Вирощувати овочі в Україні — то така собі лотерея, або урожаю немає, або немає ціни. Проте деякі господарства все ж вирощують ті самі овочі, і вирощують, треба сказати, досить успішно. Наприклад, херсонська компанія «Грін Тім», у структурі якої овочевий напрямок посідає значне місце. Із Віктором Руденком, агрономом підприємства «Дніпровська Перлина», що входить до складу «Грін Тім», SuperAgronom.com поговорив саме про овочі та про деякі тонкощі їхнього вирощування.
SuperAgronom.com: Розкажіть, будь ласка, які саме овочі ви вирощуєте?
Віктор Руденко: У себе на підприємстві ми вирощуємо овочі борщового набору, гарбузи та досить незвичну культуру для нашої країни — батат. Мабуть, на сьогодні ми є найбільшим виробником батату в Україні, наразі маємо 8,5 га цієї культури. Вирощуємо її вже три роки і за набутим досвідом вважаємо саме такий обсяг результативним. Урожайність сподіваємося отримати непогану, а якість зберігання та лежкість ще себе покажуть.
Головна стратегічна культура в нас — цибуля, акцент робимо на жовту. Середня урожайність жовтої цибулі по нашому господарству становить 60 т/га. Це не найвища урожайність, тому що ми сіємо цибулю з густотою 600-700 тис./га, щоб отримати фракцію, придатну для машинної очистки. Близько 15% у структурі в нас займає червона цибуля. І цього року у нас 10 га відведено під новий напрямок — дрібної цибулі з діаметром не більше 3-5 см. Технологія за цим напрямком поки що напрацьовується.
SuperAgronom.com: Ви згадали про зберігання овочів, того ж батату. Чи виникають з цим складнощі та як правильно слід готувати вирощений урожай до зберігання?
Віктор Руденко: Все починається з поля. Легко зберігати продукт, повністю придатний до зберігання та підготований. Тому починати потрібно з вирощування, з отримання якісного продукту вже на цьому етапі. Якщо взяти здорову рослину, можна виділити кілька моментів, від яких залежатиме це здоров’я та успішне дозрівання. Є деякі некеровані ризики — це природні умови, погодні фактори. Проте є й ризики керовані, і саме тут потрібно вміти спрацювати на випередження.
SuperAgronom.com: З некерованими зрозуміло. А які моменти, що можуть управлятися людиною, ви б відзначили?
Віктор Руденко: Спочатку обираємо насіння: той сорт чи гібрид, який має сильний потенційний імунітет, який має високу потенційну лежкість. Як правило, це пізні сорти чи гібриди. У нас є досвід, коли ранньостиглі сорти при повторному висіві також давали гарні результати, але це вже тема для окремої розмови.
Наступний фактор — створення сприятливих умов для розвитку кореневої системи культури, тобто якісна підготовка ґрунту. Важливі також оптимальні терміни сівби, збалансоване мінеральне живлення. Потрібно стежити, аби рослина не відчувала дефіциту тих чи інших елементів, розробляти систему живлення на основі аналізів ґрунту. Про терміни сівби ще додам, що їх варто визначати, виходячи з тривалості вегетації культури. Потрібно врахувати, в які строки дозріває культура, щоб наблизити її збирання до максимально сприятливого періоду. Усе, що достигає пізніше вересня, вже ризикує потрапити у несприятливі для збирання погодні умови.
У нашому регіоні досить важливим фактором отримання якісних урожаїв є зрошення. До речі, на лежкість овочів впливає термін припинення зрошення, дуже важливо розрахувати строки останнього поливу правильно.
Ну і останній фактор — захист культури від бур’янів, шкідників та хвороб. Ідеальним варіантом я б назвав ручне видалення бур’янів, оскільки гербіциди все ж впливають на стійкість рослини до шкідників та хвороб. Але ми чудово розуміємо, що за інтенсивних технологій вирощування це практично неможливо, бо довго і дорого. Тож нам залишається оптимальний підбір засобів захисту та термінів їхнього застосування.
SuperAgronom.com: Чи є ще якісь етапи, що їх потрібно врахувати?
Віктор Руденко: Так, звичайно. Адже навіть якщо ви виростили якісний урожай, це ще не означає, що вам вдасться його зберегти. Тому підготовка до зберігання також має велике значення. А саме — терміни збирання, потрібно визначити оптимальний період стиглості овочів, а також спосіб збирання. Найбільш щадним є ручне збирання, хоча ми у своєму господарстві застосовуємо механізоване. Якщо погодні умови дозволяють, ми намагаємося частково підготувати урожай до зберігання вже на полі, тобто скласти та провітрити, щоб до складу продукція надходила вже висушеною та охолодженою.
Має значення і відстань від поля до місця зберігання, в ідеалі вона повинна бути мінімальною. Адже за тривалого транспортування, особливо по наших дорогах, часто трапляється травмування продукції.
SuperAgronom.com: І якщо виконати усі умови цієї не дуже простої задачі, можна сподіватися на тривале та якісне зберігання вирощеного урожаю овочів?
Віктор Руденко: Я вам коротко назвав ті ризики які нам, як фахівцям, можливо передбачити та попередити. Але, як я вже казав, погода та природа завжди вносять свої вагомі корективи. Бували випадки, коли погодно-кліматичні умови складалися сприятливо і за певних дій агронома якісна продукція виходила з тривалим терміном зберігання. Також є і випадки отримання неякісної продукції через погодні умови. Таку продукцію дуже важко потім зберігати і тому реалізація зазвичай відбувається в той період, коли ціна не надто сприятлива.
SuperAgronom.com: Ви згадували про те, що гербіциди не надто сприяють здоров’ю рослини. Чи можна якось зменшити пестицидне навантаження?
Віктор Руденко: В залежності від року можна спробувати зменшити гербіцидне навантаження, але це потрібно дивитися на конкретне поле і на конкретні умови. Загальні рекомендації — правильна сівозміна, продумане чергування культур на полі, сидерація також сприяє зменшенню забур’яненості. Шкідники та хвороби теж в різні роки проявляють різну активність, тому й тут є варіанти дещо зменшити обсяги застосування. У нас є й досвід успішного застосування біопрепаратів для боротьби із хворобами та шкідниками. Але для застосування таких препаратів не завжди є погодні умови. Хоча за сприятливих умов це найбільш щадна система захисту.
SuperAgronom.com: Про сидерацію це ви говорите з власного досвіду?
Віктор Руденко: Так, у нас є свій досвід. Ми два роки висівали сидерати, першого року гірчицю, другого — гречку. Це не лише органіка в ґрунт, це ще й боротьба з бур’янами та зі шкідниками.
SuperAgronom.com: А стосовно біопрепаратів, як часто ви їх взагалі застосовуєте, з якими працюєте, як взагалі прийшли до думки застосовувати такі засоби?
Віктор Руденко: Працювали з одеситами, з центром біотехнологій, у них досить якісні продукти. Якщо погодні умови сприятливі, якщо ми бачимо, що епідемічний поріг шкодочинності хвороб не перевищено, ми працюємо біопрепаратами для профілактики, зазвичай успішно. Ми частково свою продукцію постачаємо на експорт у країни Європи, тож вирощуємо за європейськими стандартами якості. Враховуємо, які саме пестициди заборонено у Європі і їх не застосовуємо, будуємо свою систему захисту з урахуванням не лише існуючої проблеми на полі, але й майбутньої якості продукції. Тому і біопрепарати застосовуємо доволі охоче.
SuperAgronom.com: А хімічні засоби захисту які застосвуєте?
Віктор Руденко: У нас дуже важко знайти нові, ефективні препарати, зареєстровані саме для овочевої групи. Наприклад, фунгіциди є проблемою у цьому сенсі. Звертаємо увагу на продукти, зареєстровані для садів та виноградників, підбираємо, експериментуємо, якось викручуємося, словом. Але, самі розумієте, щось конкретне рекомендувати я не буду.
SuperAgronom.com: Дякуємо за цікаву розмову!
Олена Басанець, Ірина Дахновська, SuperAgronom.com
Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта