Попри те, що сільським та селищним радам делегували повноваження оформлення спадкових справ, займатися цим просто нікому.
Нині чи не в кожному селі є добрий десяток, а в деяких близько сотні, хат, в яких ніхто не проживає. Декотрі заростають бур’янами, інші - сільські ради планують взяти під свій контроль. Здебільшого, ці хати – чийсь спадок, який не поспішають оформляти. Причин кілька. Перша – дорожнеча самої процедури оформлення, друга – небажання їздити (якщо мова йде про село, віддалене від райцентру) до нотаріусів у місті.
Торік ситуація могла би поліпшитися, адже з 1 січня 2016 року всім органам місцевого самоврядування делегували повноваження оформляти спадкові справи. І люди могли оформляти спадок не лише в місті обласного значення чи райцентрі, а й за місцем проживання померлого на момент його смерті. Таким чином мешканцям сільської місцевості для вирішення справи не потрібно було б їхати у райцентр – достатньо звернутися до сільської ради.
Однак, як показує практика, хоч це положення і набуло чинності, воно не працює. І навряд чи найближчим часом ситуація зміниться.
За стажування нотаріуса заплатить сільська рада
Цікаво, що нотаріусом, котрий займається тільки спадковими справами, може бути не абихто.
Регіональний консультант з правових питань у Чернівецькій області Ольга Чепель розповідає, що для цього розроблено порядок, який дає можливість визначити, хто може бути спеціалістом і як він надає послугу. Згідно з постановою Кабміну про порядок оформлення спадкових справ органами місцевого самоврядування, сільська рада повинна ввести у свій штат штатну одиницю «уповноважений виконавчого комітету з оформлення спадкових справ».
"Сільська рада повинна звернутися до територіального управління юстиції про направлення такої людини на річне стажування до приватного чи державного нотаріуса, - каже Ольга Чепель. – Складають індивідуальний план стажування у нотаріуса, яке триватиме рік, і оплачують його з місцевого бюджету. Після цього людина складає у нотаріуса свого роду міні-іспит, за результатами якого отримує довідку про те, що вона успішно пройшла стажування у нотаріуса з підписом і печаткою нотаріуса. Далі вона повертається до сільської ради, у виконком, і від сільської ради направляють друге подання на територіальне управління юстиції для організації складання іспиту зі спадкового права. І лише після успішної здачі іспиту зі спадкового права у територіальному управлінні юстиції, ця людина повертається у сільську раду, робить електронний ключ для доступу до реєстру, і здійснює тільки оформлення спадкових справ".
Вища освіта, трирічний стаж і робота в селі
При всьому цьому той, хто наважився працювати нотаріусом в селі та оформляти спадкові справи, повинен мати вищу юридичну освіту та стаж роботи в юридичній сфері не менший, ніж три роки. Цікаво, що оплата за такі послуги здійснюється за старою постановою Кабміну про державні збори, а там дуже невеличкі суми. Тому, з одного боку, сільська рада і могла б заробляти на цьому, а з іншого, обмеження, які існують у законодавстві по тарифах та по вимогах до кандидатів, які повинні працювати у сільській місцевості, фактично призвели до того, що це повноваження по факту є, але охочих кандидатів немає. Адже людину потрібно рік протримати у штаті, а якщо вона не складе іспит, або піде у декрет? Існують великі ризики. Крім того, будь-кого з юристів теж не можуть взяти, адже це серйозна справа, можуть бути судові справи, тому є потреба у людині, яка дійсно у цьому розбирається.
За оформлення заповіту просять від 500 гривень
Тим не менш, люди, котрі таки хочуть узаконити спадщину, користуються послугами приватних нотаріусів. У державних нотаріусів оформити право на спадщину обійдеться дешевше. У приватних, наприклад, оформити заповіт обійдеться від 500 гривень. А оформлення спадкової справи буде теж коштувати по-різному.
- Якщо у людини є, наприклад, будинок, який свого часу не здали в експлуатацію, нотаріус не може видати свідоцтво на право на спадщину, - каже О. Чепель. – Тоді він видає тільки повідомлення про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з тим, що не подані всі документи на нерухоме майно. З цієї відмовою людина звертається до суду і через суд визнає право на власність. Тоді нотаріус закриває справу. Звісно, це теж буде коштувати по-різному. Людині потрібно заплатити буде теж судовий збір, а він залежить від ціни позову. А вона своєю чергою залежить від вартості будинку. А для цього потрібно провести оцінку будинку. Тому в кінцевому результаті вийдуть пристойні суми. Та ще й на дорогу у райцентр потрібно витратитися.
Тому однозначно можна сказати, що оформити спадщину – дорого і довго.
За матеріалами: Погляд
А вы чего хотели? Ведь такой "безхозный" дом можно взять под опеку "государства" и потом, если он находится в хорошем месте уже за безценок передать своим или нужным людям. Это же Украина с её реальностью - Гондурас тихо курит в сторонке! А если упростить и поставить нормальные цены - на карман мало что попадать будет. Да и домики видно не мало кому приглянулись.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта