Озимий ріпак: особливості сезону 2018
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Сходи ріпаку
Фото: SuperAgronom.com
Сходи ріпаку

Цьогорічна посівна озимих культур розпочалась у першій декаді серпня, як завжди з ріпаку. Поговоримо саме про олійну та порівняємо особливості теперішнього сезону з минулорічним.

Кожен робочий сезон для аграріїв по-своєму особливий, значущий і неповторний – іноді в позитивному, а іноді в негативному значенні цих слів. Як пора збирати врожай, так дощі зарядять, або коли тиснуть терміни з посівною, так почати посуха не дає. Культури завжди ростуть не однаково, родять по-різному – одним словом, ніколи не дають розслабитись.

 Посіви озимого ріпаку

Загалом в Україні під урожай 2018 року озимим ріпаком було засіяно 838 тис. га або 108% до прогнозу (прогнозовано 777 тис. га). У поточному році планується збільшити клин сівби озимого ріпаку на 14,4% порівняно з торішніми обсягами.

За рахунок раннього збирання врожаю, польові роботи почалися раніше, ніж в минулому році, і випереджають їх майже на 71%.

Під урожай 2019 року посівних площ під ріпак відведено 888 тис. га. Станом на 31 серпня засіяно 685 тис. га 77% від прогнозу.

Минулого літа ріпаку було намолочено 2,1 млн тонн при урожайності 2,76 т/га. Таку інформацію надає сервіс «Урожай Онлайн». Цього ж сезону аграрії збільшили результати і зібрали 2,5 млн тонн при врожайності 2,63 т/га та 82 тис. т ярого ріпаку при врожайності 2,06 т/га.

За прогнозами Міжнародної ради по зерну (IGC), світовий урожай ріпаку стане рекордним в 2018/2019 МР і складе 75,4 млн т. При цьому Україна стане одним з лідерів за показником приросту врожаю цієї культури серед основних виробників.

  

Беззаперечним лідером по кількості зібраного ріпаку в цьому сезоні є Одеська область – 336,2 тис. т, при урожайності 2,2 т/га. Найменше намолотили в Закарпатській області – 1,4 тис. т (2,0 т/га).

У більшості регіонів початок посівної характеризувався (а десь так і продовжується) нестачею вологи. Тому перед аграріями виникала дилема: «Бути чи не бути», — тобто сіяти, чи ні.

Адже ріпак має підвищені вимоги до вологи. Транспіраційний коефіцієнт у середньому коливається в межах 740—750, що в 1,5—2 рази більше, ніж у зернових культур. Посуху, відтак, він переносить погано, навіть короткострокову. Під час проростання насіння ріпаку вбирає до 50—60% води від загальної маси, іншими словами, запас продуктивної вологи повинен бути не менш як 10—15 мм у десятисантиметровому шарі ґрунту. А зараз далеко не кожен може похвалитися такими умовами.

Ярослав Мазуренко: Ріпак може давати хороший урожай і на піску. Досвід вирощування у «Волинь-Зерно-продукт»

Читати

Південні регіони страждають від посухи найбільше, але й там намагаються сіяти ріпак. Ті, кому хоч трохи пощастило побачити краплі з неба, відразу вирішили зайнятися роботою, але температури вище 30℃, що послідували за дощем, не дають шансу сходам на нормальний розвиток.

Там, де з наявністю вологи пощастило трохи більше, активно себе поводять шкідники. Пошкоджень завдають ріпаковий трач, блішки, совка та інші.

 

«У цьому сезоні шкідників набагато більше, аніж у минулому, тому посіви вже обробили препаратом на основі лямбда-цигалотрину. В цілому сходи ріпаку гарні, зійшла культура за 4 дні, бо вологи на момент посіву було більш ніж достатньо, адже пройшов рясний дощ. Сіємо культуру кожного року приблизно в одні і ті ж терміни, їх корегування може залежати від погодних умов, завантаженості техніки та інших факторів. Цього року ми збільшили посівні площі під ріпаком на 20%, які раніше відводились для соняшника», — розповів Юрій Паламарчук, головний агроном агрофірми «Дашківці».

Юрій Паламарчук, агроном підприємства «Дашківці»

Здебільшого аграрії намагаються посіяти ріпак в оптимальні терміни, щоб в результаті культура увійшла в зиму достатньо, але не занадто розвиненою. Про що розповів Володимир Кугіль, агроном господарства «Соломія».

«Почали сіяти 18 серпня, а закінчили 27. Спершу ґрунт був дуже сухим, навіть площі тяжко було підготувати. На якийсь час припиняли сіяти, але побачили, що змін погоди не передбачається, тому посіяли в тим умовах, що склалися. Та на щастя кілька днів тому пройшло 2 хороших дощі і вологи тепер достатньо. Торік погодні умови звичайно були кращі, але поки жалітися нема на що», — проінформував агроном.

Володимир Кугіль, агроном господарства «Соломія»

Він також зауважив, що посівні площі цього сезону змінилися, до урожаю 2018 року ріпаку було 150 га, а тепер засіяли 213 га.

АгроПолігон КВС-УКРАЇНА Ріпак: Волинь і Хмельниччина — неочікуваний результат

Читати

Технологія обробітку, якщо порівнювати 2 роки, не змінилася, оранка, сівба, коткування. Але, торік вносили білоруські добрива NPK 8:19:29. Тепер — хлористий калій, а потім польський супефосфат.

Осередків шкідників, за словами агронома, поки не спостерігається, ушкодження блішкою є тільки на падалиці ріпаку там, де її залишили як сидерати.

У зв’язку з погодними умовами, що кожного року все більше ускладнюються, аграрії змінюють технологію вирощування культури, розповів Ігор Фостик, керівник і за сумісництвом агроном СФГ «Калина».

 Ігор Фостик, агроном господарства «Калина»

«Під озимі практично не оремо, тільки культивуємо, і коли готували площі до ріпаку, вимушені були збільшувати глибину, хоча раніше не мали потреби. Сівбу проводили 15-20 серпня, сходи отримували повільно, бо вологи немає. Дощу не бачили вже місяць і два тижні, тому 20% сходів ще не отримали, а місцями отримали рвані сходи. Сіяли з розрахунком на те, що сьогодні-завтра підуть дощі, так обіцяли прогнози, але по сьогоднішній день їх так і немає», — поділився аграрій.

Цього року погодні умови набагато гірші, ніж минулого. Адже тоді опади були вчасно, пшеницю можна було сіяти. Зараз же верхній шар ґрунту практично пересох і сіяти далі поки що неможливо.

Крім цього, за словами Ігоря Фостика, ще й шкідники активізувалися — трач, совка і миші, від яких обробіток інсектицидами проводили в останніх числах серпня.

Сходи ріпаку

Що ж стосується інших озимих культур, за прогнозами метеорологів їх сівба цього сезону істотно затягнеться.

«Існує таке поняття, як оптимальні кліматичні строки сівби озимих культур. Переважна частина території України — це десь з 10 по 25 вересня. Раніше ці строки починаються у північній частині України, ніж у південній. У південній частині останніми роками взагалі сіють у жовтні, а інколи — у листопаді, і навіть на початку грудня. Залежно від погодних умов. Наразі фіксується повітряно-ґрунтова посуха на території східних, центральних і навіть північних областей. У ґрунті дуже мало вологи, тому рання сівба недоцільна», — розповіли фахівці.

Незважаючи на всі труднощі, аграрії не лише не відмовляються від олійної, а навпаки, враховуючи вищевказані дані, нарощують площі під ріпаком.

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.