Інсектицидний захист озимого ріпаку восени від компанії FMC
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Інтерес українських сільгоспвиробників до вирощування ріпаку озимого останнім часом зростає. Це пов’язано насамперед із високою рентабельністю виробництва культури, що спричинено збільшенням попиту на насіння олійних культур в Європейському Союзі. Адже в країнах, що входять до його складу, успішно розвиваються програми із виробництва біодизелю, де ріпак використовує­ться як основна культура.

Це паливо є екологічно чистим, воно згорає повністю без утворення шкідливих сполук. Під час використання 1 л дизпалива в навколишнє середовище потрапляє 3 кг С02, а за згорання ­біодизелю — лише 0,5 кг СО2. За останні 10-15 років виробництво останнього в країнах Європи зросло із 533 тис. т до 5,3 млн т. Проте дефіцит власної сировини досяг вже близько 1,5 млн т.

Однак вирощування озимого ріпаку супроводжується різноманітними проблемами, зокрема його перезимівлею. Одним із факторів, який є визначальним і впливає на зимостійкість рослин, є пошкодження шкідниками, зокрема прихованохоботниками (великий ріпаковий Ceutorhynchus napi, капустяний (галовий) Ceutorhynchus pleurostigma, хрестоцвітий та чорний капустянийCeutorhynchus picitarsis) (фото 1).

 

Фото 1. Імаго великого, капустяного (галового) та чорного капустяного прихованохоботників

19 386 48 1

 

Шкодять посівам їхні личинки, які живляться серцевиною листкових черешків та стебел (фото 2), спричинюючи розтріскування вздовж стебла і його зигзагоподібне вигинання у вигляді літери S (фото 3), що провокує зниження їх продуктивності (до 50% врожаю насіння), а в окремі роки можлива навіть повна загибель. Зазвичай личинки закінчують свій розвиток за 25-35 днів, після чого мігрують із рослини в ґрунт, де заляльковуються і зимують. Тому захист посівів озимого ріпаку від цих шкідників в осінній період є важливою ланкою у технології вирощування культури. Для своєчасного виявлення та контролю прихованохоботників доцільно використовувати жовті чашки-пастки. Економічний поріг шкодочинності становить 10 жуків упродовж трьох днів на одну чашку.

 

Фото 2. Рослини ріпаку, пошкоджені личинками прихованохоботників

19 386 48 2

 

Компанія FMC для захисту ріпаку озимого від шкідників рекомендує інсектицид Данадим Мікс®. Препарат містить дві діючі речовини: диметоат — 400 г/л та гамма-цигалотрин — 4 г/л, що забезпечує ширший спектр їх контролю. Контактна та шлункова дії надають швидкий та видимий «нокдаун ефект». Високий рівень системності забезпечує швидке проникнення препарату в тканини та судини рослин. Препарат має акропетальний та базипетальний перерозподіл у рослині. Володіє потужною фумігаційною активністю, що дозволяє знищувати приховано наявних шкідників або тих, що перебувають в укриттях. Має швидку та тривалу дію в умовах низьких температур повітря, близьких до біологічного нуля. Данадим Мікс® контролює широкий спектр різних видів гризучих, мінуючих і сисних комах, а також дорослих кліщів; характеризується тривалим захисним періодом впродовж 2-3 тижнів. Не має фітотоксичного впливу на культуру за умов виконання рекомендацій компанії виробника.

 

Фото 3. Уражені рослини ріпаку личинками прихованохоботників

19 386 48 3

 

Данадим Мікс® застосовується у нормі 1,0 л/га і не має обмежень стосовно фази розвитку ріпаку. Оптимальний час для обприскування інсектицидом — виявлення перших особин прихованохоботників. Компанія FMC не рекомендує вносити Данадим Мікс® із сульфонілсечовинними препаратами на основі міді та сірки.

logo fmc