Коли наша АгроЕкспедиція мандрує країною та відвідує господарства різних областей, нам трапляється багато пізнавального та корисного досвіду, який трохи виходить за рамки власне кроп-туру. Так було і в АгроЕкспедиції Пшениця 2018, коли на Миколаївщині, в гостях у ПСП «Корона», ми довідалися про успішний досвід вирощування льону олійного. Тож і вирішили розповісти про нього окремо, адже, хоч це й не пшениця, проте культура досить цікава.
Сіяти льон у господарстві, як розповів його директор Володимир Онищук, починають одразу, як тільки можна буде зайти в поле.
«Як тільки в поле можемо заходити, одразу починаємо сівбу. Практично одночасно сіємо льон, горох, ячмінь. Можна було б взагалі в один день усе це сіяти, але усе зав’язано на техніку. На «сеанс одночасної сівби» в нас техніки не вистачає, тому сіємо першим те поле, яке краще підготовлене на даний момент. Якщо називати терміни, це десь кінець березня – початок квітня. Але кожного року по-різному буває, залежить від погоди. Минулого року сіяли на початку квітня, а от цього року вже дещо пізніше, бо весна була затяжна та холодна. Сніг лежав, дощі йшли, тому в поле зайшли пізніше», — розповідає Володимир Іванович.
На полі, яке показав нам директор господарства, попередником льону був озимий ячмінь. Після збирання попередника поле підготували з осені, а навесні вже сіяли посівним комплексом «Партнер» прямого висіву з одночасним внесенням добрив.
«Посіяли з міжряддям 15 см з одночасним внесенням добрив. Норма висіву у нас становить близько 50 кг/га насіння. Це дає нам густоту рослин близько 1 млн. Насіння, до речі, сіємо української селекції, зокрема, сорти Інституту олійних культур НААН, що в Запоріжжі. Є в нас також посіяні два гібриди, Дунай і Надійний, розробниками яких є також вихідці з Запорізького інституту. Тобто надаємо перевагу вітчизняній селекції тут», — каже Володимир Онищук.
За словами директора підприємства, льон в їхній зоні не хворіє, тому фунгіцидів на нього не вносять. Практично ні хвороб, ні шкідників у регіоні для льону немає, а отже, немає потреби у захисних обробках.
Володимир Онищук пояснює, що головне у захисті льону – гербіцид, боротися з бур’янами потрібно вчасно і ефективно. Адже, якщо не встигнути «вигнати з поля» нахабних чужинців, вони не дадуть культурі шансу на нормальний розвиток та гарний урожай. Ну і у випадку критичної засміченості полів допомогти зможе лише десикація.
«У зв’язку з цим працюємо найбільш жорстким препаратом з усіх можливих для льону, у даному випадку це Гроділ Максі. Вносимо у нормі 0,1 л/га, максимальних норм остерігаємося, оскільки в нашій зоні цей продукт має післядію. Відповідно, посіви льону маємо більш-менш чистими», - каже директор.
Гербіцид, за словами аграрія, вносять «у чистому вигляді», без змішування з будь-якими препаратами. А далі проводять три послідовні підживлення культури.
Рецепт для кожної з таких обробок був таким: Гуміфілд Форте Брікс 0,4 л/га, Вермимаг 1 л/га, Цеовіт Мікро універсальний 1,5 л/га, сульфат магнію 2 кг/га та карбамід 5 кг/га.
«Даємо, як бачите, гумати, фолієві кислоти, сульфат магнію у нас взагалі під всі культури вже під кожну обробку. А карбаміду даємо небагато, бо у нашій зоні із ним потрібно бути обережним, адже тут сонця багато. Таким чином по льону працювали тричі, а далі вже не працювали, бо почала культура цвісти. То ми порадилися з агрономом і вирішили, що немає вже сенсу якось ще підживлювати», — пояснює Володимир Іванович.
Він каже, що минулого року урожайність льону отримали на рівні 2 т/га, а як буде цього року – прогнозувати не береться.
«Щоб ви розуміли, льон – то така культура, яка у нас дає близько 2-2,5 т/га. От минулого року ми на 2 т/га вийшли, а цього року умови гірші, то навіть не знаю, чого очікувати. За кліматичними умовами цей рік набагато гірший, великий розрив між дощами. Виходить, що у нас 2 місяці взагалі дощу не було, а якщо десь і випало 3-5 мм, то це не дощ, це сльози. Хоч і минулий рік був не найкращим для льону, ми раніше більші врожаї, бувало, збирали, але й цей рік нас не балує», - підсумовує аграрій.
Олена Басанець, SuperAgromom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта