Що буде з цінами на продукти в 2017 році?
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

12.jpg

Найбільше подорожчають вершкове масло, яловиччина і молочні продукти, змушуючи українців переходити на каші і овочі.

Український споживчий ринок досяг самого дна, констатують експерти. За два останні роки продажі товарів масового попиту (FMCG) скотилися до рівня 2004-2005 рр. і в натуральному, і в грошовому вираженні. У минулому році динаміка по 10-15 основним продуктовим категоріям коливалася від мінус 5% до плюс 3-5%, тобто, в результаті ринок вийшов в кращому випадку в нуль. І в 2017 р ситуація навряд чи зміниться на краще.

"В ідеалі за деякими видами товарів можливе зростання продажів в гривні на 5-7%. З такими темпами споживання досягне рівня 2013 року через 10 років. Але навіть настільки невелике зростання можливе лише з другого півріччя, коли плата за комуналку не буде такою великою, як зараз ", - вважає регіональний президент Jacobs Douwe Egberts (Jacobs Ukraine) Тарас Лукачук.

Проте, не дивлячись на і так невисокі апетити українців, продукти харчування продовжать поступово дорожчати.

Свинина замість курятини

"У деяких випадках виробникам краще продати менше, але дорожче і заробити стільки ж грошей", - розповів глава Асоціації постачальників торговельних мереж України Олексій Дорошенко.

За його словами, НБУ вже підвищив свій прогноз інфляції, а загальна інфляція серйозно позначиться на вартості продуктів.

У січні темпи зростання вартості продуктів харчування були істотно вище очікуваних. Наприклад, за 20 днів цього року молочка піднялася в ціні на 3%, що в річному вираженні становить майже 50%. Тобто, до кінця року молоко, кефір, сметана і сир коштуватимуть в півтора рази дорожче, ніж зараз. Яловичина подорожчала на 2%, що в річному вираженні дає 40%.

Трохи подешевшала в січні тільки свинина. За словами експертів, свинина і курятина падають в ціні через АЧС і пташиний грип. Нові спалахи фіксуються мало не щотижня. Тому зовнішні ринки для нас закриваються, і пропозиція на внутрішньому ринку збільшується.

"Але ринок свинини в Україні все одно трохи дефіцитний. Тому ціна буде стояти на місці", - вважає Олексій Дорошенко.

Варто зазначити, що весь минулий рік свинина була відносно дешевою, що змусило нервувати продавців курятини: чи не вперше у них з'явився реальний конкурент за гаманці споживачів. За даними Асоціації "Свинарі України", в минулому році споживання свинини зросла на 7%, а курятини та яловичини - знизилося на 2% і 6%, відповідно.

У підсумку на кожного українця припало по 25,1 кг курятини, 19,4 кг свинини і всього 7,3 кг яловичини.

Не до жиру

Курячі яйця, за словами Олексія Дорошенко, повинні були подешевшати в грудні, але передсвятковий попит відклав цей процес на початок 2017 року.

"У роздробі яйця подешевшали на 1 грн за десяток, зате оптові ціни впали на 3-4 грн. Уже зараз деякі птахофабрики відпускають свій товар по 10,5 грн / дес. за яйця першого і другого сорту. З такими темпами яйця вже на початку лютого можуть подешевшати на 5 грн за десяток, до 15 грн в роздробі. Але тільки після того як будуть розпродані старі запаси ", - говорить експерт.

А ось в молочній групі розпродажу не буде. Майже вся продукція, навпаки, дорожчає. І швидше за все - вершкове масло. В кінці січня за "Селянське" продавці просять 97-100 грн / кг, а масло жирністю 82% оцінюється в 110-120 грн / кг. За прогнозами аналітиків "Інфагро", в лютому ціни на вершкове масло в Україні можуть побити черговий рекорд, так як зараз вигідно експортувати товар, навіть не змінюючи доларову ціну.

Директор "Інфагро" Василь Вінтоняк вважає, що виробники молочки змінюють асортимент продукції, що випускається на користь експортних позицій: масла і сухих молочних продуктів. Очікується, що світові ціни будуть рости, а виробництво молока в Україні в 2017 році продовжить падати.

Підвищення внутрішніх цін на молочні продукти (тільки за липень-грудень 2016 року у 25%) зробить більш вигідним імпорт.

Каша з сокири

За даними Держстату, в 2016 році ціни на споживчому ринку України зросли на 12,4%. Таку ж динаміку демонстрували і ціни на крупи та інші бакалійні товари. Їх вартість в січні істотно не змінилася. Наприклад, гречку зараз продають по 30-35 грн / кг. Кіло манки пропонують за 9,5-12 грн, пшона - за 9-11 гривень. Вівсяна крупа коштує 11-14 гривень, ячна, перлова і пшеничне по 7-9 грн / кг.

За словами фахівця-аналітика інформаційної компанії "ПроАгро" Ярослава Левицького, в січні-березні відбувається сезонне зростання цін на зернові, так як старі запаси скорочуються, а новий урожай потрапить на ринок ще не скоро. Але це зростання невелике і стосується тільки оптових цін на сировину.

"Ланцюжок від зерна до хліба занадто довгий, тому річне подорожчання не повинно бути вище 10%", - говорить експерт.

За його словами, є чутливі категорії товарів, наприклад, гречка, на яких можуть спекулювати як виробники, так і торгівля. Ближче до кінця сезону вони можуть знову спробувати підняти ціни до 45 грн / кг, поки в продаж не почне надходити гречка нового врожаю.

"Реальних передумов до значного збільшення цін на гречку немає. Урожай був достатній. Серед інших круп, на які зберігається великий попит при невисокому виробництві можна виділити горох і пшоно. Вони можуть дорожчати швидше, ніж інші, за аналогією з гречкою. Пшениці і кукурудзи досить, а попит на ячмінні крупи невисокий", - розповів Ярослав Левицький.

Світові ціни на соняшникову олію постійно коливаються в широкому діапазоні (плюс-мінус $ 30), але на внутрішньому ринку все спокійно. Бутильована олія може подорожчати тільки в разі стійкого зростання цін на світовому ринку, коли розцінки всередині країни підтягнуться до експортних. Але поки цього немає.

"По цукру надлишки будуть вивозити на експорт поки є така можливість. До літа ціни будуть стабільні. У сезон цукроваріння можливе зростання вартості до 16-17 грн / кг", - прогнозує аналітик "ПроАгро".

Курс диктує ціну

Якщо на цінники вітчизняних продуктів опосередковано впливає їх вартість на міжнародному ринку, то імпорт цілком залежить від курсових коливань. Особливо чутливі до них морожена риба, морепродукти і екзотичні фрукти.

"Відносна курсова стабільність гривні в 2016 році, а також скасування додаткового 10% імпортного збору, який діяв у 2015 році, дозволили українцям з'їсти на третину більше риби і морепродуктів. Однак, поки рибних страв в нашому меню все одно менше, ніж рекомендують медики", - зазначив гендиректор Асоціації "українських імпортерів риби і морепродуктів" Дмитро Загуменний.

Скільки риби з'їдять українці в 2017 році, буде повністю залежати від валютного курсу та зростання доходів громадян.

Поступово дорожчають і імпортні фрукти. Так, передноворічного достатку дешевих цитрусових вже не спостерігається. Апельсини продають по 35-45 грн / кг, мандарини - по 40-55 грн / кг, лимони - по 40-50 грн. / кг.

Асортимент вітчизняних фруктів на ринках взимку дуже скромний. В основному він представлений яблуками, вартість яких в залежності від сорту коливається в межах 15-20 гривень за кілограм. Значно рідше зустрічаються груші - по 40-60 грн / кг.

Дешеві овочі закінчуються

Овочі борщового набору поки дешевше, ніж рік тому. За даними "Інфо-Шувар", на початку січня капуста, морква і буряк впали в ціні на 5-6%, в порівнянні з кінця грудня 2016 р. Аналітики "Інфо-Шувар" заявляють, що на початку 2017 року оптові ціни на овочі борщового набору стали найнижчими за останні п'ять років (по 2-3 грн / кг).

Дорожчає тільки картопля. Наприклад, в останню декаду січня ціни на неї зросли відразу на 15-20%, до 4-4,5 грн / кг.

Експерти пояснюють це дефіцитом якісного продукту на тлі стабільного попиту. Картопля буде дорожчати і далі. Її запаси в Україні скорочуються, а імпорт занадто дорогий. Крім того, в ЄС ціни також зростають. Наприклад, в Польщі картопля вже в 4 рази дорожче, ніж рік тому.

За словами Олексія Дорошенко, вже в лютому і інші овочі почнуть дорожчати, додаючи в ціні приблизно по 5% щомісяця аж до весни, коли на ринку з'являться ранні капуста, морква, буряк.

За матеріалами: UBR