Щоб побудувати «зелену» економіку Україні треба 200 мільярдів євро – експерти
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Ця сума співставна з валовим державним боргом України за часи незалежності.

Україна має розробити Стратегію розвитку зелених фінансів в Україні. Це дозволить забезпечити стабільне фінансування в «зелену» економіку. Про це йдеться в статті голови Center for Blended Value Studies Олександра Сущенка.

За підрахунками німецького think-tank DIW Econ, загальні потреби України для побудови зеленої економіки (низький рівень екологічних, соціальних та управлінських ризиків) становлять щонайменше 200 мільярдів євро.

Ця сума є співставною із валовим державним боргом, який Україна накопичила за часи незалежності.

Олександр Сущенко зазначає, що Україна має низку зобов’язань щодо зменшення парникових викидів та розвитку «зеленої» енергетики. Зокрема, йдеться про Паризьку кліматична Угоду, Угоду про асоціацію з ЄС, Угоду про приєднання до Європейського енергетичного співтовариства, тощо), положення чинних нормативно-правових актів України, як то Указ ПУ «Про стратегію сталого розвитку «Україна-2020», розпорядження КМУ «Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок».

Якщо ж врахувати часові рамки за існуючими зобов'язаннями, підкреслює експерт, то до 2030 року необхідно щороку витрачати понад 16 мільярдів євро для побудови зеленої економіки, стійкої до нефінансових ризиків.

Першим кроком на шляху до формування ринку зелених фінансів - системи, стійкої до нефінансових ризиків - повинно стати запровадження єдиної класифікації зелених проектів, які повинні сприяти досягненню цілей сталого розвитку.

Також експерт вважає необхідним створення спеціальної агенції (спільно з міжнародними фінансовими інституціями), яка б надавала «зелений статус» фінансовим інструментам, які дають можливість акумулювати відповідні фінансові ресурси.

Важливим кроком є і запровадження обов'язкового звітування за нефінансовими ризиками для великих компаній (чисельність працівників - більше 500 осіб). Фактично, мова йде про внесення змін та доповнень до Директиви 2013/34 (є частиною Угоди про асоціацію з ЄС) щодо нефінансової звітності компаній, яка до цього часу містила лише вимогу щодо підготовки такої звітності, проте не давала чіткого уявлення про її зміст.

У відповідності до змін, які планується внести, нефінансова звітність повинна буде містити не тільки інформацію стосовно рівня внутрішньої ціни на викиди парникових газів, а й сценарії розвитку фінансових показників компанії в залежності від її величини.

Експерт зауважує, що перелік кроків є набагато більшим, проте вказані заходи є найбільш важливими і основоположними - без яких не буде можливим створити чіткі нормативно-правові умови розвитку ринку зелених фінансів, які будуть зрозумілими, в першу чергу, для міжнародних фінансових інституцій.

За матеріалами delo.ua