"Аграрний фонд" підозрюють у хабарництві
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

6dfg.jpg

ПАТ “Аграрний фонд” планує запустити паралельно з форвардом інструмент, який дозволить компанії залучати кошти – мова йде про запуск ф’ючерсного контракту на пшеницю на Аграрній біржі. Що з цього може вийти,  розбирався Аgronews.ua.

Білборди столиці заполонили зображення голови правління ПАТ «Аграрний фонд» Андрія Радченка з красномовним амбітним написом про запуск Аграрної біржі.  Насправді, мова йде про новий проект «Аграрного фонду» -  впровадження ф’ючерсного контракту на пшеницю на Аграрній біржі, яка в Україні вже давно працює і відноситься до сфери управління МінАПК, а «Аграрний фонд» має там історію торгів, контрактів - ф'ючерсних, спотових, на борошно, на зерно.

http://rs.img.com.ua/crop?v2=1&w=0&h=208&url=http%3A%2F%2Fdengi.bm.img.com.ua%2Fdengi%2Forig%2F2%2F37%2F16fa7028111b1c9b88d5a4a30dcad372.jpg

За словами Андрія Радченка, у спрощеному вигляді модель виглядає так: «Аграрний фонд» бере форвард у аграрія і перехеджирує тут же від покупця ф’ючерсу. На виході має різницю – арбітраж, за мінусом своїх витрат у вигляді вартості грошей і деяких накладних витрат.

Планується , що проект стартує у першому кварталі 2017 року з обсягу в 200 млн грн, закуповуватися буде продовольча пшениця, 2-3 клас. Лоти будуть уніфікованими, контракти – відносно невеликого обсягу. Торги проходитимуть на Аграрній біржі. Великі учасники зможуть купувати кілька лотів відразу. За прогнозами Андрія Радченка, попит буде більшою мірою з боку портфельних інвесторів, спекулянтів, які прийдуть за маржею, а не за зерном. “Безумовно, буде якась частина стратегів, реальних покупців з фізичного ринку, які прийдуть за конкретним контрактом, особливо якщо буде дисконт – терміни поставки будуть підходити, місце відвантаження і т.п. Але більшою мірою торгувати будуть ті, хто хоче спекулювати “, – додав він.

Щодо питання  нівелювання ризиків, Андрій Радченко зазначає в інтерв’ю журналу «Гроші»: «У нас є історія форвардних закупівель, клієнтська база і перелік проблемних активів і компаній, з чиєї вини вони сформувалися. Тобто весь ризик непостачання укладається в ті 0,5-1,5% проблемних форвардних контрактів, які є у «Аграрного фонду»».

Але прозорість та чесність втілення нової ініціативи від «Аграрного фонду» викликає сумніви. Як повідомило видання «Наші гроші», прокуратура підозрює керівництво ПАТ «Аграрний фонд» в тому, що воно домовилось з ТОВ «Сім інвестторг» про перерахування останньому 15,17 млн грн. передоплати за закупівлю пшениці за умови, якщо отримає від приватної фірми хабар у розмірі 525 тис грн. Про це свідчить ухвала Дніпровського районного суду м. Києва від 30 січня.

За даними слідства, у квітні 2016 року державне підприємство ПАТ «Аграрний фонд» уклало з «Сім інвестторг» договір про закупівлю 1 тис. тонн пшениці 2 класу врожаю 2015 року за 4 300 грн. за тонну на суму 4,3 млн грн. Того ж місяця підприємства уклали ще один договір про закупівлю у «Сім інвестторг» 2,5 тис тонн такої ж пшениці за 4 350 грн. за тонну за 10,87 млн грн.

Як встановили слідчі, керівництво «Аграрного фонду» уклало обидва договори, пообіцявши перерахувати «Сім інвестторг» передплату за товар у розмірі 15,17 млн грн. за умови, якщо приватна фірма передасть готівкою неправомірну вигоду в розмірі 525 тис грн., виходячи з розрахунку 150 грн. за тонну.

В матеріалах справи не зазначається, чи отримали службовці держпідприємства хабар. Втім, за даними прокуратури, службові особи ПАТ «Аграрний фонд» впроваджували подібні схеми на постійній основі.

Слідство також з’ясувало, що станом на осінь минулого року «Сім інвестторг», який отримав кошти від держпідприємства, не повністю виконав умови договорів та має заборгованість перед ПАТ «Аграрний фонд» за недоставлене зерно в сумі 4,7 млн грн. Кошти були перераховані фіктивним фірмам для подальшого переведення їх у необліковану готівку.

Слідчі в особливо важливих справах третього слідчого відділу прокуратури міста Києва, які розслідують кримінальне провадження № 4201610000001024 від 24.10.2016, звернулися до суду з клопотанням здійснити привід одного зі свідків у справі до прокуратури. Суд клопотання задовольнив.

Враховуючи цей факт, є певні ризики того, що новий проект «Аграрного фонду» із запуску ф’ючерсного контракту на пшеницю на Аграрній біржі не зможе створити вікно можливостей для середнього агробізнесу, адже, де гарантія того, що агрокомпаніям не доведеться давати хабарі ще й за можливість  вийти на торги на Аграрній біржі.