Як українців захищатимуть від фальсифікату
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Як українців захищатимуть від фальсифікату

4 квітня набирає чинності Закон України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, кормів, побічні продуктів тваринного походження, здоров'я і благополуччя тварин", який має на меті змінити підходи до державного контролю. 

За порушення нового закону передбачені жорсткі санкції. Сума штрафу для юридичних осіб може досягати 70 тисяч гривень. У разі виявлення на виробництві факторів, які становлять небезпеку життю і здоров'ю людей, інспектор може прийняти рішення про тимчасове припинення виробництва. За словами держчиновників, новий закон, з одного боку, створить умови для забезпечення якості та безпеки харчової продукції, а з іншого - введе чіткі і прозорі процедури перевірок, мінімізує корупційні ризики і сприятиме розвитку чесної конкуренції. Ключовими нововведеннями нового закону називають ризик-орієнтований підхід до перевірок операторів ринку і впровадження Акту перевірки. Цей документ буде містити вичерпну кількість питань для перевірки і буде публічним, що мінімізує корупційні ризики. Підприємства перевірятимуть в залежності від ступеня ризику для життя і здоров'я людей, наприклад, в магазині, де продається упакована продукція тривалого зберігання, ризиків менше, ніж в магазині, де продається свіже м'ясо. 

Український ринок харчової продукції переповнений фальсифікатом, при цьому належного контролю за якістю продуктів харчування до цих пір відсутнє. Наприклад, вершкове масло - це від 50 до 70% фальсифікат, стверджують експерти "Союзу споживачів України". Також фахівці констатують відсутність у держави стратегії розвитку споживчого сектора. Якби держава мала чітку позицію щодо високої якості продуктів харчування без ГМО, то тоді можна було б говорити про боротьбу за їхню якість. Україна прийшла до того, що на внутрішньому ринку сьогодні ніхто не може гарантувати споживачеві продукти нормальної якості. 

З поясненнями, чого чекати від нововведень провідні експерти галузі зібрались висловитися на прес-конференції "На продовольчому ринку панує фальсифікат. Як допоможе новий закон". 

Марія Колесник, заступник директора інформаційної компанії "ПроАгро Груп"

Лариса Старикова, координатор аналітичного центру Аграрної Спілки України

Олена Куликова член правління громадської організації "Споживча довіра" та головний редактор журналу "Споживчий довіра"

В решті решт, усі експерти зійшлися на думці, що нововведення є перспективні і мають великі сподівання до покращення ситуації якості продуктів споживання на ринку України. Проте, і найголовніше - споживач сам має дбати про захист своїх прав! Поки українець буде купувати не те, що якісніше, а орієнтуватися лише на дешевизну продукту, то ніякі штрафні санкції нам не допоможуть.