Державна підтримка обіцяє стати дієвим механізмом, аби вирішити цю проблему на користь полтавських яблук, груш чи ягід. Про це свідчить і досвід попередніх років. Для прикладу, з 2007 по 2012 роки, коли в Україні діяла державна програма підтримки садівництва, галузь області отримала з держбюджету понад 6 мільйонів гривень. У цей період на Полтавщині було закладено найбільше молодих садів. Навіть невеликі кошти регіональної програми (128 тисяч гривень на умовах співфінансування) дали змогу створити торік 7 гектарів нових садів.
У 90-х роках минулого століття на Полтавщині було 30 тисяч гектарів садів, зараз лише 7 тисяч. Та й то переважна більшість — це старі сади, які були посаджені ще в 50-70 роках минулого століття і поступово перестають плодоносити. На сьогодні в області є біля 5 тисяч гектарів старих непродуктивних садів, що підлягають розкорчуванню. Із них 4 тисячі — ті, що залишилися не розпайованими. Найбільше таких садів у Миргородському, Кобеляцькому, Полтавському, Кременчуцькому районах.
Без допомоги сільських голів знайти господаря для таких садків неможливо, говорили керівники області. Юридично процедура займає рік: потрібно спочатку оголосити про пошук власника нерозпайованого майна, а за рік — можна буде взяти садок на баланс сільської ради, а потім віддати в оренду ефективному власнику, продати чи посадити молодий садок. На жаль, у переважній більшості сільські голови не поспішають це робити.
Голова Полтавської ОДА Валерій Головко вважає, що деякі сільські голови не зацікавлені у відкритому процесі пошуку власника. «Ми у патовій ситуації: є бажання, але немає можливості, бо ситуацію на законодавчому рівні не відрегульовано. Сільський голова на зустріч не піде, бо у нього одна думка, як ще наскубти грошей», — зауважив голова ОДА. З його слів, виходить, що сільські голови є головним гальмом розвитку садівництва.
Розв’язати проблему мають зміни до існуючого законодавства, відповідний законопроект вже знаходиться на розгляді у Верховній Раді. Йдеться про передачу повноважень щодо розпорядження землями колишньої колективної власності територіальним громадам або ж державі. Це дасть змогу знайти господаря «безгоспним» садкам, закласти молоді сади і створити додаткові робочі місця.
Хотілося б, звичайно, почути від керівників Полтащини і про плани фінансової допомоги садівникам з бюджету області.
Інфоіндустрія
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта