АННУШКА: сорт сої, який дає результат (фото)
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

– Левову частину нашого заходу, який, до слова, вперше відбувся на базі міжнародної агропромислової виставки «АгроЕкспо», ми відвели під демопокази сої, сорго, кукурудзи та соняшника. Подивитися справді було на що. При цьому величезний інтерес, як завжди, в аграріїв викликала демоділянка сої. Зокрема, пожнивної сої сорту АННУШКА селекції «Соєвий вік». Ми вже багато говорили і писали про цей сорт, та, як на мене, краще один раз побачити його на власні очі, ніж тисячу разів почути про нього.

– Якими характеристиками цей сорт «підкупає» аграріїв?

– АННУШКА – унікальний сорт, який, завдяки своїм особливостям тривалий час не просто існує, а стабільно зміцнює свої позиції на сільськогосподарському ринку України. АННУШКА має ультракороткий період вегетації – 80 днів. Саме цей фактор дозволяє фермерам вирощувати сорт фактично в кожній природно-кліматичній зоні України.

Демоділянку з цим сортом ми заклали шістнадцятого липня (на фото)

Посів сої "Аннушка" 06.07.2018

Посів сої “Аннушка” 06.07.2018

А ось який вигляд ця ділянка має станом на 7 вересня:

 

Посів сої "Аннушка" станом на 07.09.2018

Посів сої “Аннушка” станом на 07.09.2018

Посів сої "Аннушка" станом на 07.09.2018

Посів сої “Аннушка” станом на 07.09.2018

Наразі соя перебуває у фазі наливу бобів, а збирання врожаю заплановане вже на початок жовтня.

За такого періоду вегетації цей сорт є досить продуктивним і вже показував у західних регіонах України врожайність 4 т/га.

Однак найголовнішою перевагою сорту АННУШКА, на мою думку, є можливість працювати з ним за технологією пожнивних посівів після озимого ячменю чи ріпаку.

– Тобто, можливість отримати два врожаї за сезон?

– Саме так. Сьогодні сою дуже активно вирощують ще й для того, щоб отримати другий урожай за сезон. У цьому моменті якраз і полягає головна цінність АННУШКИ. Цей сорт завжди славився хорошими показники врожайності. Адже отримати 2-2,5 тонни, а це більш ніж 20 000 грн чистого прибутку на 1 га, другого врожаю в літній період, коли земля простоює, несучи витрати тільки на насіння і сівбу, погодьтеся, досить непогано. Можна не тільки використовувати землю два рази за сезон, але і за допомогою сої додатково збагатити ґрунт азотом під наступну культуру. Адже всі знають про сою як чудовий попередник для левової частини сільськогосподарських культур.

Крім того, не варто забувати, що восени часто-густо незадовільні погодні умови спричиняють подовження вегетації сої. Звідси ‒ збирання врожаю може відтерміновуватися на більш пізній строк. В результаті чого соя показує низький рівень схожості, легко піддається ураженню основними хворобами. В підсумку можемо отримати ще один негативний момент ‒ загнивання врожаю. Ультраранні сорти сої можна вирощувати з набагато меншими ризиками. На пізніх сортах вже потрібно проводити десикацію, досушувати їх. А це – додаткові витрати. Тому майбутнє однозначно за ультраранніми сортами сої, адже вони вирішують на сьогодні головні питання для фермерів – час посіву і збирання врожаю.