Тенденція до зниження значення Індексу продовольчих цін ФАО зберігається п'ятий рік поспіль
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

FAO.jpg

У грудні 2016 року середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО (ІПЦФ) склало 172 пункти, не змінившись в порівнянні з його листопадовим рівнем на тлі значного зростання цін на рослинні олії і молочну продукцію, які практично повністю компенсували падіння котирувань цукру і м'яса. Середнє значення індексу за підсумками 2016 року склало 161,6 пункту, що на 1,5% нижче рівня 2015 року; тенденція до зниження зберігається ось вже п'ятий рік поспіль.

Значне збільшення цін на рослинні олії та цукор в 2016 році супроводжувалося падінням цін на ринках зерна, м'яса і молочної продукції, і в результаті значення індексу виявилося нижче його середнього рівня 2015 року.
 

Індекс продовольчих цін ФАО

 
Джерело малюнку: http://www.fao.org/worldfoodsituation/foodpricesindex/ru/.
 
У грудні середнє значення Індексу цін  ФАО на зернові склало 142,1 пункту, що всього лише на 0,5% вище в порівнянні з рівнем листопада і практично не змінилося в порівнянні з вересневими показниками. Міжнародні ціни на рис в грудні кілька зміцнилися завдяки заходам, вжитим урядом Таїланду для підтримки внутрішніх цін, а також з огляду на підвищений попит з боку Пакистану. Котирування кукурудзи також зміцнилися в грудні під впливом побоювань, пов'язаних з погодними умовами, і активного попиту; при цьому ціни на пшеницю знизилися в зв'язку високим урожаєм в Австралії, Канаді та Російської Федерації, який виявився вище прогнозованого, а також внаслідок хороших видів на урожай в Аргентині. В цілому середнє значення Індексу цін на зернові за підсумками 2016 року склало 147 пунктів, що на 9,6% нижче, ніж у 2015 році, і на цілих 39% нижче максимального рівня, досягнутого в 2011 році.
 
Середнє значення Індексу цін ФАО на рослинні олії в грудні склало 183 пункту. Значення індексу збільшилося на 7,4 пункту (або 4,2%) в порівнянні з листопадовим рівнем і досягло максимального рівня липня 2014 року, головним чином внаслідок зростання цін на пальмову і соєву олії. Зростання цін на пальмову олію пов'язане з низьким рівнем запасів в світі і тривалим періодом обмеженої пропозиції, в той час як котирування соєвої олії зміцнилися внаслідок побоювань, пов'язаних з погодними умовами в Аргентині, а також у зв'язку з очікуваним зростанням його споживання біодизельним сектором в Сполучених Штатах Америки, Бразилії та Аргентині. За підсумками року середнє значення індексу склало 164 пункти, що на 11,4% вище, ніж у 2015 році, але значно нижче за показники попередніх п'яти років.
 
Середнє значення Індексу цін  ФАО на молочну продукцію в грудні склало 192,6 пункту, що на 6,2 пункту (3,3%) вище рівня листопада. Ціни на вершкове масло, сири і незбиране сухе молоко зросли помірно, в той час як котирування знежиреного сухого молока збереглися на стабільному рівні. Підтримці цін сприяють обмежені обсяги виробництва молока в ЄС і Океанії, а також активний попит на нього на міжнародних і внутрішніх ринках. Середнє значення індексу за підсумками 2016 року виявилося на 4% нижче, ніж в минулому році; міжнародні ціни на молочну продукцію з другої половини року активно відновлювалися, причому основний приріст продемонстрували ціни на вершкове масло і незбиране сухе молоко.
 
Середнє значення Індексу цін  ФАО на м'ясо склало в грудні 161,5 пункту, знизившись на 1,8 пункту (1,1%) в порівнянні з переглянутим листопадовим значенням. Найзначніше скоротилися котирування баранини і яловичини, в той час як ціни на м'ясо птиці та свинину знизилися незначно. Незважаючи на помірне зростання протягом практично всього року середнє значення індексу за підсумками 2016 року знизилася на 7% у порівнянні з рівнем 2015 року, причому найзначніше знизилися ціни на яловичину і м'ясо птиці.
 
Середнє значення Індексу цін на цукор ФАО в грудні склало 262,6 пункту, що на 24,6 пункту (8,6%) нижче рівня листопада. Те, що відбулося в грудні різке зниження міжнародних цін на цукор, пов'язане головним чином з подальшим ослабленням національної бразильської валюти (реала) до долара США, що стимулювало збільшення експорту цукру з Бразилії - найбільшого світового виробника і експортера цукру. Крім того, зниженню цін сприяла інформація про більш високі, ніж очікувалося, обсяги виробництва цукру в сезоні 2016-2017 років (зростання на 18% відсотків у порівнянні з періодом 2015-2016 років) в центральному і південному регіонах Бразилії, де зосереджено його основне виробництво. За підсумками 2016 року, середнє значення Індексу цін  ФАО на цукор склало 255,9 пункту, що на 34,2% вище, ніж у 2015 році; даний індекс вперше виріс з 2011 року, коли він досяг максимального рівня в 369 пунктів. Такий різкий ріст в 2016 році пов'язаний зі зниженням пропозиції в Бразилії, Індії і Таїланді.
 

Динаміка зміни Індексу продовольчих цін ФАО, 1960-ті – 2016

 

 

 
Джерело малюнку: http://www.fao.org/worldfoodsituation/foodpricesindex/ru/.

Довідка: Індекс продовольчих цін ФАО - це показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п'ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи в експорті в 2002-2004 роках.