«Відновлене зрошування – це додатково 4 мільярди гривень в агросектор» - науковці
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Нині в Україні поливають 485 тисяч гектарів, а збільшити ці площі можна до 2 мільйонів гектарів.

 

Інвестиції у відновлення зрошування в Україні можуть дати аграріям значний економічний ефект. Про це пише директор Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України Раїса Вожегова у колонці для «Агроінсайдер».

За словами експерта, відродження зрошувальних систем дасть можливість виробляти щорічно 7,5-8 мільйонів тонн зерна, 1,6-1,8 мільйонів тонн насіння сої, 2,5-3 мільйони тонн овочевих культур та 800-880 тисяч тонн плодів, ягід та винограду. А сумарна вартість валової продукції з проектної площі зрошування становитиме 3,6-4,1 мільярдів доларів.

Експерт повідомила, що останніми роками аграрії почала вкладати гроші в зрошування, адже розуміють, що це збільшує врожаї. Нині площа зрошування в Україні збільшується в середньому на 20 тисяч гектарів щороку. Так, цьогоріч вже поливають 485 гектарів полів.

«Але цього недостатньо. Площу зрошуваних земель в Україні необхідно збільшити до 1,8-2 мільйонів гектарів», - каже Вожегова.

За словами науковця, типова модернізація внутрішньогосподарських систем зрошення, яка передбачає заміну насосного обладнання, дощувальних машин кругової дії та частини трубопроводів, а також мережі електропостачання коштуватиме приблизно 1400 доларів на 1 гектар. Дві третини цих витрат припаде на сільгосппідприємства, а одна третина – на насосні станції та трубопроводи загального користування.

Відновлення систем зрошення коштуватиме майже 2400 доларів з гектара, і дві третини цієї суми підуть на системи загального користування. А от розширення площ зрошення буде ще дорожчим – близько 2 600 доларів з гектара.

Незважаючи на високу вартість, в НААНУ запевняють, що вкладення окупляться. Оскільки ремонт і покращення стану каналів та головної насосної станції зменшить витрати на електроенергію та підвищать врожайність. А це дасть економічний ефект - близько 400 доларів на гектар, тоді як відновлення та розширення площ зрошення дадуть змогу отримати 800-1000 доларів додаткового прибутку на гектар, якщо, наприклад, фермери почнуть вирощувати на зрошувальних площах сою і кукурудзу.

За матеріалами agroinsider.com.ua