Починаючи з 1992 року, площі під зерновими культурами, особливо під озимою пшеницею, в Україні залишаються практично незмінними. Хліб вирощують майже у кожному господарстві, незалежно від його розмірів. А отже, вибір сортів пшениці, ячменю та жита є досить актуальним питанням для більшості наших аграріїв.
Миронівський інститут пшениці імені В. М. Ремесла НААН не лише постійно працює над створенням нових сортів зернових, але й розповідає про переваги української селекції агровиробникам. От і цього року на вже традиційному Дні поля Інституту представили добре відомі та нові сорти пшениці, ячменю, жита та тритікале, а на додачу – розповіли про ефективність різних технологій захисту посівів.
Та спершу – кілька слів про те, чим живе сьогодні МІП. Олександр Демидов, директор Інституту, розповів про досягнення останніх років.
«Якщо підвести підсумки останнього року, Інститут відкрив аспірантуру, тут працює спецрада. Минулого року захищено 7 кандидатських робіт, 1 докторська. Я думаю, що це лише початок, і моя мрія – щоб усі науковці нашого МІП мали ступінь або кандидата, або доктора наук. Якщо ж брати виробничу програму, сьогодні завдяки НААН банк землі в нас збільшився більш ніж на 20 тис. га, в регіонах працюють 5 господарств, дослідна станція. Ми розширюємо географію реалізації нашого насіння, наша мрія – від 1,5 млн га посівів зернових нашої селекції дійти до 3 млн га. І я думаю, що ця мрія обов’язково здійсниться у недалекому майбутньому», – розповів він.
Також Олександр Анатолійович зазначив, що сорти миронівської селекції вже третій рік висівають в Угорщині з метою занесення їх у загальноєвропейський реєстр, що дасть змогу реалізувати українське насіння у більш ніж 60 країн світу. Сьогодні напрямок роботи з іншими країнами є одним з пріоритетних для Інституту, сказав він.
Миронівський інститут пшениці зараз працює не лише над створенням та удосконаленням сортів зернових, але й над технологіями вирощування. Так, вже 5 років науковці співпрацюють з компаніями Bayer та DuPont у сфері захисту посівів зернових. А цьогоріч до них приєднався і найбільший національний виробник ЗЗР та мікродобрив ГК UKRAVIT, який представив власну технологію захисту озимої пшениці та ячменю на полях МІП.
Сьогодні зерновими селекції Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла НААН України засіяно більше 1,5 млн га вітчизняних полів. Проте, як вже згадувалося, керівництво наукової установи мріє збільшити цю цифру щонайменше вдвічі. І для цього пропонує нові високопродуктивні та стійкі сорти зернових українським аграріям. На Дні поля гостям продемонстрували демоділянки, на яких висіяно більше 100 сортів зернових – як вже добре відомих, так і «новеньких», зареєстрованих вже у цьому році. І навіть таких, що лише чекають на процедуру державної реєстрації. На сьогодні Інститут пшениці має 102 зареєстровані сорти, ще 32 проходять сортовипробування. Тож поглянути гостям Дня поля було на що.
Зокрема, серед новинок учасники заходу змогли побачити посіви таких озимих сортів:
Також було представлено і широкий асортимент сортів ярих пшениці та ячменю, вівса, тритікале. Посіви вийшли досить строкатими – адже один сорт вищий, інший – нижчий, один остистий, інший – безостий, якийсь вже достигає, тоді як «сусіди» ще зеленіють. Але при цьому усі вони милували око відмінно здоровими, потужними рослинами. Ця картина вселяє надію, що українські сорти таки можуть на рівних конкурувати з кращими закордонними і незабаром посядуть гідне місце у обсягах посівних площ.
Звісно, насіннєві посіви та демоділянки захищають від впливу хвороб та шкідників, а також конкуренції з боку бур’янів особливо надійно. Саме тому у Миронівському інституті пшениці й випробовують різні системи захисту від найвідоміших виробників ЗЗР.
Особливу цікавість викликало поле, на якому була застосована система захисту від найбільшого українського виробника, компанії UKRAVIT.
Представити учасникам Дня поля власну технологію приїхав Віталій Ільченко, власник ГК UKRAVIT.
«Те, що Україна раніше, упродовж багатьох років, імпортувала, тепер почали виробляти тут, в нашій країні. Наприклад, наша частка, частка вітчизняних ЗЗР на ринку, вже сягнула 8%, і я вважаю, що це лише початок: ми будемо йти далі, розвиватися та витісняти іноземних постачальників з нашого ринку. Тільки разом, об’єднавши зусилля науковців, виробничників, усіх причетних до галузі людей, ми зможемо відстояти Україну і не залишатися аграрною колонією розвинених країн, а розвивати власну науку, власне виробництво. Україні є чим пишатися, і ми хочемо зробити власний внесок у процвітання нашої держави. Тож працюємо і над удосконаленням та розширенням виробництва, і над новими технологіями та розробками. Минулого тижня ми відкрили у Черкасах Науково-дослідний інститут «Інститут здоров’я рослин», запускаємо на своєму виробництві 6 нових виробничих цехів. І я запрошую до співпраці науковців, агрономів, менеджерів зі збуту. Ми хочемо перетворити країну з імпортера на експортера, і я вірю, що нам це вдасться», – такими словами привітав Віталій Ільченко учасників заходу.
І дивлячись на посіви пшениці, якими опікується у МІП його компанія, дійсно можна сподіватися, що українські продукти не гірші, а можливо, у дечому й кращі зарубіжних.
Рослини здорові, посіви чисті від бур’янів, не видно жодних ознак присутності шкідників.
Представники UKRAVIT детально розповіли про захист посівів на кожному етапі розвитку культури:
«Оскільки мова йде про насіннєві посіви, ми прийняли рішення серйозно підійти саме до фунгіцидних обробок. Стосовно гербіцидного захисту, основну увагу звертали на дводольні, оскільки попередником пшениці на цьому полі був горох», – пояснюють вибір системи захисту фахівці UKRAVIT.
Зморені тривалою прогулянкою полями та літньою спекою, але задоволені побаченим і почутим, поверталися з демоділянок гості Дня поля. А на них уже чекав неймовірно красивий і настільки ж смачний миронівський коровай, випечений з борошна пшениці миронівських сортів.
Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта