Тема аграрних розписок у вітчизняному АПК досить актуальна, але вже не нова. Водночас левова частина аграріїв досі не йме віри ефективності та доцільності використання цього документу в реаліях українського сільського господарства. Саме тому з початку року Україною проходить серія роз’яснювальних семінарів як для кредиторів, так і для позичальників, які проводять для аграріїв представники Міжнародної фінансової корпорації (IFC).
Нещодавно черговий семінар для сільгоспвиробників відбувся на Кіровоградщині, де на запитання аграріїв по укладенню розписок спільно із спеціалістами Торгового дому «Соєвий вік» відповідав координатор проекту у Кіровоградській області Олександр Масленко.
У попередніх публікаціях серії, присвяченої аграрним розпискам, ми акцентували увагу на взаємодії кредитора і позичальника. Сьогодні ж детальніше поговоримо про усі переваги такого документу саме для українських фермерів.
Аналітики ринку вже встигли охрестити новий механізм підтримки агросектору найдієвішим у питаннях отримання матеріально-технічних і фінансових ресурсів. На сьогодні наводиться досить багато аргументів “за”, а також прикладів успішної реалізації проекту у країнах на зразок Бразилії чи Аргентини.
Земля не є предметом застави за аграрною розпискою.
Зазначимо, проект «Аграрні розписки в Україні», який впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) в партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією, наразі активно поширюється по всій території України. Не зважаючи на це, далеко не всі фермери готові працювати із таким документом.
‒ Українські сільгоспвиробники поступово дізнаються про переваги аграрних розписок. Зрозуміло, що у ході цього ознайомлення у них виникає досить багато питань, адже ніхто не хоче ризикувати своєю землею чи майном, ‒ ділиться досвідом спілкування із власними клієнтами заступник директора із розвитку бізнесу ГК UA Group, Торгового дому «Соєвий вік» Павло Горбачов. ‒ При цьому найперше, що слід зрозуміти і запам’ятати: земля не є предметом застави за аграрною розпискою.
Аграрні розписки: як і для чого?
Насамперед варто відзначити, що учасниками процесу укладення аграрної розписки є сільгоспвиробники, дистриб’ютори та постачальники (фінансові установи, трейдери). Існує два види аграрних розписок: фінансова і товарна. Перша передбачає розрахунок коштами, друга ‒ вирощеною продукцією. Головним фіксатором, тою структурою, яка перевіряє відповідність укладення такого документу усім нормам закону є нотаріус. Аграрна розписка обов’язково повинна бути засвідчена нотаріально.
Аграрна розписка ‒ предмет угоди двох сторін.
Оформлюючи розписку, позичальник і кредитор, обговорюють і домовляються про всі її нюанси: хто із сторін сплачуватиме всі послуги нотаріуса; куди і в які терміни буде поставлена аграрна продукція (якщо це товарна аграрна розписка); коли і на який рахунок будуть зараховані кошти у якості погашення аграрної розписки. Тобто, про усі ці моменти сторони домовляються між собою і прописують за пунктами у аграрній розписці.
Аграрні розписки дають можливість сільгоспвиробникам знайти підприємство для співпраці, мінімізувати його ризики та водночас убезпечити себе. Для цього, за словами експерта, і розробили надійний документ, який передбачений законом. Реєструючи аграрну розписку, фермер чітко знає: виконавши зобов’язання, він задовольнить як свої потреби, так і інтереси усіх учасників цього процесу.
Крім того, користуючись аграрними розписками, фермер формує свій позитивний кредитний імідж. Уже зараз у публічному доступі існує спеціальний реєстр аграрних розписок, де вносяться дані про кредитора і про позичальника. Розмір зобов’язань і термін їх виконання. Взявши один раз аграрну розписку і виконавши її, на наступний раз сільгоспвиробник матиме докази того, що він є добросовісним позичальником і з ним можна працювати.
Від нотаріуса агарна розписка вийшла, до нього вона має і повернутися.
Окремо варто звернути увагу на те, що кредитор, отримавши кошти від позичальника, або відповідну продукцію (якщо це товарна розписка), пише на своєму примірнику аграрної розписки, що її виконано, вказує дату, ставить підпис і штамп. Після цього кредитор повертає аграрну розписку фермеру, який повинен передати її нотаріусу. Останній робить відповідний запис у реєстрі і забирає аграрну розписку. Тобто, від нотаріуса агарна розписка вийшла, до нього вона має і повернутися.
Що робити, якщо аграрну розписку вам не повернули?
Фермер розрахувався, добросовісно виконав усі умови, а відповідний документ не «закрили» і йому не повернули. У такому разі закон передбачає штрафні санкції. На повернення цього документу дається три дні. Якщо, наприклад, протягом трьох днів аграрію не повернули цей документ особисто в руки, то на кредитора чекає штраф. Прострочення термінів на період до одного місця передбачає законом штраф у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, більше місяця ‒ 100, більше 6 місяців ‒ понад 300 мінімальних зарплат. Тому, можна констатувати, у цьому питанні держава максимально захистила інтереси фермерів.
Досвід учасників
Провідні на аграрному ринку компанії вже активно впроваджують роботу за аграрними розписками. Під час семінару своїм досвідом роботи з такими та подібними видами документів поділилися представники групи компаній UA Group, Торгового дому «Соєвий вік».
‒ Ми проаналізували усі проблеми, які існують сьогодні на вітчизняному ринку АПК і пропонуємо їх вирішення у рамках програми UA Group Agroservice, ‒ зазначає заступник директора із розвитку бізнесу ГК UA Group, Торгового дому «Соєвий вік» Павло Горбачов. ‒ Сервісний контракт UA Group Agroservice, який ми з цього року пропонуємо сільгоспвиробникам, перш за все передбачає ексклюзивні ціни на продукцію. Ми готові пропонувати в рамках розписки значно нижчі ринкових ціни на якісні товари. Друге ‒ це індивідуальний графік відвантажень. Тобто, ми надаватимемо продукцію сільгоспвиробникам не тоді, коли це вигідно нам, а навпаки ‒ коли вона дійсно потрібна сільгоспвиробнику, згідно його технологічної карти. Ми це гарантуємо контрактом. Також це персональні консультації ‒ гарантована кількість виїздів на господарства для надання конкретної фахової допомоги нашим клієнтам. І, слід наголосити, наші спеціалісти приїдуть стільки разів, скільки ми оговоримо з клієнтом в рамках нашого контракту. Тим, кому потрібно, ми також надаємо технології вирощування, які випробували на власних дослідних полігонах і які дійсно працюють в умовах того чи іншого регіону. І, звісно, це допомога зі збутом урожаю. Втім, ця умова також є необов’язковою. Якщо сільгоспвиробник звертається до нас із проханням допомогти зі збутом, то ми обов’язково це зробимо.
Крім того, у нас є ряд фінансових інструментів, які вже сьогодні є досить популярними серед аграріїв. Це ексклюзивні умови кредитування аграріїв від Приватбанку ‒ програма АГРО-КУБ, яка була створена восени 2017 року спільно із Торговим домом «Соєвий вік». Тобто, з усіма можливими зручними та дієвими інструментами кредитування аграріїв, у тому числі й з аграрними розписками, ми готові співпрацювати із фермерами вже сьогодні.
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта