«Українська соя: органічна і традиційна» очима ТД «Соєвий вік» (фото, відео)
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

В рамках «Зернових технологій-2018» відбулася друга міжнародна конференція «Українська соя: органічна і традиційна», яку для представників вітчизняного АПК організувала команда «АПК-Информу». У ході зустрічі провідні експерти галузі, серед яких був і власник Торгового дому «Соєвий вік» Олександр Ушаков, обмінялися думками стосовно перспектив розвитку посівних площ під соєю в Україні та світі.

Протягом останніх декількох сезонів вітчизняний ринок соєвих бобів демонстрував справді рекордні показники виробництва, переробки та експорту. Однак поточний МР охарактеризувався для вітчизняного ринку сої певним спадом, який багато в чому пояснюється нестабільними погодними умовами. За інформацією провідних консалтингових компаній та експертів галузі, не дивлячись на те, що в Україні посівні площі під соєю досягли показника у 2 млн га, у сезоні 2017/18 років валовий збір урожаю культури скоротився до 3,97 млн тонн проти 4,35 млн тонн 2016/17 МР.

– Сьогодні ми бачимо певні проблеми на ринку сої і не боїмося про них говорити, – каже один із спікерів конференції, експерт соєвого ринку, власник Торгового дому «Соєвий вік», ГК «UA Group» Олександр Ушаков. – Цей рік виявився невдалим для цієї культури перш за все через те, що не всі сорти було підібрано правильно під ті погодні умови, які у нас були. Поступова зміна клімату справді додала головного болю аграріям, які у свою чергу далеко не завжди обирали ідеальні терміни для сівби. Водночас не варто забувати, що цей сезон став радше винятком і на загальні позиції сої доленосним чином не вплинув.

Куди важливіше, на мою думку, звернути увагу на те, що на вітчизняному ринку посівного матеріалу сої склалася інша, не зовсім приємна тенденція, через яку працювати на ньому стає дедалі важче. Цей ринок фактично неконтрольований, він переповнений фальсифікатом і продукцією ГМО. Незважаючи на усі ці проблеми, я глибоко переконаний, що соя в Україні ще не розкрила свого потенціалу. І її позиції як в Україні, так і у світі продовжуватимуть міцнішати, – спрогнозував Олександр Ушаков.

– Соя – дуже важливий стратегічний продукт для українського сільського господарства. Не тільки тому, що він покращує якість ґрунту, а ще й тому, що є високомаржинальним поруч із такими культурами як соняшник. Соя важлива також і в плані покращення родючості та збільшення урожайності інших культур. А найголовніше – без цієї бобової неможливо говорити про ефективний розвиток тваринництва. Крім того, соя є досить прибутковою культурою, яка на світовому ринку має високі котирування. В Україні вона також приносить прибутки тим, хто займається її вирощуванням, тому її перспективи беззаперечно дуже хороші, – заявив під час своєї доповіді президент Української Аграрної Конфедерації, народний депутат України Леонід Козаченко.

– Виробництво сої в Україні вирішує ряд принципових питань. По-перше, покращує показники родючості ґрунту за рахунок накопичення з атмосфери біологічного азоту в середньому 100-250 кг на 1 га посіву, що у свою чергу забезпечує азотними добривами, сприяє підвищенню, як попередник, врожайності пшениці та кукурудзи, – наголосив під час конференції науковець, президент «Української асоціації виробників і переробників сої» (Украгропромсоя) Віктор Тимченко. – По-друге, використання продуктів переробки сої в кормовиробництві забезпечує ефективність відгодівлі тварин і птиці. По-третє, розв’язує проблему харчового білка у харчовій промисловості. Адже 1 кг сої за кількістю протеїну відповідає 2-м кг м’яса або риби, 4 кг пшениці, 12 літрам молока. Свій слід соя залишила навіть у медицині, а саме у виробництві медпрепаратів, – відзначив науковець.

Незважаючи на прогнози зниження урожаю соєвих бобів у поточному сезоні, у сегменті переробки спостерігається позитивна динаміка (збільшення на 16% – до 1,3 млн).

–  Соя – одна із найзатребуваніших бобових культур. Дійсно, за останні 20 років ми значно наростили об’єми її вирощування в Україні. Зараз же нам потрібно налагоджувати і розпочинати процеси її переробки. Адже соя поруч із нутом, сочевицею, машем, квасолею є високомаржинальною і нам потрібно максимально використовувати її потенціал. Усі ці культури користуються популярністю у світі завдяки високому вмісту білка. Крім того, бобові повинні і вже стали невід’ємною частиною сівозміни більшості фермерів як в Україні, так і у всьому світі, – наголосила президент «Товариства споживачів і виробників бобових в Україні» Антоніна Скляренко.

Не оминули на конференції і питання розвитку органічної сої в Україні, на яку в нашій країні останнім часом спостерігається справжній бум серед аграріїв.

– У цьому немає нічого дивного, адже у Європі наразі підвищений попит на українську органічну сою, за яку в ЄС готові платити хороші гроші, – констатує Олександр Ушаков. – І якщо дотримуватися на етапі вирощування усіх необхідних агротехнічних заходів, можна отримати справді великий врожай, який ні в чому не поступатиметься вирощеній за традиційної технології продукції.