У FAO закликали ВР ухвалити новий закон про кооперацію
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Експерт назвав переваги створення сучасних кооперативів для агробізнесу та споживача.

Проект закону «Про сільськогосподарську кооперацію» дасть шанс малим та середнім виробникам сільгосппродукції в Україні конкурувати на рівні з агрохолдингами. Таку думку висловив економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) Андрій Ярмак.

Законопроект про кооперацію за новим зразком депутати розглядатимуть завтра, 5 липня. Тож експерт закликав парламентарів не зволікати з прийняття закону, який може стати ключовою аграрною реформою.

За словами Ярмака, новий закон дасть змогу знизити ціни на продукти, прибравши одного або кількох посередників між споживачем та виробником продуктів харчування. Також він допоможе зруйнувати локальні монополії переробних підприємств та поліпшити якість продуктів харчування завдяки повного контролю (відслідковуваності) за сировиною, та збільшити асортимент.

Натомість для агробізнесу в новому законі будуть такі «плюси» як збільшення ефективності виробництва та переробки продуктів харчування, підвищення рівня конкуренції. Також нове законодавство сприятиме збільшенню доданої вартості продукції, яка відправляється на експорт.

Наприклад, кооператив виробників молока, буде мати значну ринкову перевагу перед приватним переробником, бо у нього буде повна гарантія наявності сировини, а приватному переробнику потрібно буде постійно цю сировину шукати. Кооператив фермерів-молочників також буде мати гарантовану якість сировини, на відміну від приватного переробника, а це буде сприяти підвищенню цінності та ціни продукту, зазначив Ярмак.

В пояснювальній записці до законопроекту йдеться - нині частка сільськогосподарських виробничих кооперативів у загальному обсязі виробленої сільськогосподарської продукції в Україні - менше 1%, а кількість членів кооперативів є меншою за 30 000 осіб, що складає менше 0,2% сільського населення України.

Торік Держстат зафіксував 1023 обслуговуючі сільгоспкооперативи та 992 виробничих кооперативи.

Автори законопроекту та низка експертів вважають нинішнє законодавство застарілим.

Натомість у новому проекті усуваються обмеження та пропонуються додаткові можливості для розвитку сільськогосподарських кооперативів. Зокрема, кооперативи, які діють з метою одержання прибутку (незалежно від обраного виду діяльності), матимуть право здійснювати операції з особами, які не є членами або асоційованими членами таких кооперативів, за умови, що сумарна вартість таких послуг та операцій не перевищує 20 відсотків виручки кооперативу, та не матимуть обмежень щодо переходу права власності на продукцію своїх членів.

Законопроект ВР планує розглянути завтра, 5 липня.

За матеріалами www.facebook.com