Як серед безлічі етикеток з маркуванням «еко» та «органічний» обрати «чистий» продукт?
Останнім часом на ринку споживчих продуктів побільшало товарів з позначкою «еко», «органічний» та «органік». Це не можливо не помітити, адже полички магазинів так і рясніють відповідною продукцією: поряд зі звичайним молоком та сиром можна знайти їх "органічні" аналоги.
Та чи справді «все те золото, що блищить»? Як свідчить практика, іноді товари з позначкою «еко» не є органічними.
Нещодавно на Полтавщині було зафіксований випадок, коли товар, який не є органічним, позиціонував себе як продукція, отримана без додавання різноманітних добрив, пестицидів тощо. «Попалася» на присвоєнні органічних властивостей олія виробництва ТОВ «Компанія «КАМА».
Полтавське обласне територіальне відділення АМКУ України провело розслідування з цього приводу. Як пояснили виробники олії, продукт з етикеткою, де були присутні слова «EkoMarka» та "ORGANIC" не мали на меті ввести споживачів в оману. Компанія "Кама" стверджує, що при друкуванні етикетки була допущена помилка в написанні знаку для товарів та послуг і замість зареєстрованої торгової марки «Е-ORGANIC™» вказали «ORGANIC». Говорять, що весь тираж етикеток був утилізований, а зафіксований випадок використання утилізованого тиражу етикеток є поодиноким.
Разом з тим «Компанія «КАМА» повідомила, що дійсно не виготовляє органічну продукцію, так як відповідної сертифікації продукції не проводилось. Повідомляється, що вся партія товару з помилкою у маркуванні вилучена з продажу.
Але зробивши помилку в написі на етикетці товару, виробники олії створили у споживачів невірне уявлення про походження та спосіб виготовлення товару. У свою чергу покупець може подумати, що даний продукт має кращі споживчі властивості, аніж інші товари. А це, відповідно до статті 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», вводить споживача в оману та може вплинути на наміри громадян щодо придбання товарів.
Але питання щодо вибору саме органічної продукції залишається відкритим. Якщо іноді й на етикетках роблять помилки, то я придати продукцію, виготовлену без краплини хімії?
Спочатку розберемося, що таке органічний продукт. Отже, органічний продукт – це продукція, отримана в результаті сертифікованого виробництва, під час якого виключається застосування хімічних добрив, пестицидів, генетично модифікованих організмів (ГМО), консервантів тощо.
В Україні наразі немає єдиного сертифікаційного органу, який має право надати продукту сертифікат, відповідно до якого товар позиціонуватиме себе як органічний. Українські виробники органічної продукції користуються послугами різних іноземних сертифікаційних органів. Тому на упаковці органічного товару має знаходитися спеціальний знак. Наприклад, якщо товар сертифікований відповідно до стандартів Європейського союзу, на етикетці має бути присутнім «Євролисточок» та код сертифікаційного органу. Наприклад, UA-BIO-108. «UA» значить, що сертифікований орган знаходиться в Україні, «BIO» - що продукт «органічний», «108» - номер сертифікаційного органу.
Також варто звертати увагу на ціну органічного продукту. Вартість органічного продукту на 20-40% вища за звичайні аналоги. Це зумовлено додатковими витратами на особливості виробництва та сертифікацію.
За матеріалами: ЕнергоЛайфІнфо
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта