Бобові культури у сівозміні – необхідний учасник, який насичує ґрунт азотом і виступає чудовим попередником для озимих. Зазвичай в Україні з цією метою прийнято сіяти сою та горох. Але в останні 2–3 роки на арену виходить новий улюбленець – нут. Причому його переваги перед «колегами» дозволять говорити про те, що нут може залишити списки нішевих культур і увійти до масових.
Компанія ALFA Smart Agro приділяє системам захисту спеціалізованих культур особливу увагу. Як правило, їхній посівний матеріал є значно дорожчим, тому питання контролю хвороб, шкідників та бур’янів набуває ще більшої важливості. У Дослідно-демонстраційному центрі ALFA Smart Agro фахівці постійно працюють над підбором ЗЗР для різних нішевих культур, які не лише вирішують актуальні проблеми в полі, а й підвищують урожайність. Однією з культур, котра перебуває в центрі нашої уваги, є нут.
До популярності нуту в Україні привели зміни погодних умов. З одного боку, прохолодна весна й посушливе літо є суворим випробуванням для такої пізньої культури, як соя, котра «віддячує» втратою врожайності. З іншого, більш ранній горох складніше захистити від широколистих бур’янів – він сіється рано, сніг іще лежить на полі, проте ґрунтові гербіциди не надто ефективно працюють за низьких температур. Внесення страхових гербіцидів впливає на урожайність гороху. Окрім того, зі збором урожаю можливі великі втрати (вилягання, розтріскування бобів).
У цій «вилці» найбільш привабливою бобовою культурою для сівозміни видається нут. Причин декілька:
Нут легко піддається ураженню грибними хворобами. Практика свідчить, що зазвичай його насіння дуже заселене збудниками грибної етіології. Саме тому протруювання перед посівом – не додаткова перевага, а 100% необхідність.
«Протруювання насіння є обов’язковим. Наш досвід показує, що ідеальне рішення для нуту – Авіценна, трикомпонентний препарат на основі тебуконазолу, прохлоразу та крезоксим-метилу. Він стримує розвиток хвороб аж до початку цвітіння, контролює увесь спектр патогенів, які поширені в Україні. Авіценна має потрійну дію – знищує інфекцію на поверхні, всередині насіння та в ґрунті», – говорить Микола Продиус, менеджер із польових досліджень ALFA Smart Agro.
Авіценна, СЕ
Діючі речовини: тебуконазол, 50 г/л +прохлораз, 250 г/л + крезоксим-метил, 50 г/л.
Оскільки в період сходження нуту температура вже висока і заселення шкідників може відбуватися масово, чудовим баковим партнером для Авіценни виступає Командор Гранд.
«Ми готуємо бакову суміш фунгіциду Авіценна та інсектициду Командор Гранд. Тоді як перший препарат контролює хвороби, двокомпонентний Командор Гранд працює зі шкідниками. Імідаклоприд діє в ранніх фазах – рослина сходить, діюча речовина вже є у тканинах і захищає вегетаційну масу на поверхні ґрунту. Альфа-циперметрин у газовій фазі діє на ґрунтових шкідників. Ми з’ясували, що композиція Авіценна + Командор Гранд збільшує врожайність на 20–30% у порівнянні із контролем», – зазначає Микола Продиус.
Командор Гранд
Рекомендації щодо посіву від фахівців ALFA Smart Agro. Найголовніша умова – підготувати ґрунт, він повинен бути дрібногрудковим. Підготовку потрібно починати ще восени. Після збору попереднього врожаю на полі проводять дискування й оранку – оскільки нут фіксує азот, він «любить» розпушений ґрунт.
Щоб не втрачати вологу ранньою весною, проводять боронування та вирівнювання площі. Одночасно з передпосівною культивацією вносять міндобрива в ґрунт.
Сіяти нут бажано на глибину вологи. За наявності вологи і температури ґрунту вище від +6°C ця культура сходить буквально за 10 днів. Якщо температура падає до +3…+5°C, нут сходить удвічі довше.
Нут – специфічна культура, адже не переносить страхових гербіцидів. Тому, якщо широколисті бур’яни зійшли після вегетації культури, їх неможливо знищити. Найбільша проблема – фітотоксичність гербіцидів, котрі пригнічують нут. Відтак, внести препарат по вегетації і таким чином вирішити проблему широколистих бур’янів – нереально без втрат урожаю.
Протягом декількох років компанія ALFA Smart Agro тестувала різні діючі речовини. В результаті ми прийшли до того, що тільки ґрунтові гербіциди не призводять до втрат врожаю.
«Із усіх тестованих ґрунтових гербіцидів чи їхніх бакових сумішей нут найкраще переносить препарат Оскар Преміум. Навіть за максимальної норми 4 л/га фітотоксичність абсолютно відсутня», – наголошує менеджер із польових досліджень ALFA Smart Agro.
Важливою умовою є підготовка ґрунту. Він повинен бути дрібногрудковим, щоб ґрунтовий гербіцид ідеально розподілився і створив захисну плівку.
Оскар Преміум, СЕ
Діючі речовини: пропізохлор, 450 г/л + тербутилазин, 215 г/л.
Переваги
За умов великої кількості опадів може виникнути проблема захисту нуту від злакових бур’янів, які сходять багатьма хвилями. Розумне і швидке рішення – двокомпонентний грамініцид Кайман, розробка ALFA Smart Agro, аналогів якої немає в Україні.
Кайман, КЕ
Діючі речовини: хізалофоп-п-етил, 60 г/л + клетодим, 120 г/л.
Зазначимо, що нут добре переносить грамініциди в рекомендованих нормах.
Якщо попередниками нуту були бобові культури (або росли на сусідніх полях), то вірогідність проблем зі шкідниками збільшується в рази. Під час фази цвітіння нут може масово заселятися попелицею, мінуючою мухою, бавовниковою совкою. Для знищення їхньої чисельності фахівці ALFA SmartAgro рекомендують використовувати новий інсектицид Разит.
Разит, КС
Діючі речовини: імідаклоприд, 140 г/л + ацетаміприд, 160 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л.
Оскільки ідеально рівних полів майже не існує, нут може достигати нерівномірно. В такому випадку він підлягає десикації. В асортименті розробок ALFA Smart Agro є десикант суцільної дії Альфа-Дикват, який дає можливість уже через 6–7 днів після внесення проводити пряме комбайнування.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта