Верховна Рада України на днях схвалила проект закону, яким забороняється використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів, молока і молочних продуктів, а також встановлюється адміністративна відповідальність за порушення цієї норми.
За ухвалення законопроекту №3871 "Про внесення змін у деякі закони України щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів" у першому читанні проголосували 233 народних депутатів при необхідному мінімумі в 226 голосів.
Що зміниться після його прийняття в країні та чи відчує його дію на собі український споживач Agronews запитав у експертів продовольчої галузі.
Куликова Олена, Головний редактор журналу «Споживча довіра»
Не хочу говорити про політичні мотиви прийняття в першому читанні цього закону. Але виходить так, що на тлі величезної кількості суперечливої інформації про пальмову олію, політики намагаються продемонструвати електорату, що вони нібито піклуються про здоров'я нації.
На мою думку, сьогодні в Україні не існує об'єктивних причин для повної заборони використання пальмової олії в харчовій промисловості, ні економічних, ні соціальних.
Підтримка громадян це дуже добре, але необхідно розуміти, що в Україні, по-перше, не вистачить молока, щоб повністю замінити пальмову олію у виробництві молоковмістних продуктів (сирні продукти, спреди тощо), а по-друге, це позбавить українців вживати більш дешеві продукти за вмістом рослинних жирів. Якщо замінити пальмову олію на більш дорогу сировину, ціна на продукти може зрости від 10 до 50% на певні групи товарів, а деякі продукти і зовсім можуть зникнути з полиць магазинів. Насамперед необхідно зобов’язати виробників, які використовують пальмову олію, вказувати на маркуванні правдиву інформацію щодо її вмісту, та у якому вигляді вона використовується (в натуральному чи гідрогенізованому).
Слід пам’ятати, що якісна пальмова олія, яка вживається в харчовій промисловості, набагато ближче до натуральних продуктів, на відміну від маргарину, який може містити транс-жири.
Якість їстівної пальмової олії регламентується державними стандартами України, підґрунтям яких є наукові дослідження, що довели безпечне застосування цього продукту в певних кількостях у виробництві харчової продукції.
Що на мою думку дійсно треба, це посилити контроль за відстеженням потрапляння на споживчій ринок фальсифікату, коли виробники навмисно обманюють споживачів, замінюючи молочну сировину рослинною олією у традиційних молочних продуктах. А також необхідно контролювати якість пальмової олії, яка використовується у продуктах харчування та встановити критерії використання цієї олії, а не заборонити її повністю. Пальмова олія в світі не заборонена до вжитку, але є чітко визначені правила щодо її маркування та позначення на упаковці. Продукти з пальмовою олією обов’язково повинні бути забезпечені попередженням для покупців на маркуванні товарів.
Основними постачальниками пальмової олії до України є світові лідери виробництва – Малайзія та Індонезія
Кохан Світлана, провідний інженер відділу технічної перевірки та розробки стандартів Управління національної та міжнародної стандартизації Національного органу стандартизації
Розмови щодо заборони використання пальмової олії вже точаться досить давно. Швидше за все, підставою для заборони є бажання унеможливити фальсифікування продукції. Це добре. Але такі заборони ніколи не вирішували питання фальсифікації. У Висновку до законопроекту 3871 подано, що метою проекту, відповідно до Пояснювальної записки до нього, є «пряма заборона використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів, молока та молочних продуктів та встановлення адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення». На мою думку, варто більше приділити уваги для вирішення питань щодо контролювання продукції, виготовленої з використанням пальмової олії. В Україні є провідна наукова установа – Український науково-дослідний інститут олій та жирів НААН України. Фахівці інституту розробили досить великий обсяг національних стандартів для контролювання якості та безпечності пальмової олії, яку імпортують в Україну. Наприклад, ДСТУ 4306:2016 Олія пальмова. Технічні умови постачання, ДСТУ 4438:2005 Олеїн пальмовий. Загальні технічні умови, ДСТУ 4439:2005 Стеарин пальмовий. Загальні технічні умови, ДСТУ 4563:2006 Олія пальмоядрова. Технічні умови постачання, ДСТУ ISO 17932:2014 Олія пальмова. Метод визначення погіршення показника знебарвлення і вмісту каротину.
Тобто, нормативною базою ми забезпечені. А тепер виникає питання – в Україні чинний ДСТУ 4562:2006 Олія кокосова. Технічні умови постачання. Олію кокосову здавна використовують у виробництві морозива. Правдиво пишуть у маркуванні. Навіть стандарт є такий ДСТУ 4735:2007 Морозиво з комбінованим складом сировини. Загальні технічні умови. Змінами в цей стандарт передбачено використання окрім кокосової олії і пальмову також. І український споживач уже звик до такого морозива і знає, що в складі є кокосова і пальмова олія. Однак, купують – тобто свідомо роблять свій вибір. Тому, замість заборон, можливо треба посилити контролювання, ідентифікацію і вимоги до маркування. А відтак, за невиконання зазначених вимог застосовувати штрафи. Та бажано такі, щоб в подальшому упійманий на неправді не захотів би більше обманювати.
Стосовно наслідків прийняття законопроекту. Втрати у багатьох виробників будуть досить масштабні. Потрібно розуміти, що сировину завозять не на день, і не на тиждень. А заборона такої олії передбачає використати усі її залишки або на переробку чогось іншого, або утилізацію. Я не впевнена, що депутати захочуть сваритися з виробниками – платниками податків. Як це проявиться на споживачах? На сьогодні пальмову олію використовують як певний замінник для здешевлення продукції (в тому числі) не знижуючи поживність продукції. А заборона призведе до різкого здорожчання великої групи товарів. Тож не помітити це буде дуже важко.
Мої особисті висновки такі. Забороняти використання пальмової олії не доцільно. Варто підвищити відповідальність виробника і зобов’язати повністю зазначати склад продукту в маркуванні та забезпечити належний контроль.
В минулому маркетинговому році Україна імпортувала 145,7 тисячі тонн пальмової олії проти 136,2 тисячі тонн роком раніше
Нагадаємо, раніше Європейська Бізнес Асоціація звернулася до Голови Верховної Ради України з проханням не підтримувати проект Закону №3871, яким пропонується заборонити використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів. Раніше компанії-члени Асоціації вже звертались до профільного Комітету ВРУ щодо недоцільності прийняття цієї законодавчої ініціативи та з проханням рекомендувати ВРУ відхилити проект Закону №3871. Насамперед, компанії-члени Асоціації цілком підтримують заборону використання пальмової олії у традиційних молочних продуктах (сметана, ряжанка, кефір, сир кисломолочний тощо), яка закріплена в частині другій статті 6 Закону України №1870-IV.
Законопроектом №3871 "Про внесення змін у деякі закони України щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів" пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачивши адміністративну відповідальність за вчинене правопорушення, а саме: виробництво, введення в обіг або реалізація продукції, яка не відповідає вимогам стандартів, сертифікатів відповідності, норм, правил і зразків з безпеки, якості, в тому числі харчових продуктів з вмістом пальмової олії, комплектності та упаковки (за винятком випадків, передбачених законодавством України) тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадян-власників підприємств чи уповноважених ними осіб від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім цього, якщо порушення вчинено повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, штраф зростає - від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Та навіть якщо держава зможе забезпечити належний контроль в потрібному обсязі за дотриманням прийнятих норм, та правилами маркування продукції, то цікавою є логіка, що в даному законі не передбачене регулювання імпорту продуктів харчування з вмістом пальмової олії. І вирішити це питання блищим часом уряд не зможе через підписані раніше угоди з СОТ та ЄС. Тобто виходить досить дивна ситуація – український виробник буде змушений переходити на використання гідрогенізованої соняшникової чи соєвої олії, що спричинить наявність у рецептурах українських продуктів трансжирів. При цьому ціни на продукцію зростуть, і українці почнуть купувати дешеві імпортовані продукти з Європи та світу, до складу яких входитиме та ж пальмова олія.
Читайте також
Депутатів закликали не зволікати із забороною на пальмову олію
ЄБА виступає проти заборони пальмової олії у виробництві харчових продуктів
Розвінчання міфів, або чому не варто забороняти пальмову олію в Україні
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта