Ріпак по-європейськи
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Ні для кого не секрет, що озимий ріпак для виробників сільськогосподарських культур є ризиковою, але водночас стратегічною культурою. Будуючи свою сівозміну не лише на «голому» ентузіазмі, але також орієнтуючись на експортну складову, все більше господарств придивляється у бік цієї культури. Проте чи все з нею так просто? Є особливості, на які треба вважати кожному господарю.

Останнім часом на більшості території України випала певна кількість опадів, що дало можливість отримати добрі сходи озимого ріпаку. Ранні строки посіву та опади в першій декаді вересня підвищують ризики щодо переростання рослин цієї культури. Якщо ріпак досягає стадії 6-ти листків ще до кінця вересня, він починає стеблуватися вже восени. Без обробки регулятором росту головний пагін у стадії 12-ти листків може досягти довжини від 3 до 15 см, і йому, з високою ймовірністю, загрожує пошкодження морозом (вимерзання).

logo grinfortВраховуючи це, варто розглянути варіант захисту від основних хвороб із рострегулюючим ефектом на рослини цієї культури восени, спрямованими на загальне покращення стану рослин, поліпшення їх перезимівлі та сприяння розкриттю максимального потенціалу.

Застосування фунгіциду не тільки захищатиме посіви озимого ріпаку від збудників хвороб (фомоз, сіра гниль, альтернаріоз, склеротініоз, борошниста роса, циліндроспоріоз тощо), але й сприятимуть кращій перезимівлі ріпаку завдяки вкороченню стебла та посилить утворення бутонів, забезпечуючи таким чином закладання стручків.

Не треба забувати, що хвороби є абсолютно небайдужими до біохімічного складу рослин та насіння ріпаку.

Традиційно в Україні передусім вносять фунгіциди на озимий ріпак восени на основі найбільш відомої діючої речовини (тебуконазол). Дуже важливо, що осіннє внесення, крім захисту від основних хвороб, сповільнює ріст, захищаючи від надмірного переростання у вересні та жовтні, сприяє глибшому проникненню кореневої системи в ґрунт та збільшенню її маси, формуванню компактних рослин із плоскою розеткою листків, запобігає видовженню кореневої шийки і високому підняттю точки росту над поверхнею грунту. Всі ці чинники значно знижують ризик вимерзання ріпаку, що впливає на урожайність та рентабельність вирощування культури.

 

18 385 52 1

 

Внесення рістрегуляторів на ріпак сприяє більш інтенсивному накопиченню цукрів у точках росту та збільшенню їх концентрації в клітинному соку, а також потовщенню клітинної стінки, що підвищує стійкість до стресових умов та сприяє підвищенню зимостійкості рослин в цілому. Внесення фунгіциду із діючою речовиною тебуконазол восени рекомендовано починати з фази 3-4 розвинених листків у ріпаку з розрахунку на 1 листок 0,15 л/га препарату.

Невчасне внесення препарату не може компенсувати їх відсутність на більш ранніх фазах та не матиме максимальної ефективності для рослин. Тому не варто нехтувати такою обробкою саме в зазначених фазах.

logo ukragrokomНа сьогодні ринок дуже насичений пропозиціями для аграріїв, проте варто завжди пам’ятати про якість та репутацію компанії, яка є виробником і пропонує свої послуги і продукцію. Середня урожайність ріпаку в Україні становить від 13-15 ц/га за генетичного потенціалу 40-45 ц/га. У той самий час наші європейські сусіди отримують 24-
25 ц/га, використовуючи повну систему захисту та в жодному разі не нехтуючи фунгіцидними обробками. Звичайно ж, в умовах сьогодення витратна частина є ключовою для кожного господаря, проте фунгіциди поганої якості за дешевою ціною можуть більше нашкодити, ніж допомогти культурі.

З 2017 року компанія «Укр­агроком» поступово переводить власне виробництво на другий за потужністю та рейтингу якості завод у Європі, де первістком цього виробництва став Грінфорт ДОК із діючою речовиною тебуконазол 250 г/л. Різниця в ефективності з наявними аналогами на українському ринку передусім полягає у тому, що, крім якісної діючої речовини, продукт містить високоефективні ПАР-и, які дають можливість препарату краще проникати у рослину та забезпечують більш довготривалий лікувальний ефект.

 

Павло Олексійович КУЛЕША,
керівник відділу агроконсалтингу 
ТОВ «Украгроком»