?

Тарас Березовець: Насправді стосунки між Гройсманом і Порошенком ніколи не були простими. Гройсман вважає, зараз що він є самостійним гравцем і нічого не винний Президентові. Я гадаю, що до моменту президентських виборів вони обоє ітимуть паралельно, хоч і не в тандемі. Не думаю, що Гройсман піде на відвертий конфлікт із Президентом. До цього має статися щось надзвичайне, але у парламентській кампанії (наскільки я знаю) між Порошенком і Гройсманом існує домовленість, що Гройсман піде на вибори із самостійним проектом. Зараз люди Гройсмана ходять і цікавляться насамперед виборчими та економічними програмами, які вони готові купувати. Володимир Гройсман із партією «Вінницька європейська стратегія» братиме участь у парламентських виборах. Паралельно він веде переговори з Віталієм Кличком та іншими політиками про можливе об’єднання. Я не виключаю, що таке об’єднання може дійсно відбутися.

AgroPolit.com: За рахунок чого Порошенко зможе мінімізувати свій величезний антирейтинг, бо щодо мови, віри та війська ми бачимо розкол серед населення.

Тарас Березовець: Виграти вибори можна тільки за рахунок мобілізації свого виборця. Теми, які висуває Порошенко, зараз є дуже важливими, хоч і не входять до пріоритетних для українців. Мова, віра і військо – це теми другого рівня. Закріплюючи за собою тему НАТО і ЄС, мови, Томосу, армії, він підвищує лояльність власного електорату. Більш системні теми у Порошенка підуть ближче до виборів – це будуть економічні теми. Скоріше за все, він озвучуватиме своє бачення економічної політики як завдання для наступної коаліції й уряду. А також – розвитку медицини, освіти та інші вузькопрофільні теми, які хвилюють більшість українців.

AgroPolit.com: Дякую за бесіду.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com